logo
Wtorek, 22 stycznia 2019 r.
imieniny:
Dominiki, Mateusza, Wincentego, Anastazego  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jolanta Tęcza-Ćwierz
Taniec dla Boga
Droga
 


Siewcy Lednicy to zespół, który powstał na potrzeby Spotkania Młodych na Lednicy. Tworzy go grupa muzyków żyjących głoszonym tam przesłaniem i ideą, a także słowami Ojca Świętego Jana Pawła II, kierowanymi do młodzieży podczas corocznych spotkań. Powstali, aby wspierać muzycznie spotkania lednickie i promować je podczas swoich koncertów w całej Polsce, a także poza granicami kraju. O swojej współpracy z zespołem opowiada Kazimierz Hojna, który wraz ze swoim bratem Józefem tworzy choreografię do tańców lednickich.
 
Z zawodu jest wodzirejem, przypadek zrządził jednak, że od kilku lat prowadzi tańce lednickie i pomaga młodzieży zgromadzonej pod Wielką Bramą-Rybą odkryć radość i entuzjazm. Podziwia on młodzieńczego ducha Jana Pawła II i to inspiruje go do działania w swoim środowisku.
 
Początki współpracy
 
Siewcy współpracują z wieloma muzykami, którzy podobnie jak oni pragną rozwijać swój ewangeliczny talent, chwaląc Pana śpiewem i muzyką. Zespół tworzą młodzi ludzie z różnych stron Polski: z Poznania, Żywiecczyzny, Podhala. Zespół zadebiutował w 2000 roku piosenką "Tańcem chwalmy Go" na IV Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych nad Lednicą i od tej chwili czerwcowe spotkania nie mogą odbyć się bez nich. Inspiracją do tworzenia muzyki i tekstów są słowa Jana Pawła II, duchowego opiekuna spotkań, który co roku kierował do zgromadzonej młodzieży swoje przesłanie.
 
Chodziło o to, by muzyka "zarażała" słuchaczy - opowiada Kazimierz, by była skoczna, dynamiczna, radosna. Ojciec Jan Góra, pomysłodawca Lednicy, pewnego dnia zobaczył mnie na weselu naszych wspólnych przyjaciół. Ojcu bardzo spodobał się mój sposób prowadzenia zabawy, zwłaszcza spontaniczność - bez żadnych wcześniejszych prób w zabawie biorą udział wszyscy goście. Zaproponował, bym poprowadził poloneza na lednickich polach dla 100 tysięcy uczestników! Początkowo wydawało mi się to niemożliwe, a jednak stało się faktem. Razem z moim bratem, Józefem, już od kilku lat tworzymy choreografię do lednickich pieśni.
 
Przesłanie tańców
 
Tworząc choreografię nie można się bawić w niuanse i skomplikowane symbole. Przesłanie i wymowa muszą być na tyle czytelne, by pole lednickie odpowiedziało radością. Młodzi muszą wytańczyć słowo, potrzebują dynamiki. Wymarzonego przez Ojca Jana Górę poloneza poprowadziliśmy z okazji 82. urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Muzykę już wcześniej napisał Wojciech Kilar. Kompozytorowi także bardzo spodobał się pomysł poloneza dla tysięcy. Taniec prowadziło 80 wodzirejów, którzy "wmieszali się" w tłum młodzieży. Tańcząc wśród zgromadzonych zachęcali do przyłączenia się. Ludzie zostawiali plecaki, karimaty, łączyli się w pary i dali się porwać do tańca. Przez ok. 40 min. tańczyło 80 tys. osób! To było fantastyczne!
 
 
1 2  następna
Zobacz także
Ks. Mieczysław Ozorowski
Jest wiele pokus czyhających na człowieka idącego drogą duchowego wzrostu. Nikt nie jest wolny od upadku. Sam Kościół jest święty, ale składa się także z wielu grzeszników. Jest to prawda, o której czasem zapominamy. Wielu ludzi zostało dotkniętych obecnością Bożą, olśnionych pięknem Bożej świętości.
 
Ks. Mieczysław Ozorowski
Według koncepcji św. Ireneusza Bóg powiedział do aniołów: - Człowiek jest moim umiłowanym dzieckiem, chcę wynieść go na górę, do mojego domu, wy macie mu służyć. Część aniołów powiedziała: - Nie, człowiek do pięt nam nie dorasta. Nie zdobyła się na akt pokory - służenia istotom niższym. Doszło do rebelii aniołów....
 
Jan Grzegorczyk
Nie przeszkadza mi i nie wstydzę się przyznawać, że piszę książki opatrywane etykietą „katolickie”, ale uważam, że jest w tym jakieś nieporozumienie. Pisarzem katolickim mógłby być na przykład św. Franciszek z Asyżu, czyli ktoś, kto swoim życiem uwiarygadnia to, o czym pisze. Natomiast ja jestem jaki jestem i nie chciałbym, żeby moje kulawe życie było kojarzone z prawdami, które wypowiadam w książkach...
 
 
___________________
 
 reklama