logo
Piątek, 19 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Emilii, Julinana, Konstancji, Jana, Bolesława – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Siostry Klaryski Kapucynki z Krakowa
Życie za klauzurą
materiał własny
 


Zapis czatu z dnia 28 kwietnia 2002 r.

Życie za klauzurą

Siostry Klaryski Kapucynki z Krakowa

Po raz pierwszy w polskim internecie!
Czat z klauzurowymi siostrami zakonnymi z klasztoru kontemplacyjnego.

Wspólnota Sióstr Klarysek Kapucynek w Krakowie

Są z nami od początku istnienia serwisu 'Katolik.pl'. Swoją modlitwą wspierają nie tylko tych, którzy zdecydują się wysłać im (z naszych stron) prośbę o modlitewne wsparcie ale także wszystkich pozostałych odwiedzających nasze strony.
Ich powołaniem jest kochać Boga obecnego w świecie oraz w każdym człowieku. Są takimi dyskretnymi towarzyszami naszego wędrowania, nawet wtedy, gdy nas nie znają. Żyją w klauzurze, w sercu miasta...
Możecie wysłać swoją intencję: podziękowanie, prośbę, podzielić się swoją radością lub troską. Każdy wtorek jest dniem szczególnej modlitwy w przekazywanych przez Was intencjach. Siostry modlą się w czasie Eucharystii, przyjmują w tych intencjach Komunie Święte, ofiarują także modlitwę brewiarzową, różaniec i adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ponadto codziennie o godzinie 12.30 siostry odmawiają modlitwę Zdrowaś Maryjo i wezwania ku czci Świętych w Waszych intencjach.
Intencje wysłane za pośrednictwem formularza umieszczonego na naszych stronach siostry odbierają w swojej skrzynce e-mail. W ten sposób Siostry Klaryski Kapucynki towarzyszą Wam, w Waszym życiu, w sposób bardzo dyskretny, ofiarny, są dla Was cząsteczką Bożej Miłości, zwłaszcza wtedy, gdy ustajecie w drodze, nie macie sił, albo nie wiecie którędy iść...

Czat z siostrami kapucynkami organizujemy by przybliżyć internautom ich życie codzienne i ukazać sens życia w klasztorze klauzurowym.

adres Wspólnoty Sióstr Kapucynek w Krakowie - ul. Rżącka 15, 30-689 Kraków
Intencje można wysyłać tutaj

Moderator: Witamy wszystkich, którzy zechcieli przybyć na nasz dzisiejszy czat. Przypominam, ze czat jest moderowany tzn. wpisy są nie widoczne przed ich zatwierdzeniem. Dziś gościmy w klasztorze sióstr Klarysek Kapucynek w Krakowie. Mamy nadzieję, że kończący się tydzień modlitw o powołania zakonne jest doskonałą okazją by przybliżyć nieco życie za klauzurą wokół którego ciągle wśród ludzi narasta wiele mitów i błędnych wyobrażeń. Będziemy więc przede wszystkim odpowiadać na pytania dotyczące naszego codziennego życia.

radosna: chciałabym Siostrom podziękować za modlitwy w intencji internautów, dziękuję, że teraz możemy z Siostrami porozmawiać i wyrazić podziękowanie za duchowe towarzyszenie nam w tym nowym medium jakim jest internet

siostry_kapucynki: My także dziękujemy za te miłe słowa i cieszymy się z tego spotkania

hamlet: jak wygląda codzienne życie w klasztorze
DEX: o której jest pobudka?
dir: Ile czasu dziennie poświęcają siostry na modlitwę?

siostry_kapucynki: Nasz dzień jest przepełniony modlitwą - dzień rozpoczynamy jutrznią o g. 6.10 po niej jest godzinna medytacja. Następnie jest Eucharystia, dziękczynienie i modlitwa przedpołudniowa, po śniadaniu rozpoczynamy pracę. Na naszą pracę składają się oprócz oczywistych zajęć domowych (sprzątanie, pranie, gotowanie, uprawa ogrodu) prace, które pozwalają nam utrzymać klasztor czyli po prostu to z czego żyjemy. Szyjemy i haftujemy szaty liturgiczne (ornaty, sztandary itp.), malujemy obrazy.
O godz. 11.30 jest kolejna modlitwa brewiarzowa po niej obiad. Od 12.30 do 13.00 jest czytanie duchowe, po czym kontynuujemy nasze prace. W ciągu dnia zachowujemy milczenie - rozmawiamy przyciszonym głosem tylko o tym co konieczne. O 15 jest Koronka do Miłosierdzia Bożego po niej ponownie brewiarz, po czym do godz. 16.10 jest czas wolny do dyspozycji sióstr.
Po kolacji o 16.40 odmawiamy nieszpory i różaniec, później godzina medytacji. O godz. 18.30 jest czas wspólnotowej rekreacji do godz. 19.30 kiedy to kończymy dzień kompletą (czyli brewiarzem). Po komplecie indywidualnie przygotowujemy się do porannej medytacji czytając Pismo św.

hamlet: skąd wzięła się nazwa zakonu - siostry kapucynki?

siostry_kapucynki: Nasz zakon powstał we Włoszech i tam tercjarka, która była pod duchową opieka oo. kapucynów pragnęła zreformować klasztor klarysek aby powrócić do pierwotnej gorliwości sióstr klarysek oddała je za zgodą Ojca świętego pod duchową opiekę oo. kapucynów stąd nazwa - zakon Klarysek Kapucynek

mikser: jak wygląda formacja zakonna

siostry_kapucynki: Formacja zaczyna się rocznym postulatem czyli przygotowaniem do rozpoczęcia życia zakonnego - odbywa się go w stroju świeckim ale już za klauzurą. Później następuje 2 lata nowicjatu już w habicie, w białym welonie - to szczególny czas do złożenia ślubów zakonnych - czasowych. Po 3-letnim okresie ślubów czasowych składamy śluby wieczyste

terianka: Powołanie do życia zakonnego to dla mnie wielka tajemnica, a życie w klauzurze jeszcze większa - takie życie wymaga chyba szczególnych darów?

siostry_kapucynki: I dla nas to życie jest wielką tajemnicą, którą każdego dnia odkrywamy. Oczywiście potrzebujemy wielu łask od Boga aby wiernie swoje powołanie wypełniać.

Marzena: Na czym polega życie w klauzurze?

siostry_kapucynki: Mieszkamy w klasztorze, który możemy opuścić tylko w bardzo szczególnych sytuacjach określonych przez prawo Kościelne i zakonne. Np. wyjście do lekarza, wybory, pogrzeby rodziców....

Filip: Czy nie macie czasami siebie dość nawzajem mówiąc prosto z mostu?

siostry_kapucynki: TAK! Ale właśnie w tym przejawia się Łaska Boża, że mimo różnic charakteru, temperamentów potrafimy wspólnie żyć, pracować, modlić się i cieszyć tym życiem

xp: Czy Siostry mają swoją stronę www?

siostry_kapucynki: Na razie nie mamy - poza stroną na 'Katoliku' gdzie jest "skrzynka intencji" i trochę zdjęć z naszego klasztoru

coq: Czy trzeba mieć jakieś określone wykształcenie, żeby wstąpić do waszego klasztoru?

siostry_kapucynki: Aby wstąpić do naszego klasztoru potrzebne jest minimum wykształcenie średnie (z maturą)

radosna: czy Siostry korzystają z internetu? czy to wymaga jakiegoś dodatkowego pozwolenia?

siostry_kapucynki: Normalnie nie korzystamy ale jeśli jest taka potrzeba (np. odbieranie ze skrzynki intencji przysyłanych przez internautów) potrzebne jest pozwolenie siostry przełożonej

pierre_foonskey: Czy można być szczęśliwym, żyjąc cały czas w zamknięciu i w oderwaniu od świata? Gdzie tkwi źródło tego szczęścia?

siostry_kapucynki: Szczęściem naszego życia w klauzurze jest sam Bóg, który nas do niego powołał. Jest on dla nas wszelkim Dobrem i Całym Dobrem. Jego obecność daje nam radość i chęć coraz lepszego służenia Mu w Kościele swoją modlitwą i pracą.

Filip: Dlaczego modlitwa jest taka ważna w waszej duchowości?

siostry_kapucynki: W naszych sercach nosimy wielkie pragnienie zjednoczenia z Bogiem a modlitwa to pragnienie urzeczywistnia

EWKA__: jak odkryły siostry w sobie powołanie?
Marzena: jak rozpoznałyście u siebie powołanie do służby Bogu?

siostry_kapucynki: Każdy swoje powołanie odkrywa indywidualnie i w niepowtarzalny sposób odczytując znaki Boże w swoim życiu. Trudno tu opisać historię każdej z nas.

coq: Jak wyglądają posiłki Sióstr?

siostry_kapucynki: Zależy która z sióstr ma dyżur w kuchni - zdarzają się "ciężkie dni" ale umiemy "obfitować i biedę znosić"

Gosiula: czy tęsknicie za rodzinami

siostry_kapucynki: Oczywiście, że tęsknimy ale przecież oni nas mogą odwiedzać, telefonować, pisać listy. Jednak my swoim sercem zawsze jesteśmy przy nich blisko, nigdy się ich nie wyrzekłyśmy, za to jeszcze bardziej ich kochamy i jesteśmy wdzięczne za wszystko.

TRudzia: Czy można was odwiedzić w tym klasztorze?

siostry_kapucynki: TAK! Jeśli ktoś jest zainteresowany naszym życiem chętnie porozmawiamy w rozmównicy.

mikser: czy siostry zmieniają imię w zakonie?

siostry_kapucynki: Jest taka możliwość ale nie jest to konieczne - to zależy indywidualnie od każdej siostry. A jeśli któraś chce zmienić imię to wybór też należy do niej.

august: ile jest u was takich zdolnych malarek?

siostry_kapucynki: 3

mark: ile sióstr tam mieszka?

siostry_kapucynki: Nasza wspólnota liczy obecnie 13 sióstr. 6 po ślubach wieczystych, 4 po czasowych i 3 postulantki.

RobertL: Czy w klasztorze macie dostęp do książek, jeśli tak to czy tylko o tematyce religijnej, czy również do innych. To samo pytanie dotyczy gazet.

siostry_kapucynki: W naszym klasztorze jest biblioteka, w której głównie są książki o tematyce religijnej ale nie tylko takie. Czytamy też literaturę piękną, klasyczną... Jeżeli chodzi o gazety to tylko religijne.

terianka: to chyba bardzo trudne, nie rozmawiać?

siostry_kapucynki: Oczywiście jest to trudne jednak specyfika naszego życia pomaga nam w tym by zachować milczenie ponieważ ono nie jest milczeniem dla samego milczenia ale ma wymiar głębszy. Jest "przestrzenią" spotkania się z Bogiem - bo On najczęściej przemawia w ciszy.

dir: Czy jak jakaś dziewczyna wstępuje do Was to pozostaje przez cale życie w tym samym domu?

siostry_kapucynki: Każdy nasz klasztor jest autonomiczny - wobec tego tam gdzie się wstępuje zostaje się na całe życie. Istnieją jednak szczególne sytuacje kiedy siostry wyjeżdżają do innego klasztoru. Np. taką sytuacją jest tworzenie nowego klasztoru.

terianka: co robią siostry w ramach rekreacji?
TRudzia: Oj to moim zdaniem nie macie tam za ciekawie, w kółko to samo a jak sobie urozmaicacie życie?

siostry_kapucynki: Spędzamy rekreację w radości. Często słuchamy różnej muzyki, gramy w ogrodzie w piłkę, jeździmy po tym ogrodzie nawet na rowerze.... Są dni kiedy mamy rekreację całodzienną. Np. święta, uroczystości, imieniny sióstr - wtedy nie ma milczenia, jemy dobre ciasto i w ogóle jest wesoło ;-)

Marzena: jak się ubieracie?

siostry_kapucynki: Na zdjęciach widać jak wygląda nasz strój zakonny, w który chodzimy cały dzień.

NALLINE: A jaki jest charyzmat sióstr?

siostry_kapucynki: Żyjemy charyzmatem św. Franciszka z Asyżu i św. Klary. Pragnieniem Ich było aby żyć wg Ewangelii szczególnie naśladując Chrystusa ubogiego i ukrzyżowanego. Specyfiką także naszego charyzmatu jest przeżywanie Ewangelicznej radości we wspólnocie.

mark: do ilu lat można do sióstr wstępować

siostry_kapucynki: Przyjmujemy kandydatki do 30-go roku życia

Zenek_2: Skąd Siostry biorą środki na swoje utrzymanie?

siostry_kapucynki: W tym miejscu powinnyśmy wyrazić wszystkim naszym dobroczyńcom ogromną wdzięczność za wszelkie otrzymane ofiary ponieważ przede wszystkim z nich utrzymujemy się. Drugim źródłem naszego utrzymania się jest nasza praca - wspomniane już szycie, haftowanie i malowanie.

N_ovy: czy można wyjaśnić pojęcie klauzura?

siostry_kapucynki: W Kościele klauzura ma dwa znaczenia. Jest miejscem wyodrębnionym dla osób zakonnych albo oznacza też zbiór przepisów Kościelnych, które zabraniają wstępu i opuszczania danego miejsca. Wyraz claustrum pierwotnie odnosił się do czynności zamykania.

dir: jak Siostry radzą sobie z remontami itp. są przecież do tego potrzebne finanse

siostry_kapucynki: No właśnie.... Klasztor jest dopiero co wybudowany więc remontować nie ma czego ale jesteśmy w trakcie budowy kaplicy (co widać na zdjęciach) w której będą mogli modlić się także ludzie z zewnątrz. Na tą budowę właśnie ciągle nie mamy funduszy.  Lliczymy jednak na Opatrzność Bożą, która otworzy serca dobroczyńcom.

Wicus: na zdjęciu w katoliku jest 10 sióstr. Czy dzisiaj jest któraś z tam obecnych?

siostry_kapucynki: Jest te 10 i nawet więcej. Zrobimy sobie dzisiaj aktualne zdjęcie i opublikujemy je na 'Katoliku' więc już "poznacie" nas wszystkie....

Larisa: czy Siostrzyczki mogą jeść słodycze?:))))))))

siostry_kapucynki: Oczywiście lubimy i jemy.

Kosiarka: Czy będąc już w klasztorze można się dalej kształcić?
Melka: Czy siostry w klauzurze mogą studiować?

siostry_kapucynki: Kilka z nas studiuje, uczymy się także języków - z nauką nie ma zazwyczaj problemów

Jadwiga: Jak często może was odwiedzać rodzina w klasztorze?

siostry_kapucynki: Kilka razy w roku spotykamy się z rodziną - wyjątek stanowi czas Adwentu i Wielkiego Postu kiedy to nie ma odwiedzin.

Poseidon: czy jest jakiś pośrednik pomiędzy Siostrami a komputerem ?

siostry_kapucynki: klawiatura  :-)

Hania: Kto jest założycielem sióstr i czy to prawda, że siostry śpią w trumnie i kto jest twórcą reguły?

siostry_kapucynki: Fundatorem zakonu kapucynek w Polsce jest bł. Honorat Koźmiński - kapucyn, a co do spania to niektóre klasztory zachowały tradycję spania w trumnach, jednak w naszym krakowskim klasztorze śpimy w normalnych łóżkach.

Grzegorz: A czy kochacie jeszcze Braci Kapucynów?

siostry_kapucynki: Baaaaaardzo! .... a czy oni nas jeszcze kochają? ;-)

Melka: Dlaczego klauzura a nie służba biednym lub dzieciom? Co jest trudniejsze?

siostry_kapucynki: Powołanie każdego człowieka jest inne. Nie można powiedzieć co jest trudniejsze ani co ważniejsze. Jedno i drugie jest tak samo potrzebne i wzajemnie się uzupełnia.

Dominik: skąd siostry czerpią wiadomości o wydarzeniach na świecie?

siostry_kapucynki: Słuchamy wiadomości Radia Watykańskiego a w szczególnych sytuacjach także wiadomości w TV. Głównym jednak źródłem znajomości problemów świata i ludzi są intencje, które składają nam w różny sposób ludzie.

dir: czy siostry prowadza jakąś akcje powołaniową: rekolekcje powołaniowe czy dni skupienia?

siostry_kapucynki: Osoby zainteresowane naszym życiem często do nas piszą. Jest również możliwość aby przyjechać do nas na kilka dni i poznać nas trochę bliżej. Nie prowadzimy natomiast na razie żadnych dni skupienia i rekolekcji ponieważ kaplica jest za klauzurą a tam nikogo nie wprowadzamy. Mamy nadzieję, że w przyszłości takie dni skupienia będziemy mogły prowadzić. Wszystko zależy od czasu ukończenia budowy kaplicy.

magda: a co z zakupami?

siostry_kapucynki: Zakupy, wszystkie sprawy administracyjne, obsługa gości za klauzurą - to wszystko należy do tzw. siostry zewnętrznej, która nie składa ślubu klauzury.

lukasek: Do moderatora: jakie są siostry Kapucynki?

moderator: fajne

puella_: w jaki sposób możecie pomagać ludziom na świecie i być pożyteczne, skoro nie jesteście "z tego swiata?"

siostry_kapucynki: Nie czujemy się wyobcowane z tego świata - wręcz przeciwnie - czujemy się powołane by być niejako sercem w Kościele. Swoją modlitwą obejmujemy cały świat i w ten sposób jesteśmy blisko każdego człowieka i problemów świata.

EWKA__: czy kochacie to co robicie???

siostry_kapucynki: Oczywiście! Nie byłoby nas tu gdybyśmy nie kochały tego co robimy i nie były tu szczęśliwe. Nikt nas na siłę tu nie zamykał.

Kasia: Jak zostać zakonnicą i gdzie się udać?

siostry_kapucynki: Kasiu możliwości jest wiele zakonów bardzo dużo - po prostu skontaktuj się z jakimś klasztorem i tam dowiesz się reszty.

andrzej1: Czy są intencje w których siostry poszczą?

siostry_kapucynki: Tak. Oprócz postów nakazanych przez Kościół mamy posty zakonne a także pościmy w intencjach szczególnych. Np. w intencjach ofiar kataklizmów, o pokój, za misje itp. Jest jeszcze taka możliwość, że któraś z sióstr za pozwoleniem pości w jakiejś konkretnej intencji.

ciekawy: a ile wy macie lat?

siostry_kapucynki: 19, 21, 23, dwie 24, dwie 25, 26, dwie 27, 37, 45, 48

Melka: Czy siostry wychodzą z klauzury w czasie wizyty papieża żeby się z nim "spotkać" na mszy?

siostry_kapucynki: Tak ale musimy mieć na to pozwolenie Nuncjusza Apostolskiego - czasami się zdarza, że Ojciec Święty nas prosi abyśmy pozostały w klasztorze i objęły jego pielgrzymkę modlitwą.

Melka: Czy zdarzają się osoby majętne (biznesmeni), które chcą bezinteresownie pomoc siostrom? Czy pomagają raczej ubodzy, którzy dzieła się tym co mają?

siostry_kapucynki: Zdarzają się dobroczyńcy majętni ale najczęściej wspomagają nas ofiarami ludzie o przeciętnych dochodach.

ciekawy: co spowodowało że zgodziliście się na tą rozmowę?

siostry_kapucynki: Od ponad roku przysyłane są do nas przez internet intencje modlitewne. Jest ich bardzo dużo a wiele osób ciągle nas pyta o nasze życie codzienne. Zdajemy sobie sprawę, że nasze życie "owiane jest" swego rodzaju tajemnicą i dlatego często powstaje wiele fałszywych wyobrażeń, czasem złośliwości i niezrozumienia. Dlatego chciałyśmy choć w ten bardzo niedoskonały sposób przybliżyć tę formę życia zakonnego i spotkać się z tymi, którzy tak często do nas piszą.
Serdecznie dziękujemy za dzisiejsze spotkanie, zadawane pytania, których było baaaardzo dużo i na które nie byłyśmy w stanie wszystkie odpowiedzieć. Będziemy nadal pamiętać o Was wszystkich w naszych codziennych modlitwach a teraz po pożegnaniu przejdziemy jeszcze na chwilkę do pokoju nie moderowanego tzn. na "plebanię" gdzie chwilkę będzie można jeszcze do nas pisać.

Pokój i Dobro!

 

Dla chętnych do finansowego wsparcia budowy kaplicy sióstr kapucynek podajemy numer konta:

Bank Polska Kasa Opieki S.A.
Oddział Kraków Grupa PEKAO S.A.
Rynek Główny 31, Kraków
dla: Klasztor Mniszek Klarysek - Kapucynek
ul. Rżącka 15
30-689 Kraków

Nr rachunku: 12401431-7047288-2700-401112-001-0000


Lista wszystkich czatów 'Katolika"

strona główna "Katolika"

 

 
Zobacz także
Wojtek Kowalski SJ
Wojtek Kowalski SJ, jezuita, obecnie studiuje teologię w Rzymie. Życie zakonne godzi z tworzeniem muzyki - jest trzonem dwóch zespołów: reggaeowego IZAIASH i punkowego AGAINST ALL ODDS...
 
Wojtek Kowalski SJ
O. Anselm Grün OSB - benedyktyn z Opactwa w Muensterschwarzach w Niemczech. Urodził się w 1945 roku. Jest znanym rekolekcjonistą, kierownikiem duchowym, autorem licznych publikacji z zakresu życia duchowego. W swoich książkach łączy szeroką wiedzę teologiczną, biblistyczną i psychologiczną z wrażliwością na współczesne problemy...
 
Janusz Dobry
W październiku 1922 roku, czyli 95 lat temu, Pier Giorgio napisał list do członków koła „Milites Mariae” stowarzyszenia Włoskiej Młodzieży Katolickiej. Zwrócił uwagę, że uczniowie i studenci szkół publicznych, „niestety bardzo zdemoralizowanych”, wystawieni są na ciągłe niebezpieczeństwo. Frassati podkreśla, że wielkim obowiązkiem ludzi młodych jest „ukształtowanie samych siebie”. 
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm