logo
Środa, 20 stycznia 2021 r.
imieniny:
Fabioli, Miły, Sebastiana, Fabiana  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kościół nie zawróci... – XIII Dzień Judaizmu
 


Kościół nie zawróci z drogi pojednania między chrześcijanami i Żydami - powiedział Benedykt XVI podczas spotkania ze wspólnotą żydowską w Wielkim Rabinacie Izraela w 2009 r.

Dzień Judaizmu obchodzony w Kościele katolickim w Polsce już po raz 13. jest jedną z dróg wzajemnego zrozumienia i poszanowania.

Wspólne korzenie chrześcijan i żydów sięgają zarania dziejów Zbawienia, u których początku jest postać Abrahama. Głównym hasłem tegorocznego Dnia Judaizmu obchodzonego 17 stycznia są słowa z Księgi Rodzaju o wezwaniu Abrahama do wyjścia ze swojej Ojczyzny (Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę – Rdz 12, 1).

Jak zauważa przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego bp Mieczysław Cisło, należy je odczytywać jako wezwanie Boga do każdego chrześcijanina, żeby pokonywał granice uprzedzeń, barier i murów jakie dzielą ludzi, [...] żebyśmy byli jedno na tyle, na ile możemy być jedno, pozostając w granicach swojej własnej tożsamości.

Tegoroczne, ogólnopolskie uroczystości związane z XIII Dniem Judaizmu odbędą się w Tarnowie. Wypełnią je wspólne modlitwy, rozważania Pisma Świętego, dyskusje oraz wydarzenia kulturalne. Katolicy i żydzi modlić się będą wspólnie w miejscu, gdzie stała niegdyś synagoga, na Starym Mieście w Tarnowie oraz na żydowskim cmentarzu. W katedrze tarnowskiej, podczas nabożeństwa Słowa Bożego, czytania z Pisma Świętego komentować będą rabin i katolicki wykładowca biblistyki. W panelu dyskusyjnym wezmą udział rabin, przewodniczący związku gmin żydowskich, dwóch biskupów i ambasador Izraela.

Podczas obchodów Dnia Judaizmu będzie można obejrzeć film i wystawę fotografii synagog oraz cmentarzy żydowskich Galicji oraz wysłuchać dwóch koncertów. W czasie jednego z nich nastąpi uroczyste nadanie tytułu Człowiek Pojednania za 2009 rok dr. Alonowi Goshen-Gottsteinowi, żydowskiemu teologowi, jednemu z czołowych uczestników i animatorów dialogu międzyreligijnego w skali międzynarodowej, założycielowi Międzyreligijnego Instytutu Eliasza. Tytuł przyznawany jest przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów.

Spotkania z wierzącymi Żydami uświadamiają nam coraz bardziej jeszcze jedną naszą wspólną odpowiedzialność, mianowicie, tę za losy religii objawionej na kontynencie europejskim, zdominowanym coraz bardziej przez agresywny laicyzm - napisał przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego i przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło w słowie z okazji XIII Dnia Judaizmu.

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem przy KEP, jak co roku, przygotował na ten dzień materiały liturgiczne w postaci dodatku do Biuletynu Ekumenicznego z przedmową przewodniczącego Komitetu, z czytaniami biblijnymi na liturgię Słowa oraz z homilią i modlitwą wiernych. Komitet zachęca duchownych i świeckich do wykorzystania możliwości jaką jest Ogólnopolski Dzień Judaizmu i włączenia się w tę inicjatywę.
Założeniem Dnia Judaizmu jest kształtowanie świadomości naszych korzeni, które są judaistyczne. Chrześcijaństwo wyrasta z Izraela – mówi bp Mieczysław Cisło. Podkreśla, że judaizm i chrześcijaństwo nie są dwoma zupełnie sobie obcymi światami, ale są to środowiska organicznie ze sobą związane, które dzisiaj idą trochę różną drogą, ale zmierzają do tego samego celu.

Dzień Judaizmu pomaga nam zrozumieć i odkryć, że dzięki wspólnym chrześcijańsko-żydowskim spotkaniom, jak ujmuje to Benedykt XVI w przemówieniu wygłoszonym w Jerozolimie – wspólnie możemy głosić, że Bóg istnieje, że można Go poznać, że On stworzył ziemię i że my jesteśmy Jego stworzeniami.

 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー