KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących
logo
Sobota, 24 października 2020 r.
imieniny:
Arety, Marty, Marcina, Antoniego – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dzień Chorego w Polsce
 


Na to, że Światowy Dzień Chorego jest dla chrześcijan szczególnym wezwaniem do jeszcze gorliwszego włączenia się w służbę ludziom chorym i tym, którzy się nimi opiekują, wskazuje bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 
Dzień ten jest także zachętą do refleksji na temat naszej wrażliwości na osoby chore i ich potrzeby oraz do niesienia im konkretnej pomocy w powrocie do zdrowia lub, jeśli taka jest wola Boża, w godnym przeżywaniu doświadczenia cierpienia i śmierci – mówi biskup.

W nawiązaniu do Światowego Dnia Chorego w najbliższą niedzielę, 7 lutego, bp Stefan Regmunt, będzie przewodniczył Mszy św. i wygłosi homilię w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9.00 (transmitowanej przez I program Polskiego Radia). W diecezji odprawi Mszę św. z udziałem chorych i niepełnosprawnych w środę, 10 lutego br. o godz. 10.00, w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze oraz odwiedzi chorych w tamtejszym hospicjum, a następnego dnia – 11 lutego – o godz. 11.00 odprawi Mszę św. w kaplicy szpitalnej w Głogowie i spotka się z personelem szpitala.

Tradycyjnie w obchody Światowego Dnia Chorych włącza się Caritas, organizując w tym dniu uroczyste Msze św. i odwiedziny chorych w domach i szpitalach.
– W roku ubiegłym 34 diecezjalnych Caritas zorgani-zowało spotkania z chorymi. 7130 wolontariuszy, głównie ze Szkolnych Kół Caritas i Centrów Wolontariatu, odwiedzało chore dzieci, starszych i osoby niepełnosprawne w placówkach służby zdrowia oraz domach. Odwiedzinom towarzyszyła wspólna modlitwa, a wolontariusze przekazywali chorym okolicznościowe upominki – wymienia ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz generalny Caritas Polska. W 40 katedrach w Polsce odbyły się okolicznościowe Msze święte z udziałem osób chorych, ich bliskich oraz pracowników służby zdrowia i tych, którzy opiekują się chorymi i niepełnosprawnymi. – Podobne działania są przewidziane również w tym roku – zapewnia ks. Sobolewski.

W ramach obchodów XVIII Światowego Dnia Chorego upominki dla 720 chorych dzieci przebywających w szpitalnych oddziałach pediatrycznych przygotowała lubelska Caritas. Małym pacjentom innych szpitali podarunki przekażą kapelani i wolontariusze. Z kolei młodzi ze Szkolnych Kół Caritas w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 12 lutego przeprowadzą akcję pod hasłem „Zakochani dla chorych”. Podczas kwesty będą sprzedawać gadżety walentynkowe i własne wyroby kulinarne, a zebrane pieniądze przekażą chorym ze swojego środowiska.

Już po raz dziewiąty z okazji Światowego Dnia Chorego Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej organizuje tzw. Białą Niedzielę. W najbliższą niedzielę, 7 lutego br. od 9.30 do 14.30 w salkach domu katechetycznego przy parafii Mariackiej w Katowicach będzie można bezpłatnie wykonać pomiary cukru, ciśnienia, cholesterolu, komputerowe badanie wzroku i EKG, oraz badania i porady lekarskie. Przyjmować będą pediatra, neonatolog, diabetolog, neurolog, laryngolog, kardiolog, internista. W tamtejszej Kaplicy o 11.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji chorych i tych wszystkich, którzy im posługują.
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー