logo
Piątek, 15 lutego 2019 r.
imieniny:
Arnolda, Jowity, Georginy, Faustyna, Klaudiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Uroczystości Królowej Polski
 


Jasnogórskim uroczystościom Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja, będzie przewodniczył prymas Polski abp Henryk Muszyński. Homilię wygłosi zastępca przewodniczącego Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Uroczystości jasnogórskie rozpoczną się już w niedzielę, 2 maja, o godz. 18.30 procesją maryjną na wałach jasnogórskich. Poprowadzi ją o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. Tego dnia o godz. 19.00 Mszę św. odprawi abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia. Po niej będzie miał miejsce Apel Jasnogórski oraz nocne czuwanie, przygotowane przez ojców pasjonistów z Łodzi.

Na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki Polski, na Jasną Górę przybędą w poniedziałek, 3 maja, polscy biskupi. O godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie zostanie odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński. Homilię wygłosi zastępca przewodniczącego Episkopatu, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Podczas Eucharystii zostanie ponowiony Milenijny Akt Oddania Matce Bożej. Natomiast po Komunii św. wierni, którzy zdecydują się na podjęcie modlitwy za dzieci nienarodzone, złożą przyrzeczenie Duchowej Adopcji.

Po sumie pontyfikalnej z udziałem Episkopatu Polski zostanie odprawiona Droga Krzyżowa oraz różaniec. Następnie procesję eucharystyczną po wałach poprowadzi przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Uroczystości zakończy Msza św. na szczycie z homilią abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego i Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego. Weźmie w nim udział ks. płk Sławomir Żarski, wikariusz generalny Ordynariatu Polowego, wyznaczony na administratora diecezji polowej po tragicznej śmierci pod Smoleńskiem bp. Tadeusza Płoskiego.

W odróżnieniu od lat poprzednich, 2 maja nie będzie spotkania Rady Stałej i Biskupów Diecezjalnych, które co roku odbywało się w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Wraz z nowym statutem Episkopatu, który został zatwierdzony przez Stolicę Apostolską w ubiegłym roku, powołano nowe gremium decyzyjne Episkopatu Polski, którym jest Rada Biskupów Diecezjalnych. Będzie ona zwoływana przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu raz do roku (w tym roku będzie to 25 sierpnia) oraz „kiedy wymagają tego szczególne okoliczności”. Inne są natomiast terminy spotkań Rady Stałej, która przygotowuje kolejne zebrania plenarne.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierza on królestwo opiece Matki Bożej oraz do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie zostało zatwierdzone w 1920 r. przez papieża Benedykta XV. Obchodzone jest od 1923 r. Po reformie liturgicznej w 1969 r. zostało podniesione do rangi uroczystości.