logo
Piątek, 25 września 2020 r.
imieniny:
Aureli, Kamila, Kleofasa, Władysława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Siostry Augustianki
Inne już stworzenie
materiał własny
  
 Człowiek rzekł: „Niech stanie się miasto” – i stało się miasto.
Homo politicus zobaczył, że miasto jest dobre i oddzielił biednych od bogatych; szlachtę i lud. Prawo do istnienia nazwał taryfą a prawo do życia podatkiem. Nazwał również prawo do podróżowania biletem a prawo do korespondencji znaczkiem.
Człowiek widział, że to jest dobre. Minął wieczór i poranek.
To był pierwszy dzień.
 
Człowiek rzekł: „Niech staną się pałace dla uczczenia Boga” – i tak się stało.
Homo religiosus utworzył „miasto o stu dzwonach”. Był bardzo zadowolony.
Prawo pałacowe nazwał dziesięciną a prawo do wstępu kwestą. Nazwał również opłatą prawo do małżeństwa i do umierania. Następnie rzekł: „Niech będą istoty zamieszkujące te miejsca” – i tak się stało. Utworzył wielmożów, eminencje, przewielebnych, świątobliwości, księciów i arcykapłanów.
Człowiek widział, że to jest dobre. Tak upłynął wieczór i poranek.
To był drugi dzień.
 
Człowiek rzekł: „Niech zbudują się pałace dla uczczenia człowieka” – i tak się stało. Wyrosły zamki, dwory, ratusze i parlamenty.
Homo aristocratus rzekł: „Niech powstaną byty by zamieszkać te miejsca” – i tak się stało. Utworzył panów, książęta, majestaty, baronów i funkcyjnych. Nazwał prawo do mieszkania czynszem, prawo do mycia opłatą za wodę, prawo do ciepła opłatą za ogrzewanie, prawo do porozumiewania się opłatą za telefon.
Człowiek widział, że to wszystko było dobre. Tak upłynął wieczór i poranek.
To był trzeci dzień.
 
Człowiek rzekł: „Niech zbudują się pałace dla uczczenia sprawiedliwości” – i tak się stało. Ukazały się pałace sprawiedliwości, sądy miejskie, więzienia, sądy dla nieletnich i domy poprawcze.
Homo legalis rzekł: „Niech zaistnieją byty i zajmą te miejsca” – i tak się stało.
Utworzył sędziów, adwokatów, prawników, policjantów, strażników, portierów i więźniów. Prawo do obrony nazwał opłatą adwokata, a prawo do wolności mandatem.
Człowiek widział, że wszystko było dobre. Tak upłynął wieczór i poranek.
To był dzień czwarty.
 
Człowiek rzekł: „Niech zbudują pałace dla uczczenia władzy” i tak się stało.
Wyrosły banki, kasy giełdy i spółki międzynarodowe.
Homo avidus rzekł: „Niech lud śni także o pałacach” – i tak się stało.
Otworzył stadiony, teatry, kasyna, pola wyścigów, domy handlowe. Prawo do marzeń nazwał loterią, prawo do kuszenia reklamą a prawo do bankructwa kartą kredytową.
Człowiek widział, że wszystko było dobre. Tak upłynął wieczór i poranek.
To był piąty dzień.
 
Człowiek rzekł: „Zróbmy komputer na nasz obraz i podobieństwo” – i tak się stało.
 
1 2  następna
Zobacz także
Paweł Teperski OFMCap
Powinniśmy prosić Boga o dar umiejętności wyważenia sytuacji. Z jednej strony Bóg pozostawił na ziemi nas i chce się nami posługiwać, by pomagać drugiemu człowiekowi, z drugiej zaś, to nie my, a On – Jezus Chrystus jest Zbawicielem świata. Dlatego jest dla nas wszystkich nadzieja, nadzieja, którą przynosi Bóg – właśnie Jezus.  
 
Ks. Mariusz Pohl
Uboga wdowa pokazała to w sposób nie symboliczny, lecz dosłowny. Oddała wszystko Bogu, bo wiedziała, że w Nim ma wszystko, a nawet jeszcze więcej. Wiedziała, że na Nim może polegać bardziej, niż na swoim ostatnim groszu. Sama z siebie nie miała i nie mogła nic, ale skoro tak, swoim zaufaniem zmuszała niejako Boga do pomocy... 
 
Magdalena Urlich
Jeśli zakochanie to dla ciebie magia, liryka, tajemnicza "chemia" – nie czytaj. Bo już nic nie będzie takie samo. Kiedy czujesz motyle w brzuchu, kołatanie serca, kiedy ciągle myślisz o "tej" osobie, wiedz, że coś się dzieje. Ten stan emocjonalnego zaangażowania to zakochanie. Czy wiesz, co wtedy dzieje się w twoim mózgu? 
 
 
___________________
 
 reklama