logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Intencje na Mszę
materiał własny
 


Intencje na Mszę

Wydaje mi się, że w wielu parafiach w moim okręgu rośnie praktyka włączania wielu intencji w jedną Msze świętą, chociaż ludzie zamawiają oddzielnie, nie wiedząc o sobie. Czy ta praktyka jest zgodna z nowym Kodeksem Prawa Kanonicznego? Czy też nastąpiła zmiana, o której nie wiem?

Każda Msza święta posiada nieskończoną wartość, bo przypomina i uobecnia bezgraniczną ofiarę Jezusa Chrystusa. Teoretycznie kapłan może więc odprawić Ofiarę eucharystyczną za cały lud, za wszystkich, którzy żyli, żyją i będą żyli w przyszłości. Problem, jaki Pani porusza, nie dotyczy zatem ogólnego spojrzenia na Eucharystię. Jest to raczej sprawa sprawiedliwości. Jeśli ktoś zamówił Mszę w określonej intencji, to sprawiedliwość wymaga, by miał prawo do uczestnictwa we Mszy ofiarowanej w zamówionej przez niego intencji. Zdarza się czasami, że wszystkie Msze są zajęte, a ktoś bardzo pragnie, by mimo tego jego intencja została dołączona do już zamówionej Mszy. W takim przypadku ksiądz powinien zapytać o zgodę tej osoby, która jako pierwsza zamówiła Mszę. Jeśli ta osoba się zgodzi, wtedy są dozwolone wielorakie intencje w jednej Mszy świętej.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Skąd bierze się zwyczaj trzymania się w. ręce podczas odmawiania Ojcze nasz w obrzędzie Eucharystii? Co on wyraża? W mojej parafii daje się w tym odczuć jakiś przymus. Osobiście robię to z musu.
 
Marcin Świąder OFMCap

Ciemność to najprostsza forma symbolicznego opisu egzystencjalnej sytuacji człowieka podczas doświadczenia lęku i niepewności. Całe nasze życie jest utkane z przełomów, kiedy to z tęsknotą wyczekujemy na pojawienie się światła. Kondycja każdego z nas dotknięta jest słabością, która nieustannie ciąży w stronę cienia, choć w głębi serca pragniemy życia w świetle.

 
o. Jacek Bolewski SJ
Pytanie zawarte w tytule zakłada, że modlitwa bywa przeżywana jako trudna. To nie dziwi, przeciwnie, raczej odpowiada potocznemu wyobrażeniu ludzi, którzy właśnie pod wpływem trudności zniechęcili się do modlitwy, zaprzestając jej odmawiania... W tej sytuacji należy pytać i szukać odpowiedzi: dlaczego tak się dzieje, że modlitwa przychodzi z trudem?...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS