logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Zbigniew Kapłański
Jacy są, a jacy powinni być mężczyźni?
Droga
 


Polowanie, dyplomacja i modlitwa

Sięgając najdawniejszych czasów można zauważyć, że zadaniem głowy rodziny było zapewnienie swoim najbliższym pożywienia i bezpieczeństwa od wrogich ludzi, niebezpiecznych zwierząt i złych duchów.

Mężczyzna (najpierw sam, a potem z synami) musiał:
- przynieść do domu upolowane zwierzę,
- umieć zawrzeć pokój z sąsiadami,
- wymodlić przychylność świata duchowego.

A zatem w zamierzchłych czasach jasno były określone zadania mężczyzny: polowanie, dyplomacja i modlitwa. Może również określanie zasad wspólnego życia, gdy żyli w większej gromadzie. Czy teraz też jest to tak jasne?

Przeprowadziliśmy ankietę wśród ok. 200 osób, dla statystyki jest to jeszcze zbyt mała grupa, aby mówić o prawidłowościach, ale na pewno warto pomyśleć o wynikach. Zadaliśmy kilka pytań, pogrupowaliśmy odpowiedzi.

Oto wyniki:

Na pytanie, jakie cechy są zdecydowanie niepożądane u idealnego mężczyzny, odpowiedziano:

- lenistwo (88%)
- niewierność (81%)
- niezaradność (71%)
- niekonsekwencja (68%)
- trudności z podejmowaniem decyzji (51%)
- pozostawanie w nałogu (50%)
- niezdecydowanie (50%)
- nerwowość (42%)
- bezmyślność (40%)
- nieczułość (32%)

Na pytanie, jakie cechy powinny charakteryzować "mężczyznę doskonałego" dowiedzieliśmy się, że powinien być:

- odpowiedzialny (93% zapytanych)
- mądry (89%)
- wierny (86%)
- wytrwały (70%)
- stanowczy (66%)
- wytrzymały (60%)
- zaradny (53%)
- opanowany (52%)
- odważny (51%)
- konsekwentny (47%)
- opiekuńczy (41%)
- wychodzący z inicjatywą (34%)
- czuły (32%)
- pomocny (30%)

Ciekawe jest to, że podobne były wypowiedzi mężczyzn i kobiet, znaczące różnice wystąpiły jedynie przy opiekuńczości i czułości (znacznie większy odsetek kobiet tego oczekiwał od mężczyzn).
W obu tych wykazach pojawiają się obok siebie cechy różnie nazwane, lecz o podobnym znaczeniu - wynika to stąd, że nazwy cech wybierali sami ankietowani.


 
1 2  następna
Zobacz także
Ks. Tomasz Stępień
Dzieci szczególnie potrzebują opieki, ponieważ same nie mogą dobrze się o siebie zatroszczyć i nie do końca wiedzą, co jest dla nich naprawdę dobre. Czy jednak oznacza to, że każdy człowiek potrzebuje anielskiej troski na co dzień? Na to pytanie odpowie nam swoimi rozważaniami Akwinata. Ponieważ jest to zagadnienie ważne dla naszej wiary postaram się bardzo dokładnie zanalizować to, co w tej materii ma nam do powiedzenia.
 
Ks. Tomasz Stępień
Pośród wielu koncepcji obecnych w pedagogice odnajdujemy indywidualizację kształcenia i personalizm. Podstawą obydwu jest potrzeba organizowania szkoły, w której każdy uczeń może realizować swój potencjał w atmosferze akceptacji jego osoby i szacunku.
 
Ewa Kunicka
Przez długie lata nauki, od dziecka w szkole podstawowej, przez gimnazja, licea i studia gromadzimy ogromne zasoby wiedzy z najróżniejszych dziedzin. Uczymy się niezwykłych zawiłości matematyki, poznajemy z jakich pierwiastków, molekuł, cząsteczek zbudowany jest świat i wszechświat, wkuwamy na pamięć - by nawet w nocy wyrecytować - jakie to familijne więzy i niesamowite przygody łączyły bogów i herosów greckiej i rzymskiej mitologii...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS