logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Lynne M. Baab
Jak pościć?
Wydawnictwo Esprit
 


Wydawca: Esprit
Tłumaczenie: Kazimierz Bocian
ISBN: 13978-83-60040-27-0
Format: 130x200 mm
Stron: 192
Rodzaj okładki: miękka

 
Kup tą książkę

 

Mężczyźni i kobiety, którzy poszczą

Ta dziwaczna historia jedzenia, dietetyki i poszczenia wpływa na wszystkich, którzy chcą doświadczyć chrześcijańskiej praktyki postu. W czasie kwerendy do tej książki rozmawiałam z ponad sześćdziesięcioma osobami, które poszczą lub pościły, i ponad trzydziestoma osobami, które nigdy z postem nie miały do czynienia. Dające się zauważyć prawidłowości były znacząco odmienne dla mężczyzn i kobiet.

Mężczyźni, z którymi rozmawiałam, pościli lub nie. Ci, którzy nie pościli, po prostu nie byli tym zainteresowani, natomiast prawie wszyscy, którzy nakładali na siebie posty, pościli zwykle od wszystkich pokarmów, przyjmując tylko soki i wodę. Z drugiej strony, wśród poszczących kobiet nie było takiej prawidłowości. Niektóre pościły od pokarmów. Niektóre - od innych rzeczy. Podobnie jak mężczyźni, niektóre w ogóle nie pościły, lecz wiele z nich miało w swoim życiu epizod angażowania się w posty, lecz zrezygnowało z tego z różnych powodów.

Wiele z tych kobiet pościło niegdyś od wszelkich pokarmów, lecz teraz poszczą raczej od rzeczy takich jak media, zakupy czy czekolada. Niektóre z nich przestały pościć od jedzenia, bo "było to bardziej jak dieta, niż próba zbliżenia się do Boga". Niektóre z nich musiały przestać z powodów bólów głowy wywołanych przez niejedzenie. Niektóre poczuły, że tak naprawdę w niczym to im nie pomaga. Niektóre przestały pościć podczas ciąży i gdy po kilku latach znowu próbowały postów zupełnych od jedzenia, odkryły, że ich ciała nie znoszą już tego dobrze.

Niektóre z kobiet, z którymi rozmawiałam, nigdy nie poszczą zupełnie od jedzenia, ponieważ w przeszłości cierpiały na zaburzenia związanie z żywieniem, i wiedzą, jak może być to dla nich niebezpieczne. Ich obawy potwierdza historia Gretchen. Jest ona obecnie czterdziestolatką i mamą, wspomina jednak dotąd post, który podjęła w młodości. W jej przypadku post ten otworzył drogę bulimii. Samo zaburzenie ciągnęło się przez mniej więcej rok, jednak o wiele więcej lat zajęła emocjonalna rekonwalescencja. W takiej sytuacji Gretchen musi bez wątpienia bardzo starannie unikać postów pokarmowych.

Aaron, naukowiec przed czterdziestką, wspomina pierwsze dni swojego małżeństwa: "Moja żona i ja mieliśmy niegdyś zwyczaj wspólnie pościć, jednak wywoływało to u niej wymioty. Takie praktyki były wobec tego bez sensu. Wydaje mi się, że istnieją ludzie, którzy z przyczyn fizjologicznych po prostu nie powinni pościć od pokarmów". Zgodnie z tym, co wyłaniało się z rozmów z poszczącymi ludźmi, kobiety są bardziej podatne na dolegliwości fizyczne spowodowane zupełnymi postami pokarmowymi, prawdopodobnie z przyczyny swojej fizycznej konstrukcji, lecz także ze względu na większy wpływ wywierany na kobiety przez "kulturę diet wyszczuplających".

Z bardzo wielu kobiet, które opowiadały mi o swoich doświadczeniach związanych z postem, tylko mała grupka praktykowała zupełne posty pokarmowe, spożywając wtedy tylko wodę i soki. Żadna z kobiet, które były w stanie pomyślnie pościć w ten sposób, nie zmagała się wcześniej z zaburzeniami żywienia, nie wchodziła w rygorystyczne diety i nie martwiła się nadmiernie o wagę.

Dla wielu kobiet i części mężczyzn post od jedzenia jako praktyka chrześcijańska stwarza szczególne wyzwania. Mówiąc wprost, dla ludzi z zaburzeniami żywienia posty pokarmowe stanowią bezpośrednie niebezpieczeństwo. Dla innych osób poszczenie od pożywienia może połączyć się z cywilizacyjną obsesją na temat diety i szczupłości. Jeśli zatem mamy odkryć dla siebie na nowo szczególny, chrześcijański sens postu, który da się zastosować we współczesnej epoce, musimy wziąć pod uwagę siły działające w naszym życiu i w naszej kulturze.


Zobacz także
Vimal Tirimanna CSsR
Hipokryzja jest jednym z głównych grzechów zwalczanych przez Jezusa. Jezus występował zdecydowanie przeciw hipokryzji w ówczesnych społecznościach (które pewnie nie były aż tak bardzo różne od współczesnych społeczeństw); co więcej, atakując ją wprost, naraził się na okrutną śmierć na krzyżu. Jednak z czasem potępienie dla hipokryzji jako ciężkiego moralnego występku zbladło do tego stopnia, że nie była ona traktowana w kościelnej tradycji naprawdę poważnie...
 
Krzysztof Osuch SJ
W miesiącu sierpniu przybywają na Jasną Górę tysiące pielgrzymów. Najwięcej jest ich w pobliżu Uroczystości Wniebowzięcia NMP i Uroczystości Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej. Wystarczy wyjść za nasze ogrodzenie, by na pielgrzymów popatrzeć i może uszczknąć coś z łask, które spłynęły na nich w trudzie wędrowania. Cennym sposobem kontaktowania się z jasnogórskimi pielgrzymami są radiowe wywiady i rozmowy z nimi.  
 
Marian Pisarzak MIC

Każda osoba wierząca i każda wspólnota wiernych buduje samą siebie i staje się częścią Kościoła dzięki dwom komuniom, przez przyjęcie słowa Bożego i przez przyjęcie sakramentu. Słowo jest Ewangelią Chrystusa, naszego Proroka i Nauczyciela, a Najświętszy Sakrament jest znakiem i owocem Jego Ofiary jako Baranka Wielkanocnego.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS