logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Lynne M. Baab
Jak pościć?
Wydawnictwo Esprit
 


Wydawca: Esprit
Tłumaczenie: Kazimierz Bocian
ISBN: 13978-83-60040-27-0
Format: 130x200 mm
Stron: 192
Rodzaj okładki: miękka

 
Kup tą książkę

 


Kto powinien pościć?

Jeśli pragniesz wygospodarować w swoim życiu więcej przestrzeni dla Boga, jeśli chcesz pogłębić swoje życie modlitwą, post może być bardzo pomocny. Przyjrzyj się swojemu życiu. Jakie zajęcia wypierają z niego modlitwę? Jakie rozrywki lub jakie smakołyki stają się dla ciebie ważniejsze niż Bóg? Czy jest w twoim życiu coś, co zabiera za wiele przestrzeni? Jakie zajęcia wysysają twój czas, pieniądze lub energię - w sposób niekoniecznie grzeszny, ale taki, który z pewnością również nie jest korzystny? Zastanów się nad postem od danego zajęcia czy rodzaju jedzenia przez dzień lub kilka dni. Poproś Boga, by wspomógł cię w tym, by twój post stworzył więcej przestrzeni dla Niego.

Jeśli chciałbyś, by wzrastało w tobie poczucie dziękczynienia i płynącej z serca wdzięczności za błogosławieństwa otrzymywane w życiu, post jest praktyką, która w tym pomoże. Jeśli chciałbyś modlić się bardziej gorąco za kogoś, kto jest chory, biedny lub za tych, którzy potrzebują Dobrej Nowiny, poszczenie pomaga. Jeśli obawiasz się, że zbyt głęboko utkwiłeś we współczesnej konsumpcyjnej kulturze, post stworzy małą oazę w czasie i przestrzeni, w której otoczy cię Boża prawda i łaska.

Jeśli masz szczególną prośbę modlitewną, która ciąży ci na sercu, post niemal na pewno pomoże ci skupić się na tej modlitwie. Jeśli nie jesteś całkiem pewien, jak modlić się o tę potrzebę, post pomoże ci znaleźć w życiu przestrzeń na czytanie Biblii, a to umożliwi ci z kolei wsłuchanie się w Boże wskazówki co do tego, jak się modlić. Post pogłębi twoją modlitwę, doda jej mocy i przypomni ci o jej potrzebie.

Kto powinien pościć? Każdy, kto chce zbliżyć się do Boga. Metody dla każdego z nas będą odmienne, zależnie od różnych potrzeb każdej osoby. Niektórzy muszą być bardzo ostrożni, jeśli chodzi o posty pokarmowe. Niektórzy muszą z wielkim wyczuciem i delikatnością eksperymentować z różnymi formami postów, by stwierdzić, które są dla nich najkorzystniejsze. Jeśli użyjemy najszerszej definicji postu - jako dobrowolnego wyrzeczenia się czegoś na określony czas, mającego swój duchowy cel, przez jednostkę, rodzinę, społeczność lub naród - zrozumiemy, że pościć może każdy.


Zobacz także
ks. Maciej Krulak
Widzimy w Wyznaniu wiary wielki chrześcijański optymizm - nadzieję, której nikt nie może zabrać. Wynikiem daru miłości Boga jest życie wieczne, którego z ufnością oczekujemy, a które rozpoczyna się już tutaj na ziemi. Bóg przebacza człowiekowi grzech, mimo wszystko...
 
Michał Komorek

W brewiarzu, w godzinie czytań na ten dzień, przewidziana jest „Starożytna homilia na Świętą i Wielką Sobotę” zatytułowana „Zstąpienie Pana do Otchłani”. Jest to tekst anonimowego autora z II stulecia, w którym czytamy: „Wielka cisza spowiła ziemię (…) bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków..." 

 

Z bp. Michałem Janochą rozmawia Michał Komorek

 
Redakcja "Listu"

Gdy zastanawiam się nad tajemnicą lęku, wracam często do kontemplacji lęku Abrahama na górze Moria, lęku człowieka mającego wydać swojego syna na ofiarę i tym samym przekreślić wszystkie nadzieje. Widzę jego ból, samotność, nieznośną próbę wiary i rozumu. (...) Próbuję uczyć się tego bezgranicznego zaufania Bogu nawet wbrew samemu sobie. Być może Bóg jawił mu się jako nieskończona pustka, w którą trzeba się rzucić z nadzieją, że po drugiej stronie nie ma przepaści bez dna, lecz jest Ktoś, kto uchwyci w silne ramiona.

 

W redakcji Listu odbyła się dyskusja na temat lęku, do udziału w niej, zaproszono psychologa Stanisława Morgallę SJ

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS