logo
Niedziela, 26 września 2021 r.
imieniny:
Kosmy, Damiana, Justyny, Łucji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jak przezwyciężyć kryzys w małżeństwie i rodzinie?
 


„Jak przezwyciężyć kryzys w małżeństwie i rodzinie?” to temat spotkania, które odbędzie się 24 października w Domu Pielgrzyma „Amicus” na warszawskim Żoliborzu. Jego celem jest pokazanie konkretnych form pomocy małżeństwu i zagrożonej rozpadem rodzinie oraz wskazanie możliwości skorzystania z doświadczeń ruchów, stowarzyszeń i duszpasterstw, które taką pracę podjęły. - Chcemy nie tyle mówić o samych kryzysach w rodzinie, ile o tym, jak te kryzysy rozwiązywać. Tak, aby stawały się elementem pogłębiającym życie rodzinne, a nie separującym małżonków - podkreśla o. Adam Schulz SJ odpowiedzialny w Ogólnopolskiej Radzie Ruchów Katolickich za formację.

W programie konferencji przewidziano między innymi wystąpienie dominikanina, o. Mirosława Pilśniaka, który powie o tym, w jakim kierunku warto prowadzić przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Swoim doświadczeniem z pracy psychoterapeuty podzielą się Irena i Jerzy Grzybowscy, natomiast pallotyn ks. Jan Pałyga opowie o swojej pracy duszpasterza małżeństw niesakramentalnych.

Uczestnicy konferencji będą rozmawiać o tym, jak pracować z osobami porzuconymi przez współmałżonka oraz tymi, które żyją w związkach niesakramentalnych. Problematykę tę podejmie m.in. jezuita o. Wojciech Nowak. Natomiast ks. Pałyga powie o tym, czego oczekują od Kościoła osoby po rozwodzie i w powtórnych związkach. Będzie też mowa o rekolekcjach organizowanych specjalnie dla takich osób. Po każdym bloku tematycznym przewidziano pracę w grupach, która będzie rozwinięciem poruszanych we wcześniejszych wystąpieniach problemów.

- Szkoda by było, gdyby moment rozwodu stawał się momentem podjęcia decyzji o wyłączeniu z życia Kościoła – mówi o. Adam Schulz. Uważa, że warszawskie spotkanie będzie zachętą do tego, aby w lokalnych środowiskach podejmować pracę z osobami rozwiedzionymi, pozostającymi w związkach niesakramentalnych, jak i z rodzinami, które przeżywają kryzys, szukać nowych form pracy, inspiracji i nie zostawiać żadnej z tych osób na boku. Jak podkreśla o. Schulz, przydatny w pracy z rodzinami w kryzysie może być przygotowany przez Radę ds. Rodziny i wydany w tym roku dokument Konferencji Episkopatu Polski „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”, ponieważ pokazuje pozytywną wizję życia rodzinnego we współczesnym świecie.

Na konferencję „Jak przezwyciężyć kryzys w małżeństwie i rodzinie?” zgłosiły się głównie osoby, które pracują na co dzień z rodzinami w ruchach i stowarzyszeniach, a także prowadzące duszpasterstwa rodzin w poszczególnych diecezjach. Spotkanie ma być jednym z elementów przygotowań do planowanego w 2013 roku IV Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów Katolickich.

Zobacz także:
Kongres Ruchów Katolickich
Stowarzyszenia, wspólnoty i ruchy kościelne w Polsce

(ORRK/ jl © Biuro Prasowe KEP 2009)