logo
Czwartek, 23 stycznia 2025 r.
imieniny:
Fernandy, Jana, Rajmundy, Ildefonsa  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Edward Staniek
Jak spotkać Pana Boga w odpoczynku?
Któż jak Bóg
 
fot. Mitchell Luo | Unsplash (cc)


Często mówimy o przykazaniach sformułowanych negatywnie. Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa. Rzadko natomiast wspominamy i nieczęsto też osobiście cenimy dwa przykazania pozytywne: "Czcij ojca i matkę" oraz "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił".

 

Bóg, stwarzając świat, uświęcił siódmy dzień. Stąd zakaz pracy w nim. Człowiek powinien wtedy odpoczywać tak, jak Bóg odpoczął po stworzeniu świata.


Odpoczynek to niezwykle ważna część naszego życia. Skoro Bóg uczynił ten dzień świętym, to w tym dniu należy spotkać się z Bogiem. W dzień święty-niedzielę przybywacie do kościoła na mszę świętą, aby tę godzinę ofiarować Bogu. Dziękując Mu i wielbiąc Go, bo to jest najważniejsze w naszym spotkaniu z Bogiem.


Ale niedziela jest również czasem spotkania z drugim człowiekiem. Jako dziecko nieustannie radowałem się z niedzieli. Była ona dla mnie dniem spotkania z tatą, który nigdy nie miał dla nas czasu. W niedzielę jednak bawił się z nami, później czytaliśmy cenne książki – to był dzień święty.


Człowiekowi do życia potrzebny jest odpoczynek w odpowiedniej dawce. Odpoczywamy śpiąc, a więc w nocy. Każdej doby potrzebny jest nam więc duży odcinek czasu przeznaczony na odpoczynek, pobłogosławiony przez Boga.


Prócz odpoczynku nocnego dostaliśmy od Boga na odpoczynek dodatkowo jeden dzień w tygodniu. Jako że niedziela jest dla mnie zawsze dniem posługi, razem z kolegami wybraliśmy środę, aby była dla nas dniem odpoczynku i modlitwy, dniem świętym. Ten dzień był nam potrzebny, by odzyskać siły potrzebne do wypełnienia zadań. To bardzo istotny moment.


Czas odpoczynku przewidują również prawa świeckie. Znamy je jako dni wolne od pracy, urlopy, wakacje. Ten czas Bóg również chce wykorzystać dla naszego dobra. My jednak musimy nauczyć się odpoczywać.


Znam ludzi, którzy w niedzielę odmawiają sięgania po telefon komórkowy. Inni rezygnują w tym czasie z telewizora bądź komputera. Taki odpoczynek jest nam szczególnie potrzebny w czasach, kiedy chce się nas zamęczyć wielką ilością zadań i pracy.


Trzeba nam zatrzymać się nad własnym odpoczynkiem i podziękować Bogu za niego. A jeśli nie umiemy odpoczywać, pamiętać nam trzeba, że stanowi to naruszenie Dekalogu. Łamanie trzeciego przykazania zdarza się dziś niezwykle często.


Przed ołtarzem dziękujmy Panu Bogu za nasz odpoczynek i za dar niedzieli jako dnia świętego. Przeznaczmy tę niedzielę na spotkanie z Bogiem i najbliższymi. W tygodniu spotykamy się z nimi często, razem pracując, ale tu chodzi o spotkanie w odpoczynku. I w tym odpoczynku zawsze obecny jest Bóg. Mądry odpoczynek jest święty.

 

ks. Edward Staniek
Któż jak Bóg 1/2025
oprac. Redakcja na podstawie homilii wygłoszonej 2 czerwca 2024 r. w kościele sióstr Felicjanek przy ul. Smoleńsk 6 w Krakowie

 
Zobacz także
Józef Augustyn SJ

Temat błogosławienia par będących w sytuacji nieregularnej, szczególnie zaś homoseksualnych, w Deklaracji doktrynalnej „Fiducia supplicans” opublikowanej przez Dykasterię Nauki Wiary i zatwierdzonej przez papieża Franciszka, w całym Kościele katolickim, tak wśród wiernych, jak też księży i biskupów wzbudził i nadal wzbudza, chociaż minęło już pół roku od ukazania się tego dokumentu (18 XII 2023), wiele niepokoju, podziały i ostre polemiki. Przez wielu jest on postrzegany jako kontrowersyjny.

 
Wojciech Werhun SJ
Każdy z nas w głębi serca pragnie, by nawiązać z Bogiem bliską i mocną więź, by nauczyć się Go zauważać w codzienności. Intuicyjnie wyczuwamy, że istnieje jakiś ostateczny cel, do którego zmierzamy, prawdziwe szczęście, szczera radość i życie w pełni, którego nie zapewni nam nic z rzeczy stworzonych. Zaczynamy szukać Boga. I właśnie wtedy pojawia się pytanie: Jak rozpoznać Pana? Skąd wiadomo, że to On?
 
Tadeusz Basiura
Zwykle wiadomość o śmierci kogoś bliskiego, kochanego u najbliższych staje się przyczyną rozpaczy, u innych wywołuje zaskoczenie, często niedowierzanie. U pierwszych przez łzy i smutek, a u drugich po głębokiej refleksji rodzi się pytanie: Dlaczego?! Dlaczego ktoś jeszcze młody, w sile wieku umiera nagle? Dlaczego matka małych jeszcze dzieci ginie w wypadku? Dlaczego tak szybko odchodzi ktoś, kto był dobry dla ludzi?
 

___________________