logo
Środa, 06 lipca 2022 r.
imieniny:
Dominiki, Jaropełka, Łucji, Marii Teresy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Józef Augustyn SJ
Jaki dzisiaj powinien być ksiądz?
materiał własny
 


Zapis czatu z dnia 4 kwietnia 2002 r.

Jaki dzisiaj powinien być ksiądz?
o. Józef Augustyn SJ

o. Józef Augustyn SJ

o. Józef Augustyn SJ

ur.21 marca 1950, Ołpiny, jezuita, ksiądz, doktor teologii
Studia: filozoficzne na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie (1971-73); teologiczne na Wydziale Teologiczny "Bobolanum" w Warszawie (1973-76); katechetyczne na ATK (1976-78); z zakresu duchowości na Uniwersytecie Gregoriańskim (1981-82); stypendium w Centrum Duchowości w Kanadzie w Québec 1989
Zajęcia - funkcje : wikary (1978-79), socjusz magistra nowicjatu (1979-81); redaktor Radia Watykańskiego (1982-83); animator rekolekcji opartych o Ćwiczenia duchowne św. Ignacego Loyoli (1984-2001); pracownik Wyższej Szkole Filozoficzno Pedagogicznej Ignatianum (od 1996); red. nacz. "Pastores" (1996-2001), red. nacz. "Życia Duchowego" (od 2002); rzeczoznawca MEN podręczników w zakresie wychowania do życia w rodzinie (od 1996), członek Zespołu Opiniodawczo-Doradczego ds. Wychowania do Życia w Rodzinie przy MEN (1998); konsultor Komisji ds. Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski (od 1998). Autor ponad trzydziestu publikacji książkowych z zakresu: psychologii i duchowości, wprowadzenia do życia duchowego, problematyki młodzieży; formacji kapłańskiej i kierownictwa duchowego.

Moderator: Witamy wszystkich na spotkaniu z O. Józefem Augustynem i zapraszamy do zadawania pytań. Przypominamy, że tematem czatu jest funkcja księdza dzisiaj.

mala: Mam takie pytanie: jeśli dziewczyna była molestowana przez księdza, to czy, jak się już trochę pozbiera, powinna o tym powiadomić jego przełożonych? Jeśli tak, to czy może liczyć na dyskrecję? I czy to w ogóle poskutkuje???

o_Józef_Augustyn: Winna najpierw porozmawiać z jakimś mądrym księdzem aby upewnić się że problem jest poważny. Jeżeli tak, przełożeni tego księdza winni znać jego niemoralne zachowanie. Tego typu zachowania są bardzo destrukcyjne dla Kościoła

ja: No właśnie jaki powinien być dzisiejszy ksiądz?

o_Józef_Augustyn: Powinien być przede wszystkim bardzo ludzki. Będąc ludzki będzie jednocześnie Bożym. Winien również być człowiekiem rozmodlonym i nastawionym służebnie wobec ludzi. Prostota i pokora księdza to chyba jedna z najważniejszych cech na dzisiaj.

Lilith: Zastanawia mnie w jaki sposób ojciec radzi sobie z nagłym przypływem pożądania? co się wtedy robi??? Nie chodzi mi konkretnie o ojca......lecz ogólnie o kler

o_Józef_Augustyn: Problemy ludzkie, wszystkie problemy ludzkie, księża rozwiązują jak każdy inny chrześcijanin. Proszę nas nie tratować jako szczególną kategorię ludzi, którzy "spadli z nieba". Obowiązują nas te same przykazania i podlegamy tym samym prawom psychologicznym i duchowym.

Kasik: czy są jeszcze księża którzy spełnialiby następujące 4 warunki: odpowiedzialny, solidny, mądry, prawdomówny?

o_Józef_Augustyn: Osobiście znam bardzo wielu dobrych i uczciwych księży. Tych raczej się nie pokazuje i raczej się o nich nie mówi. Złą prasę robią nam przede wszystkim pojedynczy księża zachowujący się nieodpowiedzialnie. Papież mówi o cieniu rzucanym przez niewiernych księży na całą wspólnotę kapłańską.

wik: Nie ma w Piśmie wymogu bycia w celibacie aby być duchownym. Św. Piotr np. był żonaty i jego służba nie ucierpiała na tym. Co ksiądz na to?

o_Józef_Augustyn: Jest natomiast wyraźne zaproszenie do bezżenności dla Królestwa Niebieskiego. Do tego zaproszenia odwołuje się Kościół łącząc kapłaństwo sakrametalne z celibatem.

chmurka: Znam osobę Ojca tylko z internetu i literatury, którą spostrzegłam najpierw w interku. Czy Ojciec jest pełen satysfakcji z roli, jaką spełnia: wiem o roli kierownika duchownego, pisarza, rekolekcjonisty i księdza? Jeżeli wiem za malo, prosze o małe CV

o_Józef_Augustyn: Wszystko co robię jest ściśle związane z moją posługą kapłańską. Jest ona dla mnie dużą radością. Pewnie wiele rzeczy mógłbym robić doskonalej, gorliwiej. Mam świadomość, że mojego bycia księdzem ciągle się uczę. Związane jest to także z nowymi sytuacjami w jakich stawia mnie życie i ludzie, których spotykam.

nwk: Przeszkadza Księdzu samotność?

o_Józef_Augustyn: Nie przeszkadza mi samotność. Wręcz brakuje mi dobrej samotności. Moje liczne spotkania z ludźmi wymagają nieustannego czerpania w samotności.....

ja: ale chyba bardzo trudno jest być dzisiaj księdzem

o_Józef_Augustyn: Tak. Nie łatwo jest być dzisiaj księdzem. Ale wraz z powołaniem przychodzi pomoc. Księdzem człowiek się staje powoli, z trudem, nie rzadko także poprzez upadki i cierpienie.

julia25: ja myślę ze trza się również modlić za kapłanów by byli dobrymi kapłanami.

o_Józef_Augustyn: Dotyka Pani bardzo ważnej rzeczy. Dobre wspólnoty Kościoła rodzą dobrych księży. Księża nie spadają z nieba, są częścią społeczeństwa, wychodzą z konkretnych rodzin. Nasze błędy i grzechy są często odbiciem grzechów społeczeństwa ale my jako pierwsi musimy się z nimi zmagać.

Kasik: przecież to Wy siebie tak właśnie traktujecie, jakbyście spadli z nieba, nawet teraźniejsze wypowiedzi ks. o tym świadczą

o_Józef_Augustyn: Ma Pan rację. Istnieją księża, którzy siebie tak traktują. Zdarza mi się pomagać im zejść na ziemię. Są zwykle o wiele bardziej szczęśliwi z tego powodu. Także sytuacje trudne pomagają nam schodzić na ziemię. Skoro sam Pan Bóg zszedł na ziemię stając się człowiekiem to On najlepiej umie to czynić.

jagap: czy kierownikiem duchowym może być tylko osoba duchowna czy też może to być tez osoba świecka?

o_Józef_Augustyn: Może być także osoba świecka ale musi mieć ku temu zarówno przygotowanie jak i doświadczenie duchowe. Osoba świecka może jednak być kierownikiem duchowym jedynie w ramach konkretnej wspólnoty Kościoła. Jej posługa musi też być w jakiejś formie potwierdzona przez odpowiedzialnego księdza.

Angoll: Co więc można zrobić by tak zwanych wilków w owczej skórze było mniej?

o_Józef_Augustyn: Trzeba zacząć od siebie samego. Kiedyś Matce Teresie pewien dziennikarz zadał pytanie: co trzeba by zrobić by Kościół był bardziej ubogi - Ona odpowiedziała: Najpierw samemu stać się bardziej ubogim. Niebezpieczeństwo bycia wilkiem w owczej skórze stoi przed każdym z nas.

wik: Czy księża zachowujący się nieodpowiedzialnie dalej powinni pełnić rolę kapłana?

o_Józef_Augustyn: Są błędy i grzechy księży, które dyskwalifikują ich. O tym decyduje zawsze bezpośredni przełożony. Zdarza się, że ksiądz bywa przez biskupa zawieszony w czynnościach kapłańskich a nawet przeniesiony do stanu świeckiego. Nie można jednak oczekiwać od nas księży idealnych postaw. Jeżeli upadamy to konieczna jest wówczas szczerość i otwartość wobec siebie, Pana Boga i wobec swojego przełożonego. Każdemu grzesznikowi - także nam księżom Bóg daje szansę.

julia25: a co się dzieje z księżmi którzy niestety ulegli pokusie i powstało nowe życie? Chodzi mi o to co Kościół robi z tymi księżmi, jak to rozwiązuje?

o_Józef_Augustyn: W moim zakonie księża, którzy mają dziecko zostają usuwani. Podobnie rozwiązuje wiele innych zakonów. Są wspólnoty Kościoła, które pozostawiają ich w spełnianiu ich funkcji. Jest to sytuacja dramatycznie trudna i bolesna - dla wszystkich praktycznie krzywdząca. Dla dziecka, kobiety i ludzi, którym posługuje ksiądz. Bardzo wiele będzie zależeć od postawy uniżenia i pokory takiego księdza.

alina: mam wielkie poważanie dla księży ale czasem wydaje mi się że są oni tylko dla ludzi bogatych zaś z resztą brakuje im tematu co ksiądz sądzi o tym

o_Józef_Augustyn: Kościół uświadamia sobie potrzebę wyjścia do biednych. Nie można generalizować - z pewnością są księża, których interesują najpierw ludzie bogaci ale narasta wrażliwość na ludzi ubogich. Takiej wrażliwości uczymy się my księża także od ludzi.

Kasik: czy raczej nie jest tak, że to właśnie tylko celibat warunkuje przyjęcie kapłaństwa, a gdzie wolność i dobrowolność

o_Józef_Augustyn: Wolność i dobrowolność są elementem celibatu. Nie ma celibatu bez wolności. Nikt nie musi być księdzem. Jeżeli przyjmuje kapłaństwo to wraz z łaską kapłaństwa - jak wierzy Kościół Katolicki - otrzymuje łaskę celibatu.

Angoll_: Spotkania z ludźmi, czyli zgadza się ksiądz z tym ze kapłan także ma prawo do przyjaciół?

o_Józef_Augustyn: Oczywiście - ksiądz powinien mieć wielu przyjaciół - najpierw wśród swoich współbraci księży. Szczególnie polecane są przyjaźnie księdza z rodzinami, poprzez które może on w jakiś sposób uczestniczyć w życiu rodziny. Uczy go to wrażliwości na problem małżeństwa, wrażliwości na dzieci. Przyjaźnie dobre, mądre dojrzałe, w których dzieje się coś ciekawego są ogromną pomocą do zachowania celibatu.

Kasik: Przecież człowiek żonaty mógłby równie godnie służyć Kościołowi, przez to Bogu

o_Józef_Augustyn: To prawda. W Kościele Grekokatolickim księża żenią się i nie są w cale gorszymi księżmi od Rzymskokatolickich. W celibacie nie chodzi o stronę praktyczną samotności księdza ale o łaskę ofiarowaną mu przez Chrystusa życia wyłącznie dla Niego. Pan Jezus mówi, że nie wszyscy to mogą pojąć. Kto może pojąć niech pojmuje.

chmurka: Troszkę na marginesie dyskusji: Życie Duchowe" wzbrania się przed udostępnieniem on-line artykułów. Przecież to może być najlepsza reklama kwartalnika - kieruję słowo do Redaktora :-)

o_Józef_Augustyn: Ma Pan(i) rację. Niestety nie wszystko ode mnie zależy. Jestem pracownikiem Wydawnictwa WAM, które wydaje pismo - uwagę weźmiemy sobie do serca - będę starał się by było trochę więcej tekstów.

Angoll_: "Bo gorliwość o dom Twój mnie pożera" Ps 69,10- no właśnie co się stało z tą gorliwością wśród księzy?

o_Józef_Augustyn: Wielu księży pożera nadal gorliwość. Musimy wszyscy wzajemnie się zapalać. także świeccy winni zapalać nas. Można księżom proponować rzeczy, doświadczenia które są dla nas ważne. Np. znam wielu świeckich, którzy "wysłali" księży na rekolekcje ignacjańskie - był to dla tych księży moment przełomowy. Niektórzy z nich mówili, że był to moment prawdziwego nawrócenia. Wzajemne wspieranie się duchowe nie powinno iść w jednym kierunku: księża-świeccy. Może iść także w przeciwnym kierunku od świeckich do księży.

jagap: wiem że to nie pytanie na temat ale jak rozeznać że Bóg powołuje mnie na drogę życia zakonnego czy kapłańskiego?

o_Józef_Augustyn: ważne są dwie rzeczy. Po pierwsze głębokie pragnienie- ono jest darem. Drugą rzeczą jest zdatność - tę rozeznaje seminarium do którego się wstępuje. Powołanie narasta bardzo powoli i trzeba być wobec niego bardzo cierpliwym. Często naszemu powołaniu przeszkadzają nasze nierozwiązane ludzkie problemy - popełniane błędy. Praca nad dojrzałością emocjonalną i otwartość na Pana Boga to najlepsza droga do wyjaśnienia problemów powołania. Koniecznie też trzeba korzystać z pomocy jakiegoś mądrego księdza. Podkreślam - mądrego i doświadczonego - sprawy powołania to sprawy nieraz złożone.

emka: tacy będą księża, jakie będą rodziny, dlatego nie rozumiem tych ciągłych pretensji do księży, dlaczego nie są ideałami...

o_Józef_Augustyn: No właśnie!

Anonim: Mam znajomych, u których spotykam się z ich zaprzyjaźnionym księdzem . I on składa wizyty z różnymi znajomymi nie krępując się naszą obecnością . Proszę o komentarz ?

o_Józef_Augustyn: Dlaczego miałby się krępować obecnością innych ludzi? Ksiądz to na prawdę zwyczajny, normalny człowiek.

Kasik: Poza tym co tu mówić o celibacie, który w większości przypadków jest tylko fikcją - utopią, nieliczni są w stanie naprawdę nie płonąć lub z tym skutecznie walczyć dla Królestwa Bożego, co może począć człowiek, którego pan powołał do bycia kapłanem a do ce...

o_Józef_Augustyn: Bardzo ostrożnie z takimi osądami - skąd my wiemy jak kto się zachowuje? Mogę zaświadczyć, że wielu księży bardzo dobrze radzi sobie z celibatem ale o tych nie pisze się w gazetach jak nie pisze się o tym, że matki kochają swoje dzieci. Głośny krzyk skandali nie może być cieniem rzucanym na prawych ludzi.


antyKLER: JAK KSIĄDZ NIE BĘDĄC ŻONATY, NIE MAJĄC WŁASNEJ RODZINY MOŻE ZROZUMIEĆ SYTUACJE NP: MAŁŻONKÓW?

o_Józef_Augustyn: Bardzo dobrze może rozumieć. Księża słuchający ludzi w konfesjonale i poprzez kierownictwo duchowe znają o wiele głębie ludzkie problemy niż nie jedni małżonkowie.

KrzysztofK: W jaki sposób księża są wynagradzani?

o_Józef_Augustyn: Przede wszystkim żyją z ofiar ludzi składanych w różnej formie. Intencje mszalne, ofiary składane przy różnych okazjach.... Księża katecheci otrzymują dziś także pensje. Poziom życia księży, choć o tym krążą mity, bywa bardzo zróżnicowany. Jest wiele parafii bardzo ubogich i księża żyją w nich ubogo.

lubich: ilu ksiądz może mieć ludzi pod opieka w kierownictwie duchowym? żeby to jeszcze miale sens i było jakąś forma opieki duchowej?

o_Józef_Augustyn: Nie wielu. Zależy od tego jakie ksiądz ma zajęcia i obowiązki. Ksiądz, który uczy katechezy, spowiada, głosi kazania nie będzie miał wiele czasu na kierownictwo duchowe. Konieczne byłoby dzisiaj odciążenie księży z pracy katechetycznej tak, by mogli więcej czasu poświęcić na opiekę duchową. Myślę, że będzie szło w tym kierunku. Parafia nie powinna być tylko "ośrodkiem udzielania sakramentów" ale miejscem głębokiego wprowadzenia w życie duchowe - poprzez głoszenie Słowa Bożego, prowadzenie wspólnot, kierownictwo duchowe.

Kasik: Nieraz wydaje się że ten rozdmuchany celibat jest ważniejszy od samego kapłaństwa, a i tak jest łamany, więc po co ma być coś tak chorego, dla wielu nie do udźwignięcia, nawet biskupi, którzy go nakładają nie zawsze go dźwigają - czyż nie przypominamy sobi...

o_Józef_Augustyn: Zachęcam do przeczytania czegoś dobrego o celibacie. Ten krytycyzm w stosunku do celibatu to posiew ostatnich skandali na tym tle. Wierzę, że skandale się urwą. Stolica Apostolska stawia sprawę jednoznacznie: Zero tolerancji dla nadużyć seksualnych księży w stosunku do penitentów - zwłaszcza w stosunku do dzieci. To jest kryzys. Przekroczenie go zależy w dużym stopniu od nas wszystkich. Podobne kryzysy miewamy w rodzinach ale nie od razu przekreślamy ich wartość.

KrzysztofK: Jak Kościół -Hierarchia reaguje na nieodpowiedzialne poczynania księży?

o_Józef_Augustyn: Od niedawna Stolica Apostolska zobowiązała biskupów do zgłaszania rażących nadużyć księży do Kongregacji Nauki Wiary. Dzisiaj Kościół nie stosuje metody: ukryć, przemilczeć, zapomnieć - chce problem stawiać jasno - prawda nas wyzwoli.

wik: Co to znaczy że kościół powinien stać się ubogi???

o_Józef_Augustyn: Przede wszystkim winien wyjść ku ubogim. Ubodzy winni być pierwszymi członkami Kościoła. Tak było w pierwszych wiekach. Styl życia księży winien być dostosowany do środowiska w którym żyje. Nie znaczy to jednak, że ksiądz może a nawet powinien posługiwać się drogimi środkami w celach duszpasterskich. To co ksiądz ma pochodzi z ofiar ludu i winno służyć ludowi. Ubóstwo księdza wynika jednak nie tyle z czynników społecznych ale z bardzo osobistego związku z Jezusem ubogim. Kiedy mamy słabą więź z Jezusem ubogim i nasze ubóstwo jest słabe.

KrzysztofK: Czy ksiądz przeniesiony do stanu świeckiego nadal jest księdzem?

o_Józef_Augustyn: Nadal jest księdzem choć nie może spełniać funkcji. Po za jednym wyjątkiem. Może udzielić rozgrzeszenia człowiekowi będącemu w obliczu śmierci. To świadczy o tym jak niezwykła jest łaska kapłaństwa.

Kasik: Znam księży, którzy przekraczają wszelkie normy, mają kobiety, dzieci, okradają, mają kochanków i jakoś nikt ich nie przenosi, wręcz przeciwnie dostają lepsze stołki i parafie, by mogli utrzymać rodziny

o_Józef_Augustyn: Czy to nie za dużo tych grzechów przypisuje Pan(i) tym księżom, których zna?

Sebastian: Czy można zaryzykować stwierdzenie, iż powołanie zakonne jest bogatsze i bardziej wymagające niż powołanie do bycia księdzem diecezjalnym ?

o_Józef_Augustyn: Jest to inny rodzaj powołania i inny rodzaj łaski. Nie trzeba traktować tego w kategoriach lepszy-gorszy. Powołanie zakonne z punktu widzenia ludzkiego jest nie wątpliwie bardziej wymagające. Całkowita zależność od przełożonych także w dysponowaniu nawet drobnymi środkami materialnymi, bywa wymagająca. Także ubóstwo jest inne. Kiedy bywam u Ojców Franciszkanów obserwując ich styl życia łatwo dostrzegam, że za tym stoi Biedaczyna z Asyżu. To jest ich charyzmat.

KrzysztofK: Co to znaczy usuwani?

o_Józef_Augustyn: Nie mają prawa pełnić funkcji kapłańskich: odprawiać mszy, spowiadać, głosić kazań itp.

KrzysztofK: Dlaczego księży stawia ksiądz wyżej w kolejności przyjaźni?

o_Józef_Augustyn: Przyjaźń księży służy duszpasterstwu. Przyjaźń nie jest egoistycznym szukaniem ludzi dla siebie. Przyjaźnią się ponieważ coś wspólnie robią. W przyjaźni nie chodzi o związki emocjonalne ale o wspólne fascynacje - w tym wypadku wartościami duchowymi, posługą kapłańską. Przyjaźń też wymaga czasu. Gdyby ksiądz spędzał zbyt dużo czasu w rodzinie nie wpływałoby to zbyt korzystnie...

mala: Jak księża radzą sobie ze spowiadaniem i kierownictwem duchowym - przecież to musi być takie monotonne i nużące?

o_Józef_Augustyn: Nie jest ani monotonne ani nużące bo chodzi o człowieka. Dobry spowiednik nie jest skoncentrowany na grzechach, które są zawsze bardzo nudne ale na człowieku, który cierpi z ich powodu. To wielka radość widzieć jak człowiek odchodzi z pewną ulgą czy też radością od konfesjonału. Nie raz po wielu latach ludzie dziękują księdzu za jakieś pojedyncze spotkanie, rozmowę. Spotkanie z człowiekiem to bardzo ciekawa sprawa.

emka: ja się serio chciałam zapytać - rozumiem i wiem ze niemożliwa jest spowiedź przez internet, ale się chciałam zapytać co z kierownictwem duchowym???

o_Józef_Augustyn: W moim odczuciu kierownictwo duchowe jest także nie możliwe przez internet. Możliwa jest jakaś porada ale tę samą poradę można uzyskać z dobrze dobranych książek. W kierownictwie duchowym ważne jest spotkanie bezpośrednie doświadczenie bycia słuchanym, akceptowanym. Same rady kierownika są względne. Ważne jest nie tyle to co kierownik mówi ale na ile potwierdza to co sam penitent odkrywa. Uciekanie się do internetu by zachować anonimowość sprawia, że ludzka pomoc jest praktycznie niemożliwa. Nie można sobie pomóc ukrywając się przed innymi, przed Panem Bogiem czy przed sobą.

Sebastian: Dlaczego ksiądz a nie Ojciec?

o_Józef_Augustyn: To pewien zwyczaj. Do księży diecezjalnych mówi się 'przez ksiądz'. Do zakonnych mówi się zwykle 'przez ojciec'.

Sebastian: Czy pomiędzy księżmi diecezjalnymi a ojcami zakonnymi zdarzają się jakieś niezdrowe rywalizacje, niechęci, nieżyczliwości, zazdrości ?

o_Józef_Augustyn: Raczej nie. Są to bardzo różne pola działalności. Zwykle współpraca układa się dobrze. Bywają konflikty ale one mają drugorzędne znaczenie.

chmurka: Czy Ojciec nadal uczestniczy współprowadzi rekolekcje ignacjańskie? jeżeli tak, gdzie pełni posługę?

o_Józef_Augustyn: Niestety nie. Udzielam rekolekcji akademickich, prowadzę pismo "Życie Duchowe", wykłady dla studentów...

krus: Jaki jest Księdza stosunek do układów w których tkwi w Zakonie, Diecezji - a jak to się ma do mówienia prawdy i do tzw. powołaniówek (które są niejako wpisane w zakony) przecież szczery zakonnik nigdy nie poleci młodemu człowiekowi swego zakonu.

o_Józef_Augustyn: Tylko sfrustrowany ksiądz czy zakonnik nie podtrzyma w młodym człowieku pragnienia bycia zakonnikiem lub księdzem. Taka frustracja się zdarza ale jest ona w moim odczuciu raczej rzadka.

jagap: a jeśli jest pragnienie, ale zdrowie nie pozwala mi wstąpić na tą drogę?

o_Józef_Augustyn: Pragnienie i zdatność - jedno jest nierozłączne od drugiego.

Aga: Społeczeństwo oczekuje, ze kapłani będą idealni. Jakkolwiek powinni być wzorem to są tak jak my tylko ludzmi.

o_Józef_Augustyn: No właśnie...

krus: Księże Józefie bardzo ostrożnie pisze się tutaj, zbyt ostrożnie, że aż nieszczerze

o_Józef_Augustyn: Mówię to co czuję. Choć czytając pytania mam wrażenie, że nie odpowiadam na oczekiwania. Uważam, że nie można dostosowywać się do innych spełniając ich oczekiwania.

jakub: jak ksiądz wytłumaczy tak duża liczbę księży na czatach gejowskich?

o_Józef_Augustyn: Jeżeli tak jest to jest to bardzo smutne. Ale czy to prawda co Pan pisze?

krus: Czy nie widzi Ksiądz tego kipiącego w ludziach oburzenia na całą tę sytuację Kościoła. Czy nie powinien ksiądz zacząć pisać trochę inaczej dla ludzi i świata? Przecież ma Ksiądz okazję i szansę, czy warto marnować czas i możliwości...

o_Józef_Augustyn: Tak, pewna grupa ludzi jest oburzonych. Nie jest to problem tylko księży. Cóż można w tej sytuacji robić? Dostrzec tych, którzy nie są oburzeni ale z zaufaniem zwracają się o pomoc. Ksiądz musi być dla wszystkich. Nasza dyskusja to taka jakby trochę "internetowa zabawa". Człowiek, który ma poważne problemy z Kościołem powinien szukać pomocy bezpośredniej.

homka: czy nie jest tak że oo jezuici wskazują na parafie i życie duchowe, a księża w parafii - na jezuitów- że to dla nich praca?

o_Józef_Augustyn: To trochę wzajemne wspieranie się. W naszych Jezuickich domach rekolekcyjnych dajemy ludziom pewną pomoc ale odsyłamy ich do parafii. Bardzo wiele zależy też od samych ludzi. Trzeba domagać się od księży żeby poświęcali wam-nam czas. Za to jemy chleb. Księży (także jezuickich) bez inicjatywy trzeba pobudzać do duszpasterskiej inicjatywy.

miro: Jak ma zachować się ksiądz by nie był oskarżony o molestowanie głaskanie dzieci podczas składki itd..

o_Józef_Augustyn: No właśnie żyjemy w takich dziwnych czasach, że ludzki gest życzliwości wobec dziecka bywa podejrzany. To nie problem Kościoła i księży ale cywilizacji, która erotyzując wszystkie relacje międzyludzkie rzuciła cień na najprostsze gesty. Cień ten pogłębił się przez nieodpowiedzialne zachowanie pojedynczych księży. Musimy wracać do rozsądku. Rozsądek nam wróci kiedy wróci przejrzystość serca - WSZYSTKIM - nie tylko księżom chociaż nam pierwszym...

mala: Czy wszystkich kierowników duchowych obowiązuje tajemnica? Co, jeśli świeccy kierownicy tego nie przestrzegają?

o_Józef_Augustyn: Obowiązuje całkowity sekret. Tajemnica spowiedzi dotyczy wyłącznie sakramentu pojednania.

Kasik: Nie wiem księże Józefie, ale albo jest ksiądz ideałem, bez skazy albo obłudnikiem

o_Józef_Augustyn: Za ideał się nie uważam. I mam ku temu powody. Codziennie modlę się aby nie być obłudnikiem. Może mi Pan(i) w tym pomóc...

Kasik: A może ksiądz tak myśli jak pisze i sam siebie oszukuje, obrzydlistwo, albo ksiądz żyje nie w Kościele ale na księżycu i nie widzi co się wokół niego dzieje

o_Józef_Augustyn: Staram się widzieć ale pewnie wszystkiego nie widzę.

Kasik: Czy moderator jest tej samej opcji księdzem?

o_Józef_Augustyn: 'Katolik' na razie to ubogi portal - nie ma w nim moderatora - sam w tej chwili moderuję. Ponieważ pracujemy na jednym komputerze idzie nam to bardzo trudno i mam wrażenie, że mój dobór pytań był niestety przypadkowy. Starałem się dobierać pytania które były w moim odczuciu ważne. Wszystkich, których pytań nie podjęliśmy bardzo przepraszamy - pewnie będzie jeszcze ku temu okazja. Dziękuję serdecznie za spotkanie. 'Katolikowi' dziękuję za zaproszenie. Serwis 'Katolik.pl' to dla mnie przykład twórczego podejścia do duszpasterstwa.

malina: dlaczego z gościem jedni -rozmawiają- a drudzy czekają od dłuższego czasu na odpowiedzi?

o_Józef_Augustyn: Pytań było bardzo wiele - niestety nie wszystkie mogliśmy podjąć. Jeszcze raz dziękujemy za rozmowę. Z Bogiem!


Lista wszystkich czatów 'Katolika"

strona główna "Katolika"

 

 
Zobacz także
o. Józef Augustyn SJ

o. Józef Augustyn SJ - ur.21 marca 1950, Ołpiny, jezuita, ksiądz, doktor teologii. Autor ponad trzydziestu publikacji książkowych z zakresu: psychologii i duchowości, wprowadzenia do życia duchowego, problematyki młodzieży; formacji kapłańskiej i kierownictwa duchowego...

 
Marcin Jakimowicz
Na wydarzenia swego życia patrz uważnie, są od Boga, więc przyjmuj je odważnie – śpiewa Darek Malejonek, zdradzając kwintesencję duchowego rozeznania. Ma rację. Bóg działa przede wszystkim przez wydarzenia naszego życia. Po latach widzimy, że puzzle zaczynają do siebie pasować. W jaki sposób każdego dnia rozeznać wolę Bożą i odczytać plan „z nieba rodem”? 
 
Aleksandra Wojtyna
Chrystus uczynił s. Faustynę swoją sekretarką, zalecając jej spisanie Dzienniczka. Ten duchowy pamiętnik pisała na wyraźne życzenie Jezusa: "Sekretarko najgłębszej tajemnicy mojej, wiedz o tym, że jesteś w wyłącznej poufałości ze mną; twoim zadaniem jest napisać wszystko, co ci daję poznać o moim miłosierdziu..."
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm