logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jasna Góra pamięta...Rocznica katastrofy Smoleńskiej
 


W 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, na Jasnej Górze wybrzmiała modlitwa za dusze śp. pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich i wszystkich ofiar tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku.

 

Mszy św. w intencji ofiar katastrofy, ale także pogrążonych w żałobie rodzin, odprawił w Kaplicy Cudownego Obrazu o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Eucharystię wraz z nim koncelebrowali: o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry i o. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium jasnogórskiego. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści i przedstawiciele władz wojewódzkich, wśród nich marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, europoseł Jadwiga Wiśniewska i poseł Lidia Burzyńska.

 

„Wspominamy tragiczne wydarzenie sprzed 11. lat, dramat, który rozegrał się pod Smoleńskiem. Modlimy się za śp. pana prezydenta, jego małżonkę i wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem - mówił na wstępie Mszy św. o. Arnold Chrapkowski - Prosimy dla nich wszystkich o radość życia wiecznego, by Zmartwychwstały Pan, dawca życia, obdarzył ich wszystkich życiem wiecznym. Modlimy się także w intencjach rodzin, tych, którzy pamięć o tych osobach noszą w swych sercach. Otaczamy ich naszą modlitwą i prosimy, by to cierpienie, które stało się ich udziałem, było umocnieniem na drodze wiodącej za Zmartwychwstałym Jezusem Chrystusem”.

 

„Kiedy dziś, po 11. latach, wspominamy ofiary tragedii smoleńskiej, widzimy, jak wielu spośród nich swym codziennym życiem głosiło Ewangelię, cierpiało dla sprawiedliwości, swym słowem, przykładem życia i pracą budowało świat oparty na Bożych prawach - podkreślał w homilii o. generał - Ich formą głoszenia Ewangelii była wierna służba Bogu, Ojczyźnie, rodzinie, bliskim, służba drugiemu człowiekowi pełniona na różnych poziomach odpowiedzialności i zadań, jakie im zostały zlecone”.

 

„Osoby pierwsze w państwie, urzędnicy państwowi, przedstawiciele wielu instytucji i organizacji, duchowni i świeccy, niezależnie od stanu i profesji, starali się w swym życiu wypełnić nakaz, który został w nich wpisany w czasie Chrztu św. ‘idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu’. Życie każdego z nich było inne, jedyne i niepowtarzalne, wielu z nich, jak i ich rodziny, naznaczone były cierpieniem wojny, tragedią Katynia, Charkowa, Miednoje, komunistycznego zniewolenia i czasu represji, walki o wolną Polskę. Ileż razy musieli, broniąc godności człowieka, swoich praw i praw drugich, z całą mocą i odwagą powiedzieć: ‘rozsądźcie, czy słuszne jest w oczach Bożych, bardziej słuchać was niż Boga, bo my nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli”.

 

„Tak, jak w ich życie wpisany był trud świadectwa i cierpienia dla Chrystusa, teraz ich najbliżsi, rodziny, przyjaciele, znajomi noszą w sobie smoleński dramat i to wszystko, co jest z nim związane. Rodziny, których losy związała katastrofa smoleńska, z jednej strony chcą ciszy i spokoju, aby zapomnieć o dramacie i żyć dalej, ale chcą także, jak mówi przedstawicielka jednej z rodzin, dowiedzieć się, jak doszło do tej katastrofy, i trzeba te wszystkie postawy uszanować” - podkreślał o. Arnold Chrapkowski.

 

Na zakończenie homilii generał Zakonu Paulinów „złożył w dłoniach Jasnogórskiej Matki pamięć o wszystkich tragicznie zmarłych w Smoleńsku, jak i cierpienie ich bliskich” i odczytał modlitwę umieszczoną na jasnogórskim Epitafium Smoleńskim:

 

Przyjmij Królowo Jasnogórska
Losem Ojczyzny obarczonych
Strażników źródeł i pamięci…
Nie umieliśmy Ich ochronić…
O pamięć umęczonych Ojców
Za nas upomnieć się lecieli.
Za nas zginęli na obczyźnie…
To myśmy Ich ochraniać mieli…
Wyproś u Syna przebaczenie
Pomóż sumienia nam ukoić,
Zabliźnić się smoleńskiej ranie,
Żeśmy nie mogli Ich ochronić…
Przygarnij w sercu lud skarlały,
Pomóż nam żyć, jak Oni żyli,
By godnie rządzić w Ich Ojczyźnie.
Bo myśmy Ich nie ochronili.

 

Modlitwę wiernych odczytała europoseł Jadwiga Wiśniewska.

 

Na zakończenie głos zabrał proboszcz częstochowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Adam Glajcar, który w katastrofie smoleńskiej stracił przyjaciół, wśród nich parę prezydencką - bo jak przyznał, był kapelanem przy rezydencji prezydenckiej w Wiśle.

 

Po Eucharystii uczestnicy modlitwy przeszli pod Epitafium Smoleńskie, by złożyć kwiaty i modlić się za dusze tragicznie zmarłych. Byli tam przedstawiciele rodzin, delegacje parlamentarzystów i władz samorządowych, organizacji społecznych oraz przedstawiciele władz zakonu i klasztoru jasnogórskiego.

 

Epitafium Smoleńskie, poświęcone ofiarom tragedii z 10 kwietnia 2010 r., znajduje się na wprost wyjścia z Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. Zostało umieszczone i poświęcone dwa lata po tragedii, w maju 2012 r. Płaskorzeźbę zaprojektował krakowski artysta Lech Dziewulski. Główna część monumentu przedstawia las nawiązujący do miejsc mogił Polaków w Smoleńsku, Kozielsku, Starobielsku, Miednoje czy Katyniu. W centrum kompozycji umieszczono polskiego orła w koronie, a u podnóży drzew - świece w liczbie nawiązującej do bilansu ofiar katastrofy. Pośrodku lasu stoi krzyż katyński z przewieszoną stułą. Między drzewami widać skrzydło rozbitego samolotu, ponad nimi - postać Matki Bożej Jasnogórskiej. W części informacyjnej epitafium zawarto listę wszystkich ofiar wypadku. W Epitafium Smoleńskim umieszczono oryginalną tablicę, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w przeddzień pierwszej rocznicy tego wydarzenia.

 

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com