logo
Piątek, 17 września 2021 r.
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jasna Góra w oczekiwaniu na beatyfikacje Prymasa Jasnogórskiego: „On przebywa tu sercem”
 


„Wszystko postawiłem na Maryję" - te słowa mogą być nadal dla nas aktualne – podkreślił o. Michał Legan. Paulin poprowadził na Jasnej Górze z udziałem polskich artystów radosne oczekiwanie na ogłoszenie Prymasa Jasnogórskiego kard. Stefana Wyszyńskiego błogosławionym.

 

Stanisława Nowicka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świadek życia i posługi błogosławionego, życzyła wszystkim doświadczenia spotkania z Prymasem, „który myślę przebywa tutaj sercem - jeśli niosą go na ołtarze, to on chciałby być przy ołtarzu Matki Bożej”. Wyraziła radość, że „kard. Wyszyński po wszystkich trudach życia mógł osiągnąć niebo, ale że też jest wyniesiony na ołtarze, po to, by był naszym wsparciem, szczególnie dla naszej Ojczyzny”.

 

Zabrzmiały utwory z projektu Stacji 7 z muzykiem Darkiem Malejonkiem „Czas to miłość – polscy artyści w hołdzie kardynałowi Wyszyńskiemu” z projektu.

 

- Ta beatyfikacja to jedno z największych duchowych wydarzeń naszych czasów. W tych trudnych czasach Prymas Wyszyński uczy nas, że bez przebaczenia nie możemy iść dalej - mówił muzyk.

„Choćbyś przegrał całkowicie, zbierz się, zgarnij, dźwignij, zacznij od nowa"- zabrzmiały słowa Prymasa w utworze wykonywanym przez Natalię Kawalec, finalistkę programu The Voice Kids.

 

Dzięki muzycznej teledyskowej opowieści „Wszystko postawiłem na Maryję" zgromadzeni na błoniach częstochowianie i pielgrzymi mogli i w ten sposób poznać Prymasa Tysiąclecia, jego wielką wiarę, umiłowanie Boga i Ojczyzny oraz zawierzenie Maryi. Autorem tekstu i muzyki do filmu jest Julia Smykowska, a wśród wykonawców: m.in. Julia i Grzegorz Kopalowie.

 

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak zwrócił uwagę, że dzisiejszy dzień beatyfikacji przypadł w szczególnym momencie, także z powodu dzisiejszej rocznicy zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. - Chcemy żeby Bóg zwyciężał w naszym życiu i kard. Stefan Wyszyński pokazuje nam, że możemy zwyciężyć. Jego historia życia nie była usłana różami, było w niej wiele cierpienia. Człowiek więziony, prześladowany, ale zawsze wierny Bogu i Kościołowi. Mamy nadzieję, ze dzisiejszy dzień zainspiruje nas do tego, by tak jak on mówić stanowczo „non possumus”, wszędzie tam gdzie zachodzi dialog z grzechem. Chcemy być klarowni, przejrzyści w dzisiejszym jakże rozmytym świecie – mówił kustosz Jasnej Góry.

 

Po uroczystości beatyfikacyjnej w Kaplicy Matki Bożej, gdzie Prymas Wyszyński tak często się modlił, gdzie odprawił swoje kapłańskie prymicje, o godz.14.00 celebrowana będzie jedna z pierwszych Mszy św. dziękczynnych za nowego błogosławionego.

 

O godz. 16.15 zaplanowano wspólny różaniec także przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, a dzień beatyfikacji zakończy Apel Jasnogórski.


jasnagora.com