logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jasnogórskie drogi do niepodległości
 


Mszą św. na Jasnej Górze rozpoczęła się Konferencja naukowa „Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie drogi do niepodległości”. Konferencja trwa w dniach 6-8 grudnia na Uniwersytecie Humanistycznym w Częstochowie oraz na Jasnej Górze. Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad tym wydarzeniem objęli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra oraz rektorzy częstochowskich uczelni. 
 
Organizatorem konferencji jest Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. „Konferencja jest poświęcona Maryjnej, jasnogórskiej obecności w naszej świadomości, w historii, w tradycji, we współczesności. Ten kontekst jest powiązany z kontekstem niepodległości i wolności – mówi Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie - Mamy świadomość, że jesteśmy Uniwersytetem działającym w tym mieście, pod patronatem Jasnej Góry, i do tego miejsca powinniśmy się odnosić również naukowo i badawczo, to jest zadanie”. 
 
„Pomysł ma kilka źródeł – pierwsze i najważniejsze to miejsce, w którym znajduje się nasza uczelnia, czyli Częstochowa u stóp Jasnej Góry. Nie sposób nie pamiętać o Matce Bożej Częstochowskiej w naszych badaniach naukowych – mówi Agnieszka Czajkowska, dziekan wydziału filologiczno-historycznego Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, pomysłodawczyni Konferencji – Korzystając z jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości możemy pokazać, jaką rolę odegrała Cudowna Ikona Matki Bożej w zachowywaniu tożsamości Polaków przez wszystkie lata niewoli oraz w ich dążeniach do odzyskania niepodległości”. 
 
W czasie Konferencji zostanie przypomniana misja, wykonywana przez często zapomnianych artystów, pisarzy, nauczycieli, a także duchownych i siostry zakonne, którzy troszczyli się o zachowanie narodowej tradycji. W wykładach podjęta zostanie refleksja nad wkładem Jasnej Góry, jako sanktuarium narodu, w odzyskanie niepodległości. 
 
„Ogólna tematyka to wątki Maryjne w literaturze polskiej od czasów najstarszych, od XVI wieku po czasy współczesne i wątki Maryjne w literaturze obcej. Kolejna porcja referatów dotyczy roli samej Jasnej Góry w przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości, również okoliczności społecznych i politycznych w Częstochowie, które doprowadziły do tego, że odzyskaliśmy niepodległość. Będzie również historia przedsięwzięć mających na celu zdobycie niepodległości, czyli konfederacji barskiej i powstań narodowych” - dodaje Agnieszka Czajkowska. 
 
Konferencja ma charakter międzynarodowy i interdyscyplinarny. W obradach biorą udział wykładowcy z wielu ośrodków naukowych w Polsce, m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskiej Akademii Umiejętności, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawiciel wyższych seminariów duchownych, Polonii oraz uczeni z zagranicy - z Czech i Szwajcarii. Są badacze z różnych dyscyplin – historycy, literaturoznawcy, językoznawcy, kariolodzy. Wykłady wygłoszą też ojcowie paulini: o. dr Józef Płatek OSPPE - 'Jasna Góra w początkowych latach niepodległości Polski'; o. dr Grzegorz Prus (WSD Zakonu Paulinów w Krakowie) - 'Uroczystości religijno-patriotyczne na Jasnej Górze w okresie II Rzeczpospolitej', a także o. dr hab. Michał Legan OSPPE, który będzie uczestnikiem panel dyskusyjnego 'Jasna Góra – ostatni szaniec „w wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem”. 
 
Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji będzie uroczysty koncert symfoniczny w wykonaniu Rafała Blechacza, wybitnego pianisty, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka /na koncert obowiązują wejściówki od organizatorów Konferencji/. Zostanie wykonany „Koncert fortepianowy f-moll” op. 21 Fryderyka Chopina oraz „Uwertura symfoniczna” Ignacego Jana Paderewskiego. 
 
„Solista tego koncertu pan Rafał Blechacz jest z nami w jakiś sposób związany, bowiem już grał dla naszych pracowników i studentów w murach naszej uczelni. Ale myślę, że najważniejszym powodem, dla którego zgodził się na moją prośbę, żeby grać na koncercie, to jest Matka Boska Częstochowska. Dla Matki Bożej pan Rafal Blechacz znalazł miejsce w kalendarzu i przyjechał, mimo swoich rozlicznych zajęć” – podkreśla Agnieszka Czajkowska. 
 
Konferencji towarzyszy także okolicznościowa wystawa ze zbiorów Klasztoru Jasnogórskiego, prezentująca artefakty związane z dążeniem do odzyskania przez Polskę niepodległości w budynku Uniwersytetu. 
 
 
Konferencja rozpoczęła się w czwartek, 6 grudnia o godz. 9.30 Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W Eucharystii wzięły udział władze uczelni, organizatorzy konferencji, uczestnicy i prelegenci. 
 
„Ta jasnogórska Eucharystia przypomina nam, że jesteśmy wezwani do miłości dwóch naszych matek – Maryi i Ojczyzny – mówił w homilii abp Wacław Depo – Ta konferencja poprzez dobrane tematy i spotkania wyraźnie wskazuje nam na bogactwo naszego dziedzictwa kulturowego, a zarazem na potrzebę miłości odpowiedzialnej za te wspólnoty – Matkę Kościół i Matkę Ojczyznę”. 
 
Ostatni dzień obrad Konferencji w sobotę, 8 grudnia zaplanowano na Jasnej Górze. „Rozpoczynamy Mszą św. na Jasnej Górze i kończymy tę Konferencję w dniu Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej. Specjalnie wybraliśmy tę datę, bo chcemy również w ten sposób uczestniczyć w Jej święcie. Poprzez swoje referaty, swój namysł, swoje refleksje chcemy oddać hołd Matce Bożej” – podkreśla Agnieszka Czajkowska. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com