logo
Piątek, 17 września 2021 r.
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jasnogórskie organy odzyskały brzmienie i blask
 


Po 9 miesiącach intensywnych prac remontowych organy w Kaplicy Matki Bożej odzyskały brzmienie i blask. Jest to jeden z najbardziej eksploatowanych świątynnych instrumentów muzycznych na świecie. Choć mają dopiero 30 lat, to ich stan techniczny przed remontem oceniany był przez specjalistów na 160 lat. W najbliższa niedzielę, 25 lipca o 11.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji darczyńców, którzy przyczynili się do renowacji instrumentu. Eucharystii przewodniczyć będzie generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Transmisja z Kaplicy Matki Bożej w TVP1.

 

- Przez ponad trzydzieści lat, od rana do nocy pracowały bez tchu. Nic więc dziwnego, że potrzebowały remontu - powiedział o. Sebastian Matecki. Zwrócił także uwagę na specyficzne warunki panujące w Kaplicy, która jest jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc przez ludzi, stąd jest tu dużo kurzu, który często osiada w piszczałkach, mechanizmach. Mimo podejmowanych regularnych czyszczeń i przeglądów, generalny remont stał się konieczny tłumaczył zakonnik, miłośnik muzyki organowej.

 

Poszczególne elementy organów zostały poddane oczyszczeniu, naprawie uszkodzonych elementów oraz nastrojeniu. Samych piszczałek instrument liczy ok. 2,5 tys.

 

- Podczas renowacji zostało sprawdzone i naprawione wszystko począwszy od piszczałek, po wyczyszczenie szafy organowej i renowację stołu gry. Teraz chór nabrał nowego blasku – zauważył o. Matecki.

 

Ze względu na odbywające się w Kaplicy Matki Bożej częste Msze św. i nabożeństwa, organmistrzowie mogli pracować głównie nocą.

 

– Mimo, że był to czas pandemii, czas trudny także dla podejmowania decyzji o jego podjęciu, jednak odmówiły one posłuszeństwa. Nie wiedzieliśmy czy podołamy temu wyzwaniu – opowiadał o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. - Na szczęście dzięki wsparciu wielu ludzi z naszej Ojczyzny, jak i spoza jej granic, dzięki ich hojności i ofiarności udało się przeprowadzić gruntowny remont, a nawet w dużo większym zakresie niż planowaliśmy, bo i potrzeby okazały się większe – wyraził wdzięczność zakonnik. - Organy poszerzono o kolejne głosy, dużo zostało przeintonowanych, aby służyły pomocą w śpiewie w Kaplicy Matki Bożej” – wskazał kustosz.

W niedzielę, 25 lipca o 11.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji darczyńców, której przewodniczyć będzie generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Przed Mszą i po niej zaplanowano półgodzinne koncerty organowe, przy instrumencie zasiądą jasnogórscy organiści.

 

Organy w Kaplicy Matki Bożej to 34-głosowy mechaniczny instrument wybudowany w 1990 r. z inicjatywy ówczesnego przeora klasztoru o. Rufina Abramka. Obudowę dla tego instrumentu zaprojektował znany architekt Wiktor Zin. Organy pomimo, że mają mechanizm, jak z baroku, to są wyposażone w elementy elektronicznej rejestracji.

 

Mirosława Szymusik 

jasnagora.com