logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Karl Barth
Jedna chwila - jedno spojrzenie
Wydawnictwo M
 


Format: 140/200 mm; s. 108
ISBN: 83-7221-477-8
Cena: 19,90 PLN
 
Kup tą książkę

 
Nie bójcie się! (Mt 10,26)
 
Bez lęku
 
Cóż mamy czynić, żeby ludzie rzeczywiście pragnęli pokoju? Przede wszystkim nie powinniśmy się zbytnio lękać – szczególnie może złych zamiarów drugiego. Oczywiście, w dzisiejszym świecie nie brak powodów odczuwania lęku. Ale robi się też wiele rzeczy, których absolutnie nie powinno się robić. Każdy, kto nie postępuje tak, jak gdyby Bóg miał umrzeć, a drugi człowiek chciał go zaraz pożreć, ten robi właśnie to, co zrobić powinien dla zachowania pokoju w świecie. Po drugie, kto nie chce się bać, ten musi być człowiekiem zdecydowanie patrzącym własnymi oczyma, słuchającym własnymi uszami i myślącym swoją własną głową. Nie powinien dopuścić do tego, żeby opinia publiczna czy propaganda zrobiły z niego produkt masowy. Pokój jest zagrożony dlatego, że istnieje tak mało ludzi wolnych. Po trzecie, nie lęka się ten, kto jest otwarty na troski i potrzeby bliźniego i myśli, jak mógłby mu choćby trochę dopomóc, nie traktuje natomiast z tak straszliwą powagą siebie samego i swoich własnych pomysłów. Wojna zagraża zawsze dlatego też, że tak wielu połknęło kija. Precz z kijem! Kto nie potrafi razem z innymi użalać się, a z siebie samego trochę się pośmiać, ten jest podżegaczem wojennym. I jeszcze jedno: potrzeba ci wiele bojaźni Bożej, żebyś sam rzeczywiście pragnął pokoju.

Zobacz także
Anna Rambiert-Kwaśniewska

Jezus nawiązuje do tematu pychy wśród słuchaczy dość osobliwych – wśród faryzeuszy, którzy Go uważnie obserwowali, czekając na jakieś potknięcie, gest poświadczający niewierność Prawu (zob. Mk 3,1; Łk 6,7; 20,20). Jednak to Mistrz przejął inicjatywę, piętnując ich postępowanie, do którego Prawo nie nawiązuje.

 
Krzysztof Wons SDS

Ks. Krzysztof Wons SDS - ur. w 1959 r. Studiował teologię duchowości na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat. Obecnie dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie, wykładowca, kierownik duchowy, redaktor naczelny "Zeszytów Formacji Duchowej"...

 
Wojciech Giertych OP
Często powtarzana teza, że ludzi bardziej porusza przykład niż nauczanie, nie odzwierciedla dokładnie posługi i autorytetu duchownego. Oczywiście, jego dobry przykład jest cenny, ale nie jest absolutnie istotny. Ważniejsza niż wzór jego osobistego życia jest jego wiara, świadomie angażowana podczas modlitwy, sakramentalnej posługi, głoszenia oraz podejmowania decyzji. Zresztą, większość ludzi korzystających z sakramentalnej posługi księży nie zna ich na tyle, by móc obserwować ich życie. Ważność sprawowanych sakramentów nie zależy od dobrego przykładu duchownych lub ich moralnej prawości.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS