logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Karl Barth
Jedna chwila - jedno spojrzenie
Wydawnictwo M
 


Format: 140/200 mm; s. 108
ISBN: 83-7221-477-8
Cena: 19,90 PLN
 
Kup tą książkę

 
Uznajcie moc Bożą! (Ps 68,35)
 
Jego moc
 
Moc Boga nie ma nic wspólnego z żadną niemocą. Istnieje także moc niemocy. Ale Bóg nie jest ani w całości, ani po części niemocą. Od wszystkich innych mocy różni się tym, że może uczynić wszystko, co chce. Bóg wznosi się ponad wszystkimi innymi mocami. Te inne moce napierają na nas zupełnie inaczej niż Bóg. Boga nie należy szukać w szeregu mocy tego świata – może jako najpotężniejszej spośród nich. One Go nie ograniczają ani nie warunkują. On jest Panem nad wszystkimi panami. Bóg nie jest jednak „Mocą w sobie”. Czym jest Bóg, nie możemy zrozumieć, biorąc za przesłankę najwyższą realizację mocy. A kto „wszechmocnego” nazywa Bogiem, tego słowa przechodzą straszliwie daleko od Boga. Bo „wszechmocny” jest diabeł. Gdzie moc sama w sobie chce być autorytetem i zaprowadzać prawo, tam wybucha „rewolucja nihilizmu”. Moc sama w sobie jest złem. Moc Boga to przeciwieństwo takiej mocy. Moc Boga jest z samej swej natury Prawem. Jest to moc zakorzeniona w Prawie. Wszechmoc Boga, jako moc Prawa, jest mocą Boga, który sam w sobie jest Miłością. Wszystko, co się sprzeciwia tej Miłości, jest samo w sobie bezprawiem, a stąd nie jest też rzeczywistą mocą. Moc Boża jest autentyczna mocą. Jest to moc Jego niczym nieskrępowanej miłości w Jezusie Chrystusie. W Nim została ona potwierdzona i objawiona.

Zobacz także
ks. Andrzej Godyń SDB
Słowem można uratować albo zabić, „życie ocalić lub zniszczyć”. Chodzi o to, by za pomocą słów i obrazów tworzyć dobro z pomocą łaski i według kryteriów Bożych. Dlatego potrzeba zwracać uwagę na to, co się mówi. Zwłaszcza rodzice. Nie można mówić byle czego, bo słowa stwarzają nową rzeczywistość. Pozytywną, wychowawczą albo negatywną...

Rozmowa z ks. biskupem Adamem Lepą
 
Marta Wielek
Duch Święty zbawia niechrześcijan przez obecne w ich wierzeniach elementy prawdy i dobra. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że religie te, same w sobie, mogą prowadzić do zbawienia.

Z o. Jackiem Bolewskim SJ – jezuitą, teologiem i pisarzem, rozmawia Marta Wielek
 
ks. Edward Staniek
Prorok Elizeusz, jak wszyscy inni prorocy, nie miał łatwego życia. Ówczesna władza wolała słuchać fałszywych proroków, którzy przekazywali narodowi to, co schlebiało władcom, a nie to, czego domagał się Bóg. Władza lubi mieć po swej stronie proroków, a ponieważ rzadko kiedy sama walczy o zachowanie Bożego Prawa, faworyzuje proroków fałszywych pozostających na usługach jej programów i ideologii. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS