logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Karl Barth
Jedna chwila - jedno spojrzenie
Wydawnictwo M
 


Format: 140/200 mm; s. 108
ISBN: 83-7221-477-8
Cena: 19,90 PLN
 
Kup tą książkę

 
Gdy zaś ukazała się dobroć i miłość ... Boga do ludzi (Tt 3,4)
 
Jego miłość do ludzi
 
Ażeby się okazać Bogiem prawdziwym, Bóg nie musi uwolnić się od człowieczeństwa. Byłaby to fałszywa boskość fałszywego Boga, gdybyśmy w niej i wraz z nią nie stali jednocześnie w obliczu Jego miłości do ludzi. W Jezusie Chrystusie taka fałszywa boskość została wyśmiana raz na zawsze. W Nim raz na zawsze zapadła decyzja, że nie będzie Boga bez ludzi. Nie w tym znaczeniu, że Bóg potrzebuje człowieka, po to by dopiero jako jego partner mógł rzeczywiście być Bogiem. On nie musi być dla człowieka (chciałoby się nawet powiedzieć: powinien być raczej przeciw niemu). Mamy tu jednak do czynienia z tajemnicą, w której Bóg staje przed nami w życiu Jezusa Chrystusa. W swej wolności Bóg chce być nie przeciw człowiekowi, lecz dla niego. On naprawdę chce być partnerem człowieka, okazywać mu wszechmoc swego miłosierdzia i być jego Zbawcą. Czy nie jest tak, że w Jezusie Chrystusie – co zresztą poświadcza Pismo – prawdziwa boskość zawiera w sobie również prawdziwe człowieczeństwo? Czy Pismo nie mówi o miłosierdziu, które ojciec okazuje swemu marnotrawnemu synowi, król dłużnikowi, a Samarytanin ofierze zbójców? Jeżeli Jezus Chrystus jest Słowem prawdy i „zwierciadłem ojcowskiego serca Boga”, wtedy słowa Nietzschego twierdzącego, że człowiek jest czymś, co należy przezwyciężyć, są bezczelnym kłamstwem. A wobec tego prawdą o Bogu jest to i tylko to: Jego dobroć i miłość do ludzi.

Zobacz także
Beata Szymczak-Zienczyk
W przeciwieństwie do niektórych apostołów, Maryja nigdy nie odwodziła Jezusa od ofiary krzyża, chociaż dla Niej był on nie mniej bolesny. Nie „umywała rąk” od tego, co trudne, bo dobrze rozumiała, że w drodze za Bogiem jest czas radości Zwiastowania i czas bólu Golgoty. A Ona była wierna w każdym czasie. 
 
Magdalena Trybus

Postawa ubóstwa winna objąć wszystkie przestrzenie naszego życia, które możemy podzielić na trzy sfery. Pierwsza związana jest z dobrami materialnymi. Rzeczywistość materialna również jest przestrzenią duchowego wzrostu. Ona domaga się od nas rozpoznania w otaczającym nas świecie Bożego daru i wartości, jaką ze sobą niesie. Wymaga też sporej dyscypliny i ascezy, które strzegą nas przed zaborczością, nieuporządkowanym pragnieniem posiadania czy wykorzystania.

 
Magdalena Urlich
Z proszeniem jest tak: ile osób, tyle podejść do sprawy. Niektórzy nie lubią innych o nic prosić. Boją się, co ktoś o nich pomyśli. Że oceni: nieporadny, niezdara. Albo przeciwnie: bezczelny, roszczeniowa. Czasem zanim zdecydujemy się prosić, pojawia się lęk przed tym, że za bardzo obciążymy kogoś naszym problemem. Albo niepewność, czy ktoś mówi „tak”, bo naprawdę chce pomóc, czy tylko nie potrafi powiedzieć „nie”.  
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS