logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Karl Barth
Jedna chwila - jedno spojrzenie
Wydawnictwo M
 


Format: 140/200 mm; s. 108
ISBN: 83-7221-477-8
Cena: 19,90 PLN
 
Kup tą książkę

 
Jezus mówi: Żal Mi tego tłumu (Mt 15,32)
 
Jego litość
 
Termin biblijny jest znacznie mocniejszy, niż pozwala się domyślać ten jego przekład. Termin ten mówi: potrzeby i cierpienia tego ludu, jego przewrotność i bezradność, opuszczenie i zagrożenia były Mu nie tylko bliskie, ale były w Jego sercu, w Nim samym. Odejmował je im, brał na siebie, odczuwał je jako swą własną nędzę, za nich je niósł i znosił. Czyniąc to, nie przyglądał się tylko współczująco ich czynom i losowi. Nie był też dla nich jedynie głosicielem słowa, duszpasterzem, pocieszycielem i upominającym. Stał się dla nich i był czymś daleko więcej! Był ich pomocą i zbawieniem, twórcą nowej sytuacji i nowej egzystencji. A był dla nich tym wszystkim dlatego, że odczuwał wobec nich litość. „Litość” to postawa, w której jeden wkracza w życie drugiego, gdy tamten tego potrzebuje. Dla niego jest i coś czyni. W tym właśnie znaczeniu Jezus „okazuje litość”. Na tym polega jego dobroć i miłość do ludzi. Wypełnia wolę Boga przez to, że jest dla ludzi. Dla nich umiera, po to by dla nich żyć. Jest On dla nas ludzi, dlatego że sam Bóg jest dla nas. A sam Bóg jest dla nas, dlatego że dla nas jest Człowiek Jezus. W człowieczeństwie Jezusa odzwierciedla się istota samego Boga. Bycie ze sobą i bycie wyłącznie dla siebie są w pierwszym rzędzie i źródłowo w Nim samym, Bogu Trójjedynym. Bóg nie tylko miłuje, On jest Miłością. I właśnie siebie, jako Miłość przedwieczną, potwierdza i zwiastuje światu w człowieczeństwie Jezusa.

Zobacz także
Beata Szymczak-Zienczyk
W przeciwieństwie do niektórych apostołów, Maryja nigdy nie odwodziła Jezusa od ofiary krzyża, chociaż dla Niej był on nie mniej bolesny. Nie „umywała rąk” od tego, co trudne, bo dobrze rozumiała, że w drodze za Bogiem jest czas radości Zwiastowania i czas bólu Golgoty. A Ona była wierna w każdym czasie. 
 
ks. Jacek Poznański SJ
Wydarzenia związane z Paschą Jezusa i Jego Zmartwychwstaniem kończą się wymownymi uroczystościami: Trójcy Przenajświętszej, Ciała i Krwi Pańskiej oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Skupiają one w sobie centralne tajemnice wiary, opowiadane przez czas Świętego Triduum i okres wielkanocny. Zaraz po tej ostatniej uroczystości następuje skromne wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi. Po Sercu Boga liturgia natychmiast wskazuje na serce człowieka, jakby chciała powiedzieć: Noś to wszystko w swoim ludzkim sercu. I to nie jakkolwiek, ale podobnie jak Maria, Matka Jezusa.
 
ks. Adam Kiełtyk
Przypowieści o zagubionej owcy, drachmie i synu marnotraw­nym są główną belką, na której opiera się cała narracja św. Łu­kasza o Synu Człowieczym, który przyszedł odnaleźć to, co zo­stało zagubione. Wszystkie trzy przypowieści są ze sobą głęboko powiązane, układając się w tryptyk, który na swoich tablicach odsłania pięk­no i istotę Bożego miłosierdzia.  
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS