logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Sabina Miodońska
Jest karnawał, jest zabawa!
Droga
 


Mięsopust lub zapusty

Tańce, hulanki, swawole! Karnawał jest okresem, na który wiele osób czeka cały rok. To czas prywatek, imprez i bali, który w tym roku trwa wyjątkowo długo, bo aż do 8 marca.

Według Zygmunta Glogera, polskiego etnografa, słowo karnawał pochodzi od włoskiego określenia carne vale, czyli mięso żegnaj. Stąd wywodzi się staropolska nazwa karnawału: mięsopust lub zapusty, które "są od wieków porą wszelakiego rodzaju zabaw, widowisk, balów maskowych i uczt." Trudno jednoznacznie określić datę rozpoczęcia karnawału. W tradycji niektórych krajów rozpoczyna go Sylwester, w innych 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli.

Karnawał na świecie

Najbardziej znane światu obchody karnawałowe odbywają się w Rio de Janeiro. Każdego roku do Brazylii zjeżdżają tysiące turystów z całego świata. Ulicami miasta przechodzą barwne korowody. W kwestii ubrania obowiązuje odpowiedni kanon. Poza skromnością stroju obowiązkiem jest to, by błyszczał, miał pełno ozdób i był wymyślny.

Urozmaiceniem karnawału w Wiedniu jest znany całemu światu bal debiutantek. Ten rodzaj zabawy organizuje się od roku 1936 w Operze Wiedeńskiej. To doskonała okazja dla panien na prezentację przed szerokim, męskim gronem. Obowiązkiem jest założenie pięknej, długiej, białej sukni.

Domeną weneckiego karnawału jest bal maskowy. Po całym mieście płynie morze kolorowych, błyszczących, wytwornych masek. Kupić je można na dziesiątkach straganów i sklepików rozstawionych wzdłuż turystycznych szlaków. Zabawa w Wenecji trwa dziesięć dni. W tym czasie, oprócz balów odbywających się w pałacach wzdłuż Canale Grande czy parad, w każdej uliczce aż roi się od kuglarzy, sztukmistrzów, małych trup teatralnych i grajków. Do zabawy może przyłączyć się każdy ważne, by był w przebraniu.

Niemiecki karnawał nazywany jest piątą porą roku. Ma związek z wypędzaniem złych duchów pojawiających się wraz ze zmianami pór roku. W trakcie zabawy barwnie ubrane kobiety uzbrojone w nożyce obcinają mężczyznom krawaty. Nie pomijają nawet wysoko postawionych urzędników, którzy przekazują im symboliczne klucze do bram miasta. Oznacza to, że w okresie karnawału władza leży w rękach kobiet.

Mniej znany, ale wcale nie mniej barwny jest karnawał w Nowym Orleanie. Jego zasadnicza część to pełen parad ostatni tydzień. Miasto zapełniają wtedy jazzowe bandy, orkiestry dęte i platformy z tancerzami.

 
1 2  następna
Zobacz także
ks. Andrzej Draguła
Przedrostek cyber- zadomowił się już w każdej chyba dziedzinie życia: od cyberpunka przez cyberprzestrzeń, cyberseks, cyberprzestępczość czy cybersport aż po cyberduchowość. Wszystko może być dzisiaj „cyber”: pieniądze, rozrywka i modlitwa. Intuicyjnie wyczuwamy, co się kryje za tym przedrostkiem, ale może dobrze byłoby jednak zajrzeć do słowników, a te są dosyć lakoniczne w definiowaniu tego, co jest „cyber”: „pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na ich związek z informatyką, a zwłaszcza z Internetem”.  
 
ks. Andrzej Draguła
Kilka lat temu w czasie wizytacji prowincji warszawskiej ojców redemptorystów ojciec wizytator opowiadał, jak księża z USA na pytanie o święta opowiedzieli, że spędzili je znakomicie, bo nikt im "nie przeszkadzał". Mieli w klasztorze spokój. Pytanie tylko, czy spełnili swoją rolę? Bo księżom ludzie powinni "przeszkadzać"...
 
ks. Andrzej Draguła
W telewizji od czasu do czasu pojawia się informacja o sklonowaniu pierwszego człowieka. Wywołuje to głośne dyskusje. Przy tej okazji powtarza się, że Kościół jest przeciwko klonowaniu ludzi. Niektórzy ekstremiści w tej sprawie, kolejny raz zarzucają kościołowi, że hamuje rozwój nauki. Dlaczego papież i kościół nie popiera klonowania?
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS