logo
Wtorek, 18 września 2018 r.
imieniny:
Ireny, Irminy, Stanisława, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jesteśmy Polakami
 


Grupa dzieci i młodzieży polonijnej z całego świata – laureatów w konkursie „Być Polakiem” pielgrzymowała w środę, 12 lipca na Jasną Górę. Młodzi pielgrzymi przybyli do Polski m.in. z Tunezji, USA, Kanady, Belgii, Szwecji i Niemiec. Wizyta w jasnogórskim sanktuarium to punkt programu wycieczki, która jest nagrodą dla zwycięzców konkursu. Konkurs „Być Polakiem” zorganizowała Fundacja „Świat na tak”. 
 
„Wszystkie dzieci i młodzież mówią po polsku, i na pewno czują się Polakami – mówi Katarzyna Smolińska, pracownik Fundacji – Uważam, że to jest bardzo ważne, żeby nasza młoda Polonia odwiedziła Jasną Górę, to miejsce, które zajmuje tak ważną pozycję w historii Polski, ma tak ogromne znaczenie również dla tożsamości każdego Polaka, czy tego mieszkającego tutaj w naszej ojczyźnie, czy tego mieszkającego poza granicami Polski”. 
 
„Pomysłodawczynią konkursu ‘Być Polakiem’ jest pani poseł Joanna Fabisiak, która jednocześnie jest też prezesem Fundacji ‘Świat na tak’ i to właśnie pani prezes Fundacji i Fundacja są organizatorami tego konkursu, koordynatorem natomiast jest pan Marek Machała. Konkurs w tym roku miał już 8. edycję i co roku napływa coraz więcej prac z całego świata. Są to prace zarówno plastyczne, jeśli chodzi o młodsze grupy wiekowe, jeżeli chodzi o starsze to są prace literackie, również multimedialne. Dzieci i młodzież są w wieku od 8 do 18 lat. W tym roku było ok. 1,5 tys. prac” – opowiada Katarzyna Smolińska. 
 
Grupa młodej Polonii uczestniczyła we Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej. Zwiedzała także sanktuarium. 
 
Laureaci konkursu „Być Polakiem” odwiedzą, oprócz Częstochowy, także Wadowice i Kraków. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com