logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jubileusz Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych na Jasnej Górze
 


To już 20. jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych RP, która zrzeszyła na Jasnej Górze przedstawicieli z kilkudziesięciu Izb i Urzędów Skarbowych, Izb i Urzędów Celnych, Urzędów Kontroli Skarbowej oraz finansowych instytucji Skarbu Państwa. Pielgrzymka odbywa się w sobotę, 10 września. Na Mszy św. obecny był Marian Banaś, Podsekretarz Stanu, Szef Służby Celnej. 
 
„Kapelani w służbie celnej pojawili się w 2008 roku, ponieważ służba celna, jako służba mundurowa potrzebuje opieki duszpasterskiej na wzór duszpasterstwa ordynariatu Wojska Polskiego, tak jak jest w wojsku, policji, straży pożarnej, ponieważ wykonujemy bardzo trudne, odpowiedzialne zadania, również pod kątem kontroli na drodze. Funkcjonariusze liczą na opiekę duszpasterską, żeby porozmawiać, podzielić się swoimi doświadczeniami, wspólnie przeżywać trudne sytuacje, żeby był ktoś, kto byłby dla nich wsparciem duchowym i ze zrozumieniem podchodził do ich trudnej, ciężkiej, wymagającej służby - mówi ks. Piotr Jakubuś, kapelan służby celnej – To, że są sukcesy wśród pracy celników, to oznacza, że jest to służba bardzo skuteczna, bardzo profesjonalna i stoi na straży budżetu naszego państwa. Ich praca powoduje to, że w znacznym stopniu umniejsza się ta ‘szara strefa’. (…) Każda modlitwa ma swoją wartość i tutaj funkcjonariusze proszą Matkę Bożą o opiekę i o zatroskanie o tę grupę zawodową, aby ta praca ich była we właściwy sposób doceniana”. 
 
„Mam pod opieką cztery województwa, czyli Izbę Celną we Wrocławiu, gdzie jest moja siedziba główna, oprócz tego opiekuje się Izbą Celną w Rzepinie, Opolu i Katowicach. Naszych kapelanów w służbie celnej jest 5, jest dziekan, który opiekuje się izbą celną w Warszawie, w Białej Podlaskiej, w łodzi, swoją siedzibę ma w Ministerstwie Finansów. Jest kapelan w Olsztynie, który ma pod opieką jeszcze Białystok, Gdynię i Toruń, jest kapelan w Przemyślu, który opiekuje się także Krakowem i Kielcami, jest kapelan w Poznaniu, który ma pod opieką Izbę Celną w Szczecinie” – charakteryzuje Izbę Celną w Polsce ks. Piotr Jakubuś. 
 
„Przyjechaliśmy nie tylko z intencjami własnymi, czy koleżanek, ale również kolegów, którzy pozostali w pracy i martwią się o tę pracę. Nie wiemy, co dalej z nami będzie, rząd zamierza utworzyć Krajową Administrację Skarbową, o której nie wiemy, gdzie będzie, jakie będą jej zadania, czy znajdziemy pracę. Dlatego przyjechaliśmy poprosić Matkę Najświętszą o pracę, o to zdrowie, które jest potrzebne każdemu z nas - opowiada młodszy aspirant służby celnej Edward Strugarek, Izba Celna Rzepin – Prosimy tutaj na Jasnej Górze, u Matki Bożej, aby Służba Celna zachowała swoją autonomię, nawet w ramach KAS-u (Krajowej Administracji Skarbowej)”. 
 
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył o. Sebastian Matecki, a homilię wygłosił ks. Marcin Iżycki, krajowy duszpasterz Służb Skarbowych i Celnych. 
 
„Przychodzicie kolejny raz, aby Matce Bożej powierzać waszą posługę, waszą pracę, tak pięknie w zeszłym roku ksiądz dziekan przypomniał, że służba jest od słowa - ministrare, minister, ten, kto służy, ministrant, ten co służy przy ołtarzu. Wy podejmujecie swoje zawody, swoje funkcje, jako ci, którzy służą narodowi. Chcecie to wszystko powierzać Bogu przez pośrednictwo Maryi Jasnogórskiej, naszej Matki i Królowej w szczególnym czasie, w 1050. roku, gdy uświadamiamy sobie wielki dar Chrztu świętego dla całej Ojczyzny i każdego z nas. I, że na każdym z nas, na naszej pracy i na wykonywanej funkcji, to znamię obecności Chrystusa, Jego Ducha, Jego miłości winno być bardzo widoczne i skuteczne” – mówił witając pielgrzymów o. Sebastian Matecki. 
 
„Tu na Jasną Górę, do naszego Narodowego Sanktuarium, do Tronu Maryi już po raz 20. przychodzą pielgrzymi z izb i urzędów skarbowych, finansiści, pracownicy urzędów kontroli skarbowej, celnicy (...) Generalnie, te grupy, które wymieniłem nie są jakoś tak przesadnie lubiane w społeczeństwie, słyszę to często, kiedy rozmawiam z przyjaciółmi, kolegami księżmi. Nie próbuję już tłumaczyć po raz n-ty, że ich pracą jest troska o budżet naszego kraju, że to dzięki ich wysiłkom, ich pracy powstają drogi, przedszkola, szkoły, szpitale, teatry, że to ich praca, celników chroni nasze granice - mówił w homilii ks. Marcin Iżycki - Niby wszyscy to rozumieją, ale… Moi drodzy, społeczeństwo musi być przeświadczone, że pracujecie dla jego dobra, musi to dostrzegać już w pierwszym kontakcie z urzędnikiem przy okienku, nie może być tak, że ktoś idzie do urzędów tak, jak ja idę do dentysty, czyli z oporem, czyli z bojaźnią. Bardzo prosta rzecz z jednej strony, ale z drugiej trudna, zobaczyć w człowieku z drugiej strony okienka drugiego człowieka. To jest trudna rzecz do zastosowania, ale kultura spotkania człowieka z człowiekiem, pomoc, wskazanie najlepszego rozwiązania, które mieści się w granicach prawa i zwykła ludzka życzliwość, tak przecież niewiele kosztują, a tak często są deficytowe. Zmieniajmy to, bo tylko taka postawa prowadzi do większego zrozumienia, do zdobywania szacunku, a może nawet do wzięcia przykładu. Tak się najlepiej i najtrwalej zmienia kraj, mniej przez zarządzenia i ustawy, które oczywiście są bardzo ważne, a bardziej przez zmianę stylu życia, przez przemianę serca”. 
 
„Od was wiele zależy, macie dużą władzę, używajcie jej nie po to, by pokazać swoją moc i siłę, ale po to, by pokazać troskę o nasze dobro wspólne. Władza, dopóki nie będzie służebna, dopóty nie będzie sprawna” – przypominał ks. Iżycki. 
 
Na zakończenie Mszy św. nastąpił Akt Zawierzenia Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych Matce Bożej. 
 
W programie dorocznej pielgrzymki znalazło się również spotkanie w Sali o. Kordeckiego oraz Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich w godzinę miłosierdzia - 15.00. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com