logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jubileusz stulecia chóru KUL
 


To jeden z najstarszych chórów akademickich w Polsce, kulturalna wizytówka nie tylko swojej uczelni, ale także Ojczyzny. Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II dziękował na Jasnej Górze za 100 lat działalności. Mszy św. przewodniczył rektor uczelni ks. prof. Mirosław Kalinowski. Poprowadzi on także Apel Jasnogórski.

 

Rektor KUL podkreślił, że jubileusz chóru to także podziękowanie dla wszystkich, którzy byli „ambasadorami polskiej kultury” na różnych etapach rozwoju zespołu.

 

Ks. prof. Kalinowski zauważył, że także poprzez „koncertowanie i niesienie piękna muzyki w krajach, które nie mają szerokiego chrześcijańskiego odbioru, chórzyści stali się apostołami Bożej miłości i dobroci, wartości duchowych”.

 

- Tu na Jasnej Górze modlimy się za wszystkich, którzy kiedyś tworzyli ten zespół i tych, którzy dzisiaj są jego częścią, jak i studentów, którzy będą kiedyś kontynuować tę tradycję – mówił wiceprezes zespołu dr Andrzej Gładysz z Instytutu Nauk o Sztuce KUL.Podkreślił, że jubileusz to zaszczyt, ale i "zobowiązanie, by nadal rozwijać warsztat wokalny, pomnażać talenty, dzielić się polskim światem muzyki".

Wśród wielu nagród i wyróżnień chór otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Przez wszystkie lata działalności chóru "modliło się w nim śpiewem" ok. 2 tys. osób. Obecnie do zespołu należy ok. 50 osób, głownie studentów, absolwentów i pracowników KUL, ale też miłośników muzyki chóralnej z innych lubelskich uczelni. Chór wykonuje muzykę klasyczną, wokalną, wokalno-instrumentalną i wielkie formy oratoryjno-kantatowe. Promuje polską twórczość religijną i kulturę muzyczną przez współczesne prawykonania i nagrania studyjne zapomnianych dzieł dawnych kompozytorów polskiej muzyki kościelnej. Repertuar obejmuje utwory wokalne oraz wokalno-instrumentalne kompozytorów polskich i obcych od renesansu do współczesności, a także wielkie formy oratoryjno-kantatowe jak np. Magnificat – A. Vivaldiego, Requiem, Msza Koronacyjna i Te Deum – W.A. Mozarta czy IX Symfonia, Chrystus na Górze Oliwnej – L. van Beethovena, jak również dzieła kompozytorów polskich m. in.: Stabat Mater – K . Szymanowskiego, Exodus, Angelus, Missa pro pace – W. Kilara.

 

Każdego roku chór daje kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą. Występował we wnętrzach świątyń i salach koncertowych, m. in.: od Betlejem po Melbourne, Montreal, Nowy Jork czy Seul.

 

Zespół uczestniczył w ponad stu festiwalach krajowych i międzynarodowych zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Chór KUL jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (PZChiO), Europejskiego Stowarzyszenia Chórów - Europa Cantat (ECA) i Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej (IFCM).

 

Mirosława Szymusik
jasnagora.com