logo
Wtorek, 19 marca 2019 r.
imieniny:
Józefa, Bogdana, Nicety, Aleksandryny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jubileuszowa modlitwa częstochowskiego WKU
 


Mszą św. przed Cudownym Obrazem Maryi Jasnogórskiej, w środą 24 października, rozpoczęły się wojewódzkie obchody setnej rocznicy powstania Terenowych Organów Administracji Wojskowej i stulecia Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie. Uroczystości wpisują się również w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 
 
Na modlitwę do sanktuarium przybyli komendanci, dowódcy jednostek, żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej. 
 
„Jest to miejsce szczególne w Częstochowie, więc nie wyobrażam sobie, żeby ta uroczysta Msza św. w innym miejscu przebiegała – podkreślił ppłk Adrian Klimek, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Częstochowie - Jest to miejsce szczególne i dla żołnierzy, i dla pracowników całego Wojska Polskiego”. 
 
„Każdy dzień służby przynosi radość, ale to również nowe wyzwania, nowe oczekiwania i nowe kolejne zadania, które musimy realizować” – powiedział ppłk Adrian Klimek. 
 
Mszy św. odprawione o godz. 11.00 przewodniczył ks. płk Grzegorz Krupski, Dziekan Wojsk Lądowych Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. 
 
Na uroczystość bp Józef Guzdek, biskup Polowy Wojska Polskiego, przygotował specjalne przesłanie, które na początku Eucharystii odczytał ks. płk Grzegorz Krupski: „Dziś jest szczególna okazja do dziękczynienia, bowiem w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzimy jubileusz 100-lecia powstania Terenowych Organów Administracji Wojskowej – napisał bp Józef Guzdek - W tej doniosłej chwili składam wyrazy szacunku i uznania wszystkim, którzy na przestrzeni minionego wieku wnieśli swój ogromny wkład w budowanie bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Warto przypomnieć, że pierwszymi terenowymi organizacjami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce, które wówczas zostały powołane do życia, były Okręgowe Komendy Uzupełnień i Powiatowe Komendy Uzupełnień. Z wdzięcznością otaczam wszystkie pokolenia dowódców, żołnierzy i pracowników Terenowych Organów Administracji Woskowej, szczególnie wspólnotę Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie, których postawa przez te lata była i jest wzorem najlepszych żołnierskich wartości. Podążajcie tą drogą i pomnażajcie dalej ten bezcenny kapitał”. 
 
„Nasza obecność na Jasnej Górze w setną rocznicę powstania Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz Terenowych Organów Administracji Wojskowej jest czasem dziękczynienia Bogu za wielu wybitnych ludzi, którzy wraz ze swoimi współpracownikami znacząco wpłynęli na losy Rzeczypospolitej – mówił podczas homilii ks. płk Grzegorz Krupski- Dziękując za dokonania, które zadecydowały o wolności i niepodległości naszej Ojczyzny, polecamy ich Miłosiernemu Bogu. Jednocześnie wspominamy tysiące polskich żołnierzy walczących mężnie za wolność naszą i waszą na wielu frontach II wojny światowej. Było to możliwe, gdyż naczelni wodzowie naszej armii wraz z Terenowymi Organami Administracji Wojskowej przez mądre i roztropne decyzje wygrywali bitwę o serca żołnierskie, by potem zwyciężać na bitewnych polach”. 
 
„Prosimy Boga, aby wasze wysiłki zapełniły bezpieczeństwo naszego kraju, a strategiczne myślenie i podejmowane działania przyczyniły się do unowocześnienia polskiej armii oraz wzrostu jej znaczenia wśród sojuszników europejskich i natowskich – kontynuował ks. płk Krupski - Niech Terenowe Organy Administracji Wojskowej, oficerowie o prawych sumieniach i niezłomnych charakterach, strzegą jedności i integralności polskiej armii. Bądźcie nie tylko dobrzy, ale także odważni i bezkompromisowi w służbie dla dobra Ojczyzny. Nie pozwalajcie, by prawda stała za drzwiami”. 
 
Na zakończenie Mszy św. głos zabrał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry: „Panie i panowie oficerowie, państwo żołnierze, to jakiś szczególne powołanie, którym was Bóg obdarzył, bo nosicie mundur żołnierza polskiego. Jesteście żołnierzami w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, i to jest wielkie wyróżnienie dla was, dla waszych rodzin, że możecie służyć Polsce, możecie tą Polskę bronić, możecie tą Polskę reprezentować poprzez noszenie tych mundurów”. 
 
Po Eucharystii ppłk Adrian Klimek wręczył o. Janowi Poteralskiemu medal upamiętniający 100-lecia Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie oraz pamiątkowy kryształ Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego. 
 
Dalsze uroczystości odbędą się w Filharmonii Częstochowskiej, gdzie odbędzie się akademia oraz koncert Orkiestry Wojskowej z Bytomia. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com