logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jubileuszowa pielgrzymka pszczelarzy
 


30. Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy odbyła się w piątek, 7 grudnia na Jasnej Górze. Jest to szczególny dzień dla pszczelarzy, ponieważ 7 grudnia przypada wspomnienie ich patrona – św. Ambrożego. 
 
Do sanktuarium przybyli hodowcy pszczół, właściciele pasiek i producenci miodu, a także przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych - w sumie ok. 3 tys. osób. Na czele pielgrzymki stanął Tadeusz Dylon, nowy Prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy. Obecna była także młodzież z wychowawcami i dyrekcją z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. 
 
Mszy św. o godz. 11.00 w bazylice przewodniczył bp Edward Białogłowski, Krajowy Duszpasterz Rolników i Pszczelarzy. 
 
„W imieniu paulinów serdecznie pozdrawiam Pielgrzymkę Pszczelarzy, którzy wpatrzeni w przykład ich patrona św. Ambrożego, biskupa Mediolanu, pragną naśladować jego świętość realizującą się w codzienności przeżywanej z Bogiem” – powiedział witając wiernych o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. 
 
W imieniu władz Polskiego Związku Pszczelarskiego głos zabrał Tadeusz Dylon, Prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy: „Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka ma dla nas, pszczelarzy szczególną wymowę, przypada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten pobyt w sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski jest dla nas, każdego pielgrzyma, ogromnym przeżyciem. To Matka Boska Częstochowska począwszy od potopu szwedzkiego chroniła naród przed różnymi zagrożeniami”. Tadeusz Dylon poprosił bpa Edwarda Białogłowskiego o poświęcenie opłatków na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. 
 
„Dziękujemy Panu Bogu za św. Ambrożego, który przypomina nam, że swoją wiarę trzeba znać, wyznawać ją w modlitwie i w życiu sakramentalnym, który nam przypomina, że Boże zasady objawione w Biblii są ponadczasowe, Kościół nie może zmienić Dekalogu czy też prawd ewangelicznych, których Bóg natchnął. Św. Ambroży uczy nas, jak mądrze żyć i jak mądrze służyć” - mówił podczas homilii bp Edward Białogłowski. 
 
„Panie Boże, dziękujemy dzisiaj na jasnogórskim progu za pszczoły, Twoje stworzenia, Twój dar, Twoje wyposażenie środowiska naturalnego. Nie sposób w krótkim słowie ukazać cały wkład pszczół w gospodarkę rolną, ogrodniczą, sadowniczą, nie sposób przeliczyć na złotówki, które przynosi gospodarce pszczoła. Cóż powiedzieć o skarbach, które właśnie z pożytków w ogrodach, sadach, a także na zasianych polach choćby rzepakiem, przynoszą pszczoły, aby w ten sposób służyć człowiekowi. Myślimy najczęściej o miodzie, bo jego jest najwięcej i na ogół wszyscy go lubią, ale trzeba też wyliczyć inne pochodne skarby dzięki, którym człowiek może sobie pomagać, a czasem się ratować, to propolis przygotowywany z wosku, to pszczele mleczko, to pierzga czy też inne wspaniałości - wyliczał biskup - Równocześnie cóż powiedzieć o przedziwnym stylu życia pszczół, jakaż jest u nich organizacja, jak wspaniale rozdzielają zadania, jak wspaniale utrzymują porządek. Ci, którzy przyglądają się często życiu pszczół, mogą nauczyć się bardzo wiele, mogą też zapalić się pragnieniem, aby zdobywać cnoty i mądrze organizować codzienne życie”. 
 
„Panie Boże, dziękujemy Ci dzisiaj za pszczelarzy, bowiem każdy pszczelarz to entuzjasta Bożego stworzenie, którym są pszczoły. Aby być dobrym pszczelarzem, trzeba być hobbystą od pracy i współpracy z pszczołami” - dodał bp Białogłowski. 
 
 
Po południu miało miejsce spotkanie pszczelarzy w Sali o. Kordeckiego, w czasie którego pielgrzymi wysłuchali wystąpienia prezydenta PZP i zaproszonych gości. 
 
Dzień wcześniej, 6 grudnia odbyła się w Sali o. Kordeckiego 24. Krajowa Konferencja Pszczelarska nt.: „Produkty pszczele - Znaczenie dla zdrowia”. Pszczelarze wysłuchali wykładów: prof. Adama Romana z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pt. „Wpływ czynników zewnętrznych (środowiskowych) na jakość produktów pszczelich” oraz prof. Artura Stojko pt. „Produkty pszczele w apiterapii XXI wieku”. Czwartkowy dzień zakończyła wieczorna Msza św. pod przewodnictwem ks. Andrzeja Molendy, duszpasterza pszczelarzy arch. częstochowskiej. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com