logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jubileuszowa Pielgrzymka Służby Więziennej
 


Jubileuszowa 20. Ogólnopolska Pielgrzymka Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej trwa w sobotę, 8 października na Jasnej Górze. Na wspólną modlitwę przybyli funkcjonariusze, pracownicy, emeryci i renciści, członkowie związków zawodowych służby więziennej, dyrektorzy okręgowi poszczególnych jednostek oraz ich rodziny. Towarzyszą im księża kapelani posługujący w zakładach karnych w całej Polsce. 
 
„Kolejne nasze spotkanie, jak co roku pielgrzymujemy, cała Służba Więzienna, żeby podziękować za rok tu, na Jasnej Górze, ale i prosić o kolejne błogosławieństwa. Nasza służba jest bardzo trudna, więc Opatrzność Boska jest nam naprawdę potrzebna - podkreśla gen. Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej – My przede wszystkim jesteśmy po to, żeby był spokój w jednostkach penitencjarnych, żeby społeczeństwo miało poczucie tego, że ci, którzy zbłądzili, którzy popełnili przestępstwa znajdują się w odizolowaniu od społeczeństwa, i że wyjdą lepsi”. 
 
„W Polsce jest prawie 30 tys. pracowników służby więziennej, ponad 27 tys. funkcjonariuszy, pozostali to pracownicy cywilni. Podlegamy Ministrowi Sprawiedliwości, jest 15 okręgowych inspektoratów, 157 jednostek penitencjarnych i mamy ok. 71 tys. osadzonych, i ta liczba rokrocznie się zmienia, czyli w sumie przez nasze jednostki przechodzi ok. 140 tys. osób. To jest potężna liczba i to są osoby trudne, to są osoby, które nie przyjechały na wakacje, tylko odbyć wyrok – charakteryzuje służbę więzienną gen. Jacek Kitliński – Ta pielgrzymka, gdzie pielgrzymujemy z całymi rodzinami, ma na celu integrację całego środowiska, że razem pracujemy, razem się modlimy, ale jak trzeba, to się razem bawimy. I to środowisko musi czuć się zjednoczone, a gdzie ma się czuć bardziej zjednoczone, jak na Jasnej Górze”. 
 
„To jest 20. Pielgrzymka, proszę popatrzeć 20 lat tradycji pielgrzymowania Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Więziennej na Jasną Górę. Przyjeżdżamy z całej Polski, funkcjonariusze ze swoimi rodzinami. To jest bardzo ważny moment, on się pięknie wpisuje w dzieło miłosierdzia, jak sama nazwa wskazuje więziennictwo - pracujemy z ludźmi, którzy dokonali przestępstw, którym w ramach naszej pracy chcemy pomagać wracać do normalności” - mówi ks. dr prał. Paweł Wojtas, naczelny kapelan więziennictwa w Polsce. 
 
„To są często bardzo skomplikowane przykłady i ludzi młodych, i w wieku średnim, i starszych, którzy z bardzo różnych powodów dokonują przestępstw. Gdzie w życiu normalnego człowieka pewne zachowania byłoby nie do pomyślenia, a u różnych ludzi stanowi jakąś formę życia. Żeby pomóc ludziom zrozumieć ich błędy i pomóc wracać do normalności, do prawdy o życiu, do sensu życia, w związku z tym pracownicy więziennictwa chcą budować siebie, swoją osobowość, własne bycie człowiekiem, żeby potem, żeby z tym wewnętrznym bogactwem pomagać innym – podkreślał ks. dr prał. Paweł Wojtas – Kapelani przyjeżdżają z intencjami, które składają im pracownicy więziennictwa, oni są po to, żeby służyć pracownikom więziennictwa. W całej Polsce jest prawie 200 kapłanów więziennictwa, dlatego, że biorąc całokształt służby więziennej, a więc zakłady karne, areszty śledcze i oddziały zewnętrzne, to jest prawie 200 jednostek”. 
 
Jasnogórskie spotkanie rozpoczęła zbiórka pocztów sztandarowych i uczestników pielgrzymki przed Bramą Lubomirskich. Następnie pielgrzymi udali się do bazyliki, gdzie o godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. Pawła Wojtasa, naczelnego kapelana więziennictwa. Słowa powitania skierował o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. 
 
W programie pielgrzymki zaplanowano również Drogę Krzyżową na Wałach jasnogórskich o godz. 12.30. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com