logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jubileuszowa Pielgrzymka Szkół kard. Wyszyńskiego
 


Pod hasłem „Czas to miłość” odbyła 10. Jubileuszowa Pielgrzymka Szkół Prymasowskich na Jasnej Górze. Uczestniczą w niej uczniowie, nauczyciele, wychowawcy, katecheci oraz dyrektorzy szkół, łącznie ok. 300 osób. 
 
Tradycją jest, aby pielgrzymka odbyła się w pierwszą środę po 12 maja, ponieważ 12 maja 1946 roku ks. Stefan Wyszyński w częstochowskim sanktuarium na Jasnej Górze przyjął sakrę biskupią. W tym roku jasnogórska modlitwa wypadła 15 maja. 
 
Na dorocznej modlitwie nie zabrakło pani Iwony Czarcińskaiej, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego: „Stowarzyszenie nasze istnieje już ponad 15 lat i skupia wiele szkół noszących to imię, chociaż w tym roku mamy zawirowanie, wiele szkół to były gimnazja, które nosiły imię kard. Wyszyńskiego. W wielu miejscowościach udało się przenieść to imię na szkołę podstawową, ale niestety, w niektórych to imię bezpowrotnie ginie. Dlatego też tą dzisiejszą pielgrzymkę traktujemy w specjalny sposób, jako modlitwę dziękczynna za to, co było, z prośbą, żeby ta idea, ten patron nie zaginął, ale dalej prowadził młodzież”. 
 
„Bardzo nam zależy, żeby w szkołach, w których patronuje Sługa Boży kard. Wyszyński, nie było przemocy, nie było nienawiści, żeby to były środowiska przyjazne, kierujące się miłością, życzliwością. Wiele szkół w oparciu o nauczanie kard. Wyszyńskiego buduje swój program wychowawczy” – zauważa Iwona Czarcińska. 
 
„Jesteśmy w oczekiwaniu na ogłoszenie, że kard. Wyszyński będzie wyniesiony na ołtarze – wyznaje wiceprezes Stowarzyszenia - Z dnia na dzień oczekujemy tej wiadomości, bo wiemy, że cud za Jego przyczyną został zatwierdzony”. 
 
„Przybywamy tu, aby podziękować za ciągłą opiekę oraz aby mieć udział w tej wspólnocie, aby się integrować z tymi, którzy tu przybywają – mówi ks. Dariusz Mikrut, wikariusz i katecheta w Zespole Szkół im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Głogowie Małopolskim - Jestem dopiero ósmy miesiąc w tej szkole, ale jest to już moja 11. szkoła w kapłańskim życiu i rzeczywiście czuć tam atmosferę Bożego działania. Często wychodzimy do Domów Pomocy Społecznej, do ludzi samotnych, do dzieci w domu dziecka, gdzie w poprzednich moich szkołach było tego o wiele mniej, a tutaj kładzie się na to większy nacisk”. 
 
Z Głogowa Małopolskiego na Jasną Górę przyjechały gimnazjalistki, Martyna Łuc i Amelia Surowiec. „W naszej szkole czuć obecność kard. Wyszyńskiego” – stwierdza Amelia. „Przy wejściu do szkoły wywieszone są sztandary z kard. Wyszyńskim – dodaje Martyna - Organizowane są różne konkursy, pamięta się o Nim, i co roku są też te pielgrzymki”. 
 
„U nas w szkole każdy się rozumie, każdy ze sobą rozmawia, nie wyśmiewamy się z nikogo, każdy siebie wspiera nawzajem – opowiada Amelia - Dla mnie ta pielgrzymka to jest wspaniałe doświadczenie, mogę się więcej dowiedzieć o kard. Wyszyńskim, więcej niż podczas rozmów o Nim w szkole, czy od księdza w kościele. Tu można porozmawiać z uczniami z innych szkół, jak u nich jest, czy oni też o Nim pamiętają”. 
 
Pielgrzymka rozpoczęła się przy pomniku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie przy wystawionych sztandarach szkolnych złożono kwiaty i modlono się o beatyfikację patrona szkół. 
 
Następnie w Sali Papieskiej odbyło się spotkanie, podczas którego o przesłaniu Papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży mówił ich uczestnik - bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diec. warszawsko-praskiej. Bp Solarczyk przewodniczył także Mszy św., która odprawiona została w południe w Kaplicy Matki Bożej. 
 
„Dzisiaj Chrystus w Ewangelii mówi o tym, że przyszedł na świat jako światło, aby nikt kto w Niego wierzy nie pozostawał w ciemności – mówił podczas homilii bp Marek Solarczyk – Może jest tak wiele różnych tajemnic wpisanych w życie Sługi Bożego kard. Stefana, ale chyba tak najbardziej wyrazistym znakiem i tajemnicą ciemności, w której On był światłością, był czas Jego uwięzienia. I co było tam światłością? Była łaska Boga, był Bóg, było to niesamowite dzieło Maryi, bo On był z Nią, i było to wszystko tak cudowne i tak mocne, co się później wyraziło w nowennie przed 100-leciem Chrztu Polski, co się wyraziło w Akcie Oddanie Matce Bożej naszej Ojczyzny i Ślubach Jasnogórskich. I myślę, że to jest zaproszenie dla każdego z nas.

Co będzie takim światłem, które my wniesiemy w nasze życie? W życie tych, z którymi żyjemy? Może nieraz tym światłem będzie nasza serdeczność i nasze oddanie, może naszym światłem będzie podanie dłoni, może będzie przeproszenie i wybaczenie, może naszym światłem będzie to, że staniemy obok kogoś, obok kogo nikt nie stanie, a może naszym światłem będzie to, że staniemy obok kogoś i powiemy: dobrze, że jesteś, kocham cię. Ile może być tego światła, które wydaje się nam takie proste i oczywiste, i może nawet nieznaczące, ale jakże niesamowicie ważne. I przecież my tego światła doświadczamy tutaj, w tej kaplicy przed Matka Bożą i Panem Jezusem”. 
 
Pielgrzymka zakończyła się w Sali Rycerskiej prezentacjami szkół nt.: „Które wskazanie do młodych Księdza Prymasa Wyszyńskiego najchętniej jest realizowane w mojej szkole i dlaczego?”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com