logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Już 300 tys. osób zgłosiło się na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016
 


Liczba zgłoszonych osób na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa przekroczyła 7 września 300 tys. System uruchomiony 26 lipca pozwala grupom zdeklarować swoje uczestnictwo w ŚDM w Krakowie w lipcu 2016 roku. Rejestrować mogą się także kandydaci na wolontariuszy krótkoterminowych, których rekrutacje rozpoczęto we wrześniu.
 
- Mamy już 300 tysięcy osób w poszczególnych grupach - informuje ks. Andrzej Wołpiuk koordynator sekcji rejestracji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.  - Oczywiście cały czas jest to liczba zadeklarowana, ona może jeszcze ulec zmianie przy rejestracji podgrup w II etapie. Mamy nadzieję, że te liczby będą z dnia na dzień wzrastały, bo to przecież dopiero początek – dodaje.
 
Pierwsza faza rejestracji uwzględnia zadeklarowanie grupy, która w dalszych etapach, po weryfikacji zgłoszenia, będzie uzupełniana o podział na podgrupy. Każda z nich wybierze rodzaj pakietu pielgrzyma. Opiekun podgrup będzie także podawał liczbę osób niepełnoletnich, przekraczających 30 rok życia, osób duchownych oraz osób z niepełnosprawnością. Nie będą podawane dane wszystkich uczestników grup.
 
- Te najciekawsze dla nas grupy, nazywamy je zgłoszeniami egzotycznymi, to m.in. Vanuatu – państwo w Oceanii, Zielony Przylądek, Honduras czy Wyspa Cooka – mówi ks. Andrzej Wołpiuk. W systemie, stworzonym we współpracy z Papieską Radą ds. Świeckich, znaleźć można także grupy z Antyli Holenderskich, Hong Kongu, Brazylii i Kolumbii czy Białorusi i Ukrainy. Łącznie grup jest 1300 - od kilkuosobowych do pięciotysięcznych. - Mniej więcej połowa grup zarejestrowanych pielgrzymów to są pielgrzymi z Polski – podsumowuje ks. Wołpiuk. Polskie diecezje proszone są o stworzenie makrogrup przy Centrach Diecezjalnych. To do nich mogą się zgłaszać grupy z parafii, duszpasterstw czy pojedyncze osoby, które chcą wybrać się na ŚDM.
 
Obok rejestracji grup w systemie mogą zgłaszać się także chętni do udziału w ŚDM jako wolontariusze, którzy będą w Krakowie przez 2 tygodnie – tydzień szkoleń oraz czas wydarzeń centralnych. W zgłoszeniach kandydaci przedstawiają swoje życiorysy i proponują obszar, w którym mogą pomóc zgodnie ze swoimi umiejętnościami. Zgłoszenie musi zawierać także list polecający.
 
- Dziś w systemie mamy prawie trzy tysiące zgłoszeń. Spośród nich od września wybieramy konkretne osoby, które będą działać podczas wydarzeń w Krakowie. Część z nich już dostała od nas wiadomości z potwierdzeniem ich wybrania – mówi Katarzyna Kucik z sekcji wolontariatu KO ŚDM. - To, że ktoś nie zostanie wybrany w najbliższych dniach nie znaczy, że nie został ostatecznie zakwalifikowany. Rekrutacja potrwa do wiosny 2016 roku – dodaje koordynatorka.

Pierwszym potwierdzonym wolontariuszem, który 1 września dostał mail potwierdzający, była Joanna Lorenc. - Motywacje mam od początku takie same: skoro jestem tutaj na miejscu w Krakowie, skoro działałam jako wolontariuszka przed ŚDM w Madrycie, teraz udzielam się w programie Wolontariat Plus, to zgłoszę się na wolontariat krótkoterminowy. Chcę być elementem najlepszej części Światowych Dni Młodzieży, jaką są wolontariusze, czyli osoby, które z własnej woli nieodpłatnie pomagają w czymś, co jest tworzone przez i dla wierzącej młodzieży z całego świata – mówi Joanna.
 
Od 26 lipca pracuje zespół konsultantów, którzy przy rejestracji pomagają telefonicznie i za pośrednictwem poczty elektronicznej. Tak jak system, działają oni w 5 językach: polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim.