logo
Niedziela, 01 października 2023 r.
imieniny:
Teresy, Heloizy, Igora, Remigiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

2023-09-30 10:23:36
W Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Wilnie otwarto 28 września wystawę "Aby byli jedno", poświęconą św. Jozafatowi Kuncewiczowi z okazji 400. rocznicy jego męczeńskiej śmierci. Ukazuje ona osobę i działalność unickiego arcybiskupa Połocka w historycznym kontekście jego życia. Wraz z placówką litewską współorganizatorami tego przedsięwzięcia są Muzeum Narodowe im. Andrzeja Szeptyckiego we Lwowie i ojcowie bazylianie. The post W Wilnie otwrato wystawę poświęconą św. Jozafatowi z okazji 400. rocznicy jego męczeństwa first appeared on eKAI.
2023-09-30 08:54:13
W sobotę, 30 września na Placu św. Piotra w Watykanie odbył się konsystorz, na którym papież kreował nowych kardynałów. Wśród nich był metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś. Po krótkiej liturgii Słowa Ojciec Święty wygłosił homilię. Po niej każdy z nowych purpuratów, podchodził kolejno do papieża, który nałożył mu na głowę biret kardynalski, na palec – […] The post Abp Grzegorz Ryś otrzymuje biret kardynalski [WIDEO] first appeared on eKAI.
2023-09-30 08:09:29
- Nie tylko siedzę i studiuję Biblię i jej lektura mnie zachwyca, ale każda z tych stron Biblii prowadzi mnie do spotkania z Osobą, w której Słowo wypełnia się całkowicie - powiedział dziś w Rzymie kardynał-nominat Grzegorz Ryś Nie obcuję dłużej z tekstem, ale z żyjącym Człowiekiem, który jest Synem Bożym. Jesteśmy zaproszeni do spotkania z Jezusem - z konkretną Osobą - mówił metropolita łódzki, który jutro w Watykanie odbierze z rąk papieża insygnia kardynalskie. The post Kard. Ryś w Rzymie: każda z tych stron Biblii prowadzi mnie do spotkania z Osobą first appeared on eKAI.
2023-09-30 08:03:11
Konsekwencje wojny dla Kościołów i wspólnot wyznaniowych to temat dyskusji, która odbyła się w ramach zorganizowanej w Krakowie Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej”. W debacie udział wzięli prof. Antoine Arjakovsky (dyrektor ds. badań w Collège des Bernardins w Paryżu i prezes Stowarzyszenia Filozofów Chrześcijańskich), ks. dr Manuel Barrios Prieto (Sekretarz Generalny COMECE), dr Massimiliano Signifredi (koordynator ds. uchodźców rzymskiej Wspólnoty Sant’Egidio), Nedim Useinow (przewodniczący Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu Tatarów Krymskich w Polsce). Rozmowę poprowadził Jan Tombiński, były ambasador RP, były ambasador Unii Europejskiej. The post Kraków – dyskutowano o konsekwencjach wojny w Ukrainie dla Kościołów first appeared on eKAI.
2023-09-30 07:35:16
W sobotę 30 września o godz. 10.00 na placu św. Piotra papież Franciszek będzie przewodniczył zwyczajnemu konsystorzowi publicznemu w celu kreacji 21 nowych kardynałów. Jest wśród nich Polak, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Dziewiąty konsystorz za pontyfikatu Franciszka będzie miał, jak zwykle, charakter liturgiczny. Ze słowami podziękowania zwróci się do papieża, w imieniu nowych kardynałów, pierwszy na […] The post Abp Grzegorz Ryś kardynałem. Transmisja konsystorza z Watykanu first appeared on eKAI.
2023-09-30 04:30:25
Karabach Górski jako niezależna enklawa ormiańska przestaje istnieć. 1 stycznia wszystkie instytucje tego regionu, który dążył do suwerenności, lecz nigdy nie uznała go wspólnota międzynarodowa, zostaną rozwiązane – ogłosił 28 września tamtejszy przedstawiciel. Trwa masowa ewakuacja miejscowych Ormian, obawiających się kolejnego ludobójstwa. Według władz w Erywaniu ze 120 tys. mieszkańców Karabachu 85 tys. już opuściło swe domy. The post Karabach Górski przestaje istnieć: trwa masowa ucieczka miejscowych Ormian first appeared on eKAI.
2023-09-30 04:00:20
Papież Franciszek 9 lipca ogłosił, że na konsystorzu 30 września kreuje 21 nowych kardynałów. Wśród nich jest jeden Polak – metropolita łódzki – abp Grzegorz Ryś. W gronie nowych purpuratów jest 12 biskupów diecezjalnych, dwóch nuncjuszy apostolskich, trzech szefów dykasterii. 17 przyszłych kardynałów mających mniej niż 80. lat ma prawo udziału w ewentualnym konklawe, trzech jest powyżej […] The post Kolegium Kardynalskie zyskuje 21 nowych członków. Kim są? first appeared on eKAI.
2023-09-30 03:00:54
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola i ks. Adam Boniecki odebrali nagrodę im. Bp. Tadeusza Pieronka „IN VERITATE” za wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich. Uroczysta gala odbyła się w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach w Krakowie. The post Ks. Adam Boniecki laureatem nagrody im. bp. Tadeusza Pieronka „IN VERITATE” first appeared on eKAI.
2023-09-29 19:05:05
Dzisiaj przypada Światowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia. W związku z tym Papież wystosował specjalne przesłanie do Międzynarodowej Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa. Jak pisze, ubodzy i potrzebujący tego świata, wybierający ze śmieci żywność, którą inni beztrosko marnują, mają dziś oczy utkwione w zgromadzenie FAO, bo plaga marnotrawstwa przyjęła alarmujące rozmiary. The post Papież: marnotrawstwo jedzenia to zniewaga dla ubogich first appeared on eKAI.
2023-09-29 19:05:00
W październiku Papież zaprasza nas do modlitwy za synod - przypomina Radio Watykańskie. Zgromadzenie ogólnokościelne synodu o synodalności rozpocznie swe prace już 4 października. To ostatni, uniwersalny etap trwającego od dwóch lat procesu, w którym wezmą udział 464 osoby z całego świata. The post Intencja na październik – modlitwa za synod first appeared on eKAI.
 
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
...