Katolik.pl - Kanonizacje i beatyfikacje
logo
Czwartek, 22 października 2020 r.
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłąwa, Salomei, Filipa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Krzysztof Gajewski SDS
Kanonizacje i beatyfikacje
materiał własny
 


Kanonizacje i beatyfikacje

Skad Kosciół wie, że dana osoba jest już w Niebie i można ją czcić jako swiętą? Przecież to wie tylko Bog.

Kanonizacja nie ma na celu "informowania" Pana Boga o tym, że ktoś jest świętym. O tym - jak słusznie zauważyłeś - decyduje sam Bóg. Kanonizacja jest prawem Kościoła do uznawania pewnych ludzi za wzór prawdziwie chrześcijańskiego życia dla nas żyjących. Stąd też fakt ogłoszenia kogoś jako świętego poprzedza tzw. proces kanonizacyjny. W procesie specjalna komisja dokładnie bada przebieg życia tejże osoby na podstawie istniejących dokumentów, czy relacji świadków. Istotnym etapem procesu jest stwierdzenie zaistnienia cudu, jaki dokonał się za pośrednictwem tej osoby. Wierzymy bowiem, że jeśli ktoś osiągnął już niebo, jest blisko Boga, może upraszać dla nas potrzebne łaski.

W liturgii Kościoła obchodzimy święta i wspomnienia ku czci różnych świętych (papieży, biskupów, kapłanów, zakonników, zakonnic, osób świeckich). Te liturgiczne obchody mają na celu ukazać nam wzorzec życia, jak również przypominają nam, że w naszym dążeniu do świętości nie jesteśmy sami.

ks. Krzysztof Gajewski SDS

 
Zobacz także
Fr. Justin
W gazetach często pisze się o króliku wielkanocnym. Czy Pan Jezus nie jest już Barankiem?
 
Fr. Justin
Feministki katolickie są niezadowolone, że Boga nazywamy Ojcem. Twierdzą, że Jego miłość do ludzi posiada cechy macierzyńskie, a nie ojcowskie. Dlaczego wiec Boga nie nazywamy Matką?
 
Błażej Strzechmiński OFMCap
Modlitwa – duchowa praktyka człowieka wiary – wymaga wytrwałości. Ojciec Pio, nieustannie doskonaląc swój dialog z Bogiem, miał świadomość jego niedoskonałości. Pracując nad sobą w tej dziedzinie, pomagał również swym duchowym dzieciom w uświęcaniu ich własnej codzienności poprzez modlitwę. 
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー