logo
Wtorek, 17 maja 2022 r.
imieniny:
Brunony, Sławomira, Wery, Paschalisa, Weroniki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Krzysztof Gajewski SDS
Kanonizacje i beatyfikacje
materiał własny
 


Kanonizacje i beatyfikacje

Skad Kosciół wie, że dana osoba jest już w Niebie i można ją czcić jako swiętą? Przecież to wie tylko Bog.

Kanonizacja nie ma na celu "informowania" Pana Boga o tym, że ktoś jest świętym. O tym - jak słusznie zauważyłeś - decyduje sam Bóg. Kanonizacja jest prawem Kościoła do uznawania pewnych ludzi za wzór prawdziwie chrześcijańskiego życia dla nas żyjących. Stąd też fakt ogłoszenia kogoś jako świętego poprzedza tzw. proces kanonizacyjny. W procesie specjalna komisja dokładnie bada przebieg życia tejże osoby na podstawie istniejących dokumentów, czy relacji świadków. Istotnym etapem procesu jest stwierdzenie zaistnienia cudu, jaki dokonał się za pośrednictwem tej osoby. Wierzymy bowiem, że jeśli ktoś osiągnął już niebo, jest blisko Boga, może upraszać dla nas potrzebne łaski.

W liturgii Kościoła obchodzimy święta i wspomnienia ku czci różnych świętych (papieży, biskupów, kapłanów, zakonników, zakonnic, osób świeckich). Te liturgiczne obchody mają na celu ukazać nam wzorzec życia, jak również przypominają nam, że w naszym dążeniu do świętości nie jesteśmy sami.

ks. Krzysztof Gajewski SDS

 
Zobacz także
Fr. Justin
Widzialna strona sakramentów jest przyczyną zarzutu, który czyni się z czasem Kościołowi katolickiemu, że zbyt wielką wagę przykłada do spraw zewnętrznych. Czy Bóg nie może udzielić łaski w sposób czysto duchowy?
 
Fr. Justin
Dlaczego zezwolono na przyjmowanie Komunii świętej do rąk? Czy wierni tego się domagali? Czy z tego powodu kościoły są pełniejsze, a wiara żywsza?
 
Michał Gryczyński
Św. Filip Neri jest uznawany za twórcę szkoły życia wewnętrznego, a swoją duchowością wywarł piętno na pobożności salezjańskiej i wincentyńskiej. Organizował spotkania dla zaprzyjaźnionych kapłanów, co dało początek nowej wspólnocie, wspomnianym już oratorianom...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm