logo
Sobota, 30 maja 2020 r.
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama, Jana, Joanny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kapelani szpitalni – w służbie chorym
 


Posługa szpitalnictwa będąca istotą bonifraterskiego charyzmatu przejawia się w opiece nad chorymi, jak i w dbałości, by posługa wobec pacjenta obejmowała również pomoc duchową dla niego i dla towarzyszących mu w chorobie najbliższych. – Pomoc duchową niosą pacjentom w polskich szpitalach kapelani szpitalni. Zakon Bonifratrów, mając własne doświadczenia w posłudze kapelańskiej i zdając sobie sprawę ze złożoności problematyki, którą dotyka kapelan w swojej codziennej pracy, chce zaproponować stworzenie ośrodka formacyjno-konsultacyjno-szkoleniowego, który służyłby zarówno księżom posłanym dziś do łóżek chorych, jak i tym, którzy w takiej właśnie służbie odnajdowaliby realizację swojego powołania – wyjaśnia br. Eugeniusz Kret, bonifrater. – Ośrodek dawałby możliwość uzyskania podstaw wiedzy medycznej i psychologicznej, był miejscem wymiany doświadczeń, proponowałby cykle szkoleniowe, kursy i konferencje obejmujące wszelkie aspekty posługi wobec człowieka chorego - dodaje.

Propozycja powołania takiego ośrodka zbiega się z przygotowaniami do obchodów jubileuszu 400 lat obecności Zakonu Bonifratrów na Ziemiach Polskich 1609-2009. Roku Jubileuszowy rozpocznie się 8 marca 2009 r., wtedy bowiem przypada święto patronalne założyciela zakonu - św. Jana Bożego, i potrwa do 8 marca 2010 r. W ramach obchodów jubileuszowych planowane są prezentacje wszystkich konwentów bonifraterskich w Polsce i prowadzonych przez nie dzieł, dni samarytańskie, medyczne konferencje naukowe i seminaria, a także koncerty i wystawy. Owocem jubileuszu ma być właśnie powołanie ośrodka dla kapelanów szpitalnych przy konwencie i szpitalu prowadzonym przez zakon w Krakowie.

By zainicjować ideę tworzenia takiego ośrodka, na otwarcie roku jubileuszowego w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się 14 marca konferencja „Kapelan szpitalny i zespoły medyczne we wspólnej posłudze przy chorym”. Jednym z prelegentów będzie bp José Luis Redrado Marchite, bonifrater, sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. – Krąg osób, do których chcielibyśmy skierować zaproszenia to w pierwszej kolejności kapelani szpitalni z całej Polski i lekarze widzący w posłudze kapelanów istotne wsparcie podejmowanych działań terapeutycznych, ale i zainteresowani alumni i księża uczący się w seminariach duchownych – mówi dr Marek Krobicki, dyrektor szpitala bonifratrów w Krakowie. Otwarcie Szkoły Kapelanów Szpitalnych zaplanowano na zakończenie jubileuszu. Wcześniej odbędzie się jeszcze konferencja „Kapelan Szpitalny – posłaniec miłosierdzia”.


Zobacz także:
Marek Krobicki - o inicjatywie powołania Szkoły Kapelanów Szpitalnych
Br. Eugeniusz Kret - jak zakon bonifratrów troszczy się o chorych
Bp Kazimierz Gurda - zakony na rzecz chorych

(zak./md © Biuro Prasowe KEP 2009)
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー