logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kapituła Redemptorystów
 


W dniach 3–6 lutego 2004 r. w Tuchowie, w świetle Matki Bożej Tuchowskiej, która nieustannie czuwa nad kolejnymi pokoleniami redemptorystów, w naszym Wieczerniku, gdzie dojrzewa zakonne i kapłańskie powołanie odbywała się III Sesja XII Kapituły Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

XII KAPITUŁA PROWINCJALNA - PODSUMOWANIE

„Słudzy obfitego Odkupienia dla najbardziej opuszczonych”

Kapituła zbiegła się czasowo z obchodami jubileuszu stulecia koronacji cudami słynącego obrazu Matki Bożej.
Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści, łac. Redemptor – Odkupiciel) podzielone jest w świecie na prowincje, wiceprowincje i regie, co dla lepszego zobrazowania można by porównać do diecezji, parafii i filii. Kapituła to rodzaj swoistego parlamentu Zgromadzenia z władzą ustawodawczą. Postanowienia Kapituły, której kadencja trwa trzy lata realizuje Zarząd Prowincji z o. Prowincjałem na czele. W Kapitule uczestniczyło 43 kapitularzy – ojców, braci zakonnych i braci studentów. Do Tuchowa przybyli polscy redemptoryści pracujący w kraju, jak również poza Ojczyzną: z Brazylii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Białorusi, Austrii i Italii. W obradach uczestniczył też delegat Przełożonego Generalnego Redemptorystów, jedyny Polak w międzynarodowym Zarządzie obecnego w 77 krajach Zgromadzenia, o. Jacek Dembek.
Redemptoryści – jako wspólnota wierząca w przyobiecaną obecność Jezusa pośród uczniów zgromadzonych w Jego imię – przyglądali się podczas czterodniowych spotkań priorytetom swojej misyjnej posługi w Kościele. Wspólnie, na modlitwie i w dyskusji, wsłuchiwali się z uwagą w głos Ducha Świętego, by jak najpełniej odpowiedzieć na pytanie: Jakie działania duszpasterskie kontynuować i podjąć jako redemptoryści w następnych trzech latach.

Współbracia z jednej strony cieszyli się pięknymi owocami podjętych w ostatnich latach wspólnotowych wysiłków w postaci Centrum Apostolstwa i Duchowości Redemptorystowskiej (CADR) czy wypracowanego nowego Dyrektorium Misji Ludowych. Z drugiej jednak strony, nie bali się odważnie szukać odpowiedzi na pytanie: Co w dotychczasowym planie pastoralnym, w kontekście tak szybko zmieniającego się świata, już wygasło i wymaga zostawienia lub zmiany. Pragnęli przy tym pozostać wrażliwymi na konkret, aby jak najlepiej, w duchu podarowanego im w Kościele charyzmatu, odpowiedzieć na palące potrzeby współczesnego świata.
Kapitułę otworzyła uroczysta Eucharystia sprawowana w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił o. Zdzisław Klafka – Przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. O. Prowincjał zachęcił współbraci, aby nie bali się ufnie i z otwartością serca wkroczyć na drogi Boże, które dla Zgromadzenia przygotował Bóg nieprzebrany w miłosierdzie i Pierwszy Autor naszej historii.
Obrady rozpoczęły się wstępnym referatem „Współpraca wspólnoty Redemptorystów ze Świeckimi w świetle myśli i ustawodawstwa Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela” wygłoszonym przez o. Stanisława Wróbla, powołanego na stanowisko eksperta Kapituły. O. Stanisław omówił kierunki i zasady współpracy redemptorystów i ludzi świeckich, ilustrując wypowiedź własnymi doświadczeniami, które poczynił jako Konsultor Generalny, wizytując różne wspólnoty redemptorystowskiej. Swoje wystąpienie zakończył stwierdzeniem, iż otwieranie się na laikat nie jest jedynie inicjatywą redemptorystów, lecz to sam Duch Święty mobilizuje ludzi świeckich, by upominali się o aktywniejszą rolę dla siebie w całym Kościele. Z tego powodu odpowiedź Zgromadzenia na ów znak czasu staje się koniecznością.

Dwa pierwsze dni Kapituły poświęcone były sprawom duszpasterskim. Kapitularze podzielili się na 6 grup dyskusyjno – redakcyjnych, które pracowały nad zagadnieniami: 1) misje i rekolekcje parafialne; 2) misje zagraniczne; 3) duszpasterstwo parafialne; 4) duszpasterstwo młodzieży i powołań; 5) współpraca redemptorystów ze świeckimi; 6) działalność wydawnicza i medialna. Każda z grup wypracowała i zredagowała propozycje zaleceń i decyzji, którymi następnie zajęła się cała Kapituła. Zalecenia to postulaty do realizacji, natomiast decyzje to konkretne i wiążące zadania do wykonania. Wszystkie one złożyły się na wypracowany przez członków Kapituły Plan Pastoralny Warszawskiej Prowincji Redemptorystów na lata 2004 – 2006, który opatrzony został mottem: „Słudzy obfitego Odkupienia dla najbardziej opuszczonych”. Plan został przyjęty przez Kapitułę jednomyślnie.

Wystosowano również list z pozdrowieniami do Generała Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela o. Josepha Tobina. Członkowie Kapituły podziękowali w nim za obecność na obradach przedstawiciela Zarządu Generalnego o. Jacka Dembka oraz zapoznali swojego najwyższego Przełożonego z porządkiem sesji.
List wystosowano również do ordynariusza miejsca Ks. bp Wiktora Skworca. Odpowiadając na przesłane słowa pozdrowień, Ks. biskup życzył redemptorystom: „Niech zamyślenia nad formami pracy apostolskiej – na pastoralne dziś i jutro – otworzą nowe perspektywy duszpasterskie i przyniosą cenne inicjatywy”. Pasterz diecezji tarnowskiej pobłogosławił obradom.

Telegram z zapewnieniem o modlitewnym towarzyszeniu wszystkim dyskusjom i podejmowanym decyzjom przysłały klauzurowe Siostry Redemptorystki z Bielska – Białej.
W drugim dniu Kapituły, 4 lutego, członkowie Kapituły uczestniczyli w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sanktuarium tuchowskim. Nowenna celebrowana przez liturgistę o. Stanisława Madeję według nowego wzoru, który miałby się stać podstawą do renowacji tego nabożeństwa w polskich parafiach, transmitowana była przez Radio Maryja. Kazanie wygłosił Konsultor Generalny, o. Jacek Dembek. Nawiązując do miejsca, w którym odbywa się Kapituła – Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, porównał je do Wieczernika, w którym dojrzewa zakonne i kapłańskie powołanie redemptorysty. Do licznie zgromadzonych na nabożeństwie wiernych powiedział: „(...) By to nasze życie redemptorystów dla was i z wami było znakiem odkupienia, świadectwem nadziei i miłości, do której wzywamy was w czasie misji i rekolekcji – by to mogło się dokonać, my sami musimy sobie powiedzieć: Oto czas naszego nawrócenia”. Codziennie też członkowie Kapituły wraz z wiernymi uczestniczyli w Mszy św. w Sanktuarium.

Dzień trzeci i czwarty poświęcono dyskusjom o sprawach ekonomicznych Warszawskiej Prowincji. W celu lepszego rozumienia sytuacji Zgromadzenia i całego Kościoła w Polsce, która zaistnieje po włączeniu Polski do struktur Unii Europejskiej, Kapituła wysłuchała prelekcji znawcy prawa unijnego, Ks. Bogusława Trzeciaka SJ, dyrektora biura OCIPE w Warszawie, zatytułowanej „Sytuacja prawna Kościoła w Unii Europejskiej: korzyści i zagrożenia”. Następnie członkowie Kapituły, ufni, iż to sam Bóg Ojciec troszczy się o swój Kościół i nie pozostawia go nigdy bez odpowiedniego wsparcia, dokonali podsumowania stanu ekonomicznego Prowincji. Mając zaś na względzie ogromne zadania apostolskie, jak i troskę o formowanie młodego pokolenia redemptorystów, podjęli rzeczową ocenę możliwości, by podjęte plany wykonać.
Trzeciego dnia Kapituły, 5 lutego, ze studia w Tuchowie, prowadzone były Rozmowy niedokończone, w których uczestniczyli: o. Tadeusz Rydzyk – dyrektor Radia Maryja, o. Stanisław Wróbel – rektor klasztoru krakowskiego, o. Dariusz Paszyński – misjonarz z Orska na Syberii oraz br. Dariusz Drążek – student WSD Redemptorystów. Goście dzielili się doświadczeniem realizowania przez każdego z nich w różny sposób i na różnych miejscach misyjnego powołania redemptorysty. Do ich świadectw swoje refleksje dołączali słuchacze Radia Maryja.

Na zakończenie o. Zdzisław Klafka, Przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, podziękował wszystkim członkom Kapituły i zaproszonym na nią ekspertom za ogromny trud włożony w dzieło wspólnego wsłuchiwania się w natchnienia Ducha św., które znalazło konkretny wyraz w wypracowanych dokumentach. Nawiązując do słów Ojca św. z przemówienia wygłoszonego do redemptorystów z okazji XXIII Kapituły Generalnej, ojciec Prowincjał podkreślił, że każdy plan pastoralny powinien bazować na dążeniu do świętości. Przypomniał, że gdy redemptoryści „z radością i wiernością będą głosić obfite Odkupienie, zdołają wzbudzić lub umocnić nadzieję ewangeliczną w sercach wielu osób, zwłaszcza tych, którzy jej najbardziej potrzebują”.
XII Kapituła Warszawskiej Prowincji Redemptorystów przeszła do historii, ale pozostawiła po sobie ważne dzieło: konkretne decyzje, zalecenia i wizje, które są wymiernym „oddawaniem życia dla obfitego Odkupienia” przez wspólnotę redemptorystów. To, co wypracowaliśmy, będzie znakiem nadziei, o ile my sami pozostaniemy temu wierni.
By to dzieło mogło dojrzewać i przynieść upragniony owoc dla dobra Kościoła i Zgromadzenia, prosimy o modlitwę.

o. Krzysztof Bieliński CSsR, br. Dariusz Drążek CSsR
Tuchów, 6 lutego 2004 r.