logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Marek Dziewiecki
Kapłan świadek miłości
Wydawnictwo eSPe
 


Nikt nie może rościć sobie prawa do tego, żeby być kapłanem. Kapłaństwo nie jest jednym z praw obywatelskich, które przysługują każdemu człowiekowi. Jest ono zaskakującym darem Bożej miłości. Ksiądz Marek Dziewiecki omawia podstawowe kryteria i znaki, świadczące o tym, że dana osoba jest powołana do kapłaństwa. Odpowiada też na pytanie, co należy do istoty bycia kapłanem i posługi kapłańskiej oraz jakiej formacji potrzebują współcześni seminarzyści, a także ci, którzy już są kapłanami.


Wydawca: eSPe
Rok wydania: Kraków 2005
ISBN: 83-89645-58-0
Format: 125 x 190
Stron: 220
Rodzaj okładki: Miękka
 
Kup tą książkę

 

Warunki dorastania do kapłaństwa

Właściwe rozumienie posługi kapłańskiej


Jeszcze jednym istotnym sprawdzianem wzrastania w powołaniu do kapłaństwa jest kształtowanie w sobie właściwej wizji kapłana i jego misji. Dojrzały kandydat na kapłana zdaje sobie sprawę z tego, że kapłaństwo nie jest sposobem na ucieczkę od życia czy na szukanie życia łatwego i wygodnego. Przeciwnie, kapłan to ktoś, kto opuścił wszystko i wszystkich – także samego siebie i własne plany – po to, aby pójść za Jezusem. To ktoś, dla kogo najważniejsza jest wierność Chrystusowi i otrzymanemu powołaniu. To ktoś, kto może powtórzyć za świętym Pawłem: "Dla mnie żyć to Chrystus, a moje najważniejsze zadanie to być świadkiem Ukrzyżowanego" (por. Flp 1, 21; 1 Kor 2, 2).

Dojrzały kandydat na kapłana rozumie, że być świadkiem Chrystusa to być świadkiem Bożej prawdy – tej prawdy, która wyzwala z iluzji, z naiwności i z grzechu. Rozumie, że być świadkiem Chrystusa to być świadkiem tej prawdy, która w pełni objawia człowiekowi jego samego: jego status dziecka Bożego, jego sytuację po grzechu pierworodnym, jego możliwości i ograniczenia, jego tajemnicę i ostateczne powołanie. Dojrzały alumn rozumie też, że być świadkiem Chrystusa to być nie tylko świadkiem Bożej prawdy o człowieku, lecz także świadkiem Bożej miłości do człowieka. To być czytelnym świadkiem tej miłości, która jest wierna i ofiarna - aż do śmierci krzyżowej. Miłości, która wychowuje i przemienia człowieka. Miłości, która jest miłością wychowującą, czyli dostosowaną do niepowtarzalnej sytuacji danego człowieka i do jego sposobu postępowania. Kapłan to zatem specjalista zarówno od człowieka, jak i od dojrzałej miłości.


Zobacz także
Wojciech Werhun SJ
Każdy z nas (i ty też) ma w sobie coś takiego, z czym czuje się źle, czego w sobie nie chce, co jest niewygodne. Coś, co chciałby odciąć i wyrzucić (bo takie rozwiązanie wydaje się najlepsze z możliwych). Problem jednak w tym, że to „coś” jest częścią ciebie, współtworzy twoje „ja” i twoją tożsamość. 
 
Agnieszka Jankowska
Nie dalej jak kilka dni temu zdarzyło mi się usłyszeć po raz kolejny niedzielne kazanie. Zdarzyło mi się, ponieważ, choć w miejscu, gdzie kazanie można usłyszeć, bywam celowo, to jednak bynajmniej nie w celu wysłuchania owych przemów zwanych kazaniami tam przychodzę. Istnieje bowiem kilka powodów, dla których mój i śmiem twierdzić, że nie tylko mój stosunek do kazań w polskich kościołach stał się sceptyczny...
 
ks. Tomasz Podlewski

Na pewno znasz wierszowaną modlitwę do Anioła Stróża. Kojarzy się z beztroskim dzieciństwem, rodzinnym pacierzem albo okładką zeszytu do religii. I jeśli tylko z tym, to szkoda – bo aniołowie są bliżej ciebie, niż myślisz. 29 września to w Kościele święto Archaniołów, a 2 października – wspomnienie Aniołów Stróżów. Kim są? Jaki sens ma modlitwa do nich? I jak z nimi rozmawiać?

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS