logo
Czwartek, 24 września 2020 r.
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny, Hermana, Pacyfika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kaplica patrona na czas zarazy
 


W kościele św. Józefa w Olsztynie obyła się uroczystość poświęcenia kapliczki poświęconej św. Rochowi. Inicjatorką i fundatorką tej budowli sakralnej jest Alicja Starkiewicz.

 

Święty Roch jest wzorem służby bliźniemu. Opiekował się chorymi na dżumę, pomimo niebezpieczeństwa utraty życia, dlatego jest w Kościele patronem na czas zarazy. – Powstała kapliczka na zewnątrz kościoła przy plebanii. Będziemy mogli za przyczyną św. Rocha upraszać Pana Boga o łaskę zdrowia duszy i ciała – mówił proboszcz ks. kan. Tomasz Stempkowski.

 

Uroczystościom przewodniczył abp Józef Górzyński. – Prosimy o błogosławieństwo dla tych, którzy przed znakami Bożej obecności, jakimi są święci i ich przedstawienia, będą wypraszać Boże miłosierdzie. Wiemy, że Bóg daje tę łaskę tym, którzy są gotowi ją przyjąć – mówił na wstępie Eucharystii abp Józef Górzyński.

 

W homilii metropolita warmiński podkreślał wagę gotowości człowieka na przyjmowanie łaski Bożej, czego przykładem są święci. – Kiedy dzisiaj zwracamy się w kierunku św. Rocha, widząc w nim patrona na czasy zarazy, widzimy jego postawę oddania się Bogu. Wyzbywa się majątku, aby być wolnym w drodze służenia Bogu w bliźnich. Podejmuje tę drogę i posługiwanie w potrzebie walczących z zarazą dżumy. Niesie im pomoc na tyle, na ile Bóg go do tego uzdolnił, dając mu taką, a nie inną naturę. Właśnie to naśladowanie Boga w dawaniu siebie braciom, to dążenie, by jak najwierniej wypełnić podstawowe przesłanie miłości, które płynie z Ewangelii, to jest to, co kierowało św. Rochem. Jest przykładem postawy, która otwiera na przyjęcie i owocowanie łaski Bożej – mówił abp Józef Górzyński.

 

Podkreślał, że zwracając się do świętych mamy prawo prosić ich, by byli naszymi orędownikami, jednak nie możemy zapomnieć o tym, że oni są wzorem postawy wiary, że Bóg jest hojnym dawcą. – W tej umiejętności świętych każą nam się ćwiczyć ojcowie naszej wiary i mistrzowie życia duchowego, którzy mówią, jak przeżywać codzienność. Każą nam doskonalić ową gotowość na przyjęcie łaski, o którą proszę. Czy gotów jestem Boga posłuchać, jeśli do mnie mówi, wypełnić Jego wolę, przejść z postawy kogoś, kto się domaga w postawę pokornego sługi Pana, który prosi o dar. Uczmy się tej umiejętności świętych, patrząc na nich i zwracając się do nich, ilekroć rodzi się w nas taka potrzeba, bo oni są nam po to dani, żeby nam o drogach Bożych przypominać, jak wierni wypełnić Jego wolę i przysłużyć się innym naszym życiem – mówił metropolita.

 

Na koniec Mszy św. kapłani przenieśli figurę św. Rocha do kaplicy, gdzie abp Józef Górzyński poświęcił nową kaplicę.

 

Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media
www.archwarmia.pl