logo
Poniedziałek, 09 września 2024 r.
imieniny:
Aldony, Jakuba, Sergiusza, Anieli, Piotra – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kard. Nycz na cmentarzu w Palmirach: przypominamy te momenty, aby takie tragedie się nie powtórzyły
 


W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w czwartek 14 września, odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne na Cmentarzu–Mauzoleum w Palmirach, upamiętniające 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz ofiary niemieckich egzekucji w Puszczy Kampinoskiej. Mszy świętej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz z asystą Kapituły Kampinosko-Bielańskiej.

 

Uroczystości w tym miejscu zapoczątkował 30 lat temu prymas Polski, kard. Józef Glemp, a Kapitule Kampinosko-Bielańskiej powierzył obowiązek troski o cmentarz i przygotowanie obchodów w święto Podwyższenie Krzyża Świętego. – Dla Kapituły Kampinosko-Bielańskiej jest to dzień zebrania zwyczajnego – dodaje ks. Matteo Campagnaro, proklamator kapituły.

 

Kard. Nycz odprawił, w asyście kanoników kapituły, uroczystą Mszę Świętą za poległych w czasie II wojny światowej. W homilii metropolita warszawski podkreślił jak ważna jest ta uroczystość, szczególnie dla młodego pokolenia.

 

– Przypominamy te straszliwe momenty naszej historii nie ku nienawiści, ale aby takie tragedie się więcej nie powtórzyły – podkreślił kard. Nycz.

 

Po zakończeniu Mszy Świętej odbyły się uroczystości państwowe, podczas których odczytano Apel Pamięci z udziałem z udziałem wojskowej asysty honorowej. Następnie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych złożyli wieńce.

 

Kard. Nycz wraz z dyrektorem parku narodowego i kanoników Kapituły Kampinosko-Bielańskiej złożył wieniec na grobie ks. Zygmunta Sajny, proboszcza w Górze Kalwarii, którego 17 września 1940 roku z grupą ok. 200 osób, wywieziono z Pawiaka i rozstrzelano w lasach w Palmirach. Po ekshumacji w 1946 roku, która ujawniła, że ks. Sajna był torturowany (m.in. miał wybite wszystkie zęby dolnej szczęki), ciało kapłana złożono we wspólnej mogile na cmentarzu na Palmirach. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie ks. Sajna znalazł się w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej, których Jan Paweł II włączył w poczet błogosławionych.

 

mc, kh/archwwa.pl
archwwa.pl