logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Karmelitańska Szkoła Ikon w Wadowicach
 


Przy karmelitańskim sanktuarium św. Józefa w Wadowicach powstała Karmelitańska Szkoła Malowania Ikon. W dniu 5 stycznia nastąpiło poświęcenie pracowni, otwarcie szkoły i pierwsze spotkanie w ramach semestralnego kursu malowania ikon.

W tym pilotażowym kursie bierze udział 7 osób. Planowo odbyć się ma 6 spotkań w soboty 2008 r.: 23 lutego, 8 marca, 12 kwietnia, 24 maja i 14 czerwca. Jeśli chodzi o stronę czysto organizacyjną, ponieważ jest to cykl testowy, realizowany jest on całkowicie tylko po kosztach materiałów i pomocy potrzebnych do malowania.

Celem kursu jest, aby każdy uczestnik namalował ikonę w oparciu o zajęcia praktyczne i podbudowę teoretyczną. Założycielami szkoły są państwo Barbara i Krzysztof Cudo. Poświęcenia pracowni dokonał o. Stanisław Miernik OCD, dyrektor Karmelitańskiego Centrum Rekolekcyjno-Pielgrzymkowego, a Mszy św. na rozpoczęcie szkoły przewodniczył o. Bogdan Smoliński OCD.

Państwo Cudo są autorami dwóch nowych ikon w kaplicy Centrum, jedna z nich – ikona św. Rafała Kalinowskiego – została w sam dzień jubileuszu 100-lecia śmierci św. Fundatora Klasztoru w Wadowicach poświęcona przez przełożonego generalnego zakonu karmelitów bosych o. Alojzego Arostegui Gamboa OCD.

Pan Krzysztof Cudo jest dyplomowanym artystą projektantem, twórcą sztuki sakralnej i aranżował różnorodne wnętrza sakralne, m.in. kaplicę domową w Piotrkowicach, czy centrum duszpasterstwa WAJ-u u jezuitów w Krakowie. Namalował ok. 200 ikon dla kaplic i kościołów oraz osób prywatnych w kraju i za granicą.

Pani Barbara Cudo jest pedagogiem, katechetą, malarką, autorką kilkudziesięciu ikon, założycielem i członkiem Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia” oraz „Teatrum Mundi”.  

Szkoła malowania – pisania ikon jest inicjatywą ludzi żyjących ideą tworzenia i współdziałania z Bogiem w Jego dziele kreacji piękna. Celem twórców szkoły jest ukazywanie Oblicza Boga i Jego Świętych w dziełach, które powstają poprzez ludzkie serca, umysły i ręce. Jest praktyczną odpowiedzią na wezwanie Soboru Watykańskiego II, który w Konstytucji o Liturgii (KL 122, 127) zapraszał artystów do „rozwoju i kształcenia, zakładania szkół lub akademii sztuki kościelnej”. W planach twórców szkoły oprócz prowadzenia pracowni, są warsztaty stacjonarne, sesje tematyczne z zakresu symboliki i duchowości ikony oraz w dalszej perspektywie rekolekcje dla artystów, wystawy, spotkania, czy koncerty. /WT/

http://www.ocdkrakow.futuro.biz.pl/info/iinformacje.php