logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Katecheci włączeni są w wielkie dzieło głoszenia prawdy o człowieku. Opłatek nauczycieli i pracowników oświaty
 


- Na naszą ludzką egzystencję najpełniejsze światło rzuca swoją działalnością Jezus Chrystus. Bez Niego nie możemy pojąć siebie do końca. – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego dla nauczycieli i pracowników oświaty w Domu Arcybiskupów Krakowskich.
 
Wydarzenie rozpoczęła wspólna Eucharystia. Podczas homilii metropolita przypomniał, że Trzej Mędrcy uznali w Chrystusie Bożego Syna i Zbawiciela.
– W tajemnicę Objawienia wpisuje się przeżycie najbliższej niedzieli: Chrzest Pański. To Duch Święty, który zstąpił na Chrystusa, zanurzonego w wodach Jordanu, potwierdził, że jest On prawdziwie Bożym Synem.
 
Arcybiskup nawiązał do dzisiejszej Ewangelii i do słów Chrystusa, w których potwierdza On swoje mesjańskie pochodzenie. Naszą odpowiedzią powinna być żarliwa wiara i gotowość do głoszenia Ewangelii. Metropolita wspomniał obchody Millenium Chrztu Polski w Poznaniu, podczas których młodzi ludzie uczestniczyli w spotkaniu z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Prymas Tysiąclecia mówił wtedy słowa, zaczerpnięte z dzisiejszego pierwszego czytania: „Tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara”
– Z Boga rodzi się nasza wiara. To ona zwycięża świat, niezależnie od wszystkiego. Bóg zwycięża w ludzkich sercach, które z miłością i wiarą przyjmują prawdę Ewangelii i którym ta prawda daje nadzieję, że życie ludzkie z wszystkimi problemami i nadziejami ma swój sens i cel – ostateczne zwycięstwo w domu Ojca bogatego w miłosierdzie.
 
Na zakończenie homilii wzywał do modlitwy, aby nauczanie religii w szkołach przynosiło zwycięstwo wiary.
 
Podczas spotkania opłatkowego w Sali Królewskiej, ks. dr Andrzej Kielian, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej, podziękował wszystkim za obecność i za ogromny trud, jaki nauczyciele wkładają w działalność edukacyjną. Przypomniał, że lekcje religii odbywają się w szkole od prawie 30 lat. Następnie, arcybiskup wręczył medale Jana Pawła II, przyznawane za zasługi dla Archidiecezji katechetom oraz pracownikom nadzoru pedagogicznego i placówek doskonalenia nauczycieli. Złote medale otrzymali: Barbara Nowak, Małgorzata Dutka-Mucha, Dorota Skwarek, Ks. Józef Gal, Elżbieta Baran, Wiesław Kic, Anna Paprocka. Srebrne medale dostali: Marzena Bąk, Ewa Kantyka, Ks. Sławomir Kowalski, Ks. Jacek Ozdoba, Ks. Leszek Uniwersał, Ks. Wojciech Warzecha, s. Leonika Dorota Dąbek, s. Anna Laska, s. Anna Lorek , s. Janina Rokosz  , s. Sawia Waresiak, s. Iwona Żmuda, Adam Berski, Edyta Bliźnik, Józef Chlebek, Grażyna Grzesiak, Maria Holewa, Robert Kępa, Danuta Łopuch, Lidia Majerska, Teresa Piłat , Jan Płoszczyca, Bożena Prochwicz, Leszek Serafin, Stanisław Sobór, Genowefa Smolik, Małgorzata Stalmach, Romana Starczyńska, Urszula Wąchocka, Krystyna, Anita Ziemianin.
 
W wygłoszonym do zebranych słowie, arcybiskup przypomniał nauczanie Jana Pawła II, że bez Chrystusa nikt nie jest w stanie pojąć pełni swojego człowieczeństwa.
– Na naszą ludzką egzystencję najpełniejsze światło rzuca swoją działalnością Jezus Chrystus. Bez Niego nie możemy pojąć siebie do końca.
 
Dodał, że ostatnio pojawiły się głosy, kwestionujące obecność religii w szkołach. Doskonałą odpowiedź daje ks. prof. Tomasik, który tłumaczy, że katechizacja odbywa się na mocy przepisów Konstytucji, Konkordatu oraz ustawy o systemie oświaty. Nauczanie religii w szkole wynika z praw naturalnych rodziców, którzy wychowują swoje dzieci w oparciu o najważniejsze dla nich wartości. Z tej możliwości korzysta w Polsce ponad 20 podmiotów. Arcybiskup przypomniał pierwszy masowy protest polskiego społeczeństwa przeciwko władzom PRL-u, który miał miejsce w Poznaniu w czerwcu 1956 roku. Dotyczył on przywrócenia sprawiedliwości społecznej, możliwości nauczania religii w szkole, powrotu kardynała Wyszyńskiego i innych biskupów do swoich pasterskich stolic.
 
Metropolita, odwołując się do nauczania Papieża Polaka, zaznaczył, że państwo jest prawdziwie wolne, jeśli gwarantuje się jego obywatelom wolność religijną.
– Troska o zachowanie tych wartości jest gwarancją i fundamentem tego, że jako naród, będziemy się dobrze rozwijali (…) Odcinając się od chrześcijańskich korzeni Europy, doprowadzamy do sytuacji, że Europa jako pewne dziedzictwo kulturowe mogłaby przestać istnieć. Nam nie wolno do tego dopuścić!
 
Dodał, że Polska przez wieki była nazywana „Antemurale Christianitatis” i jest to dziedzictwo, z którego powinniśmy być dumni. Podziękował przedstawicielom kuratorium i wszystkim, którzy działają w strukturach rządowych i samorządowych na rzecz edukacji, że zabiegają o to, aby wychowanie polskich dzieci i młodzieży było oparte na mocnych fundamentach. Ponownie odwołał się do papieskiej pielgrzymki i podkreślił, że polskie społeczeństwo było spragnione prawdy o Chrystusie.
– Nie możemy o tym zapomnieć, mimo że od tamtych wydarzeń minęło już 40 lat. Pragnę bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy zostali dziś odznaczeni. Pogratulować i podziękować, zdając sobie sprawę, że jest to tylko bardzo skromny i symboliczny wyraz tego wielkiego długu wdzięczności, jaki zaciągamy wobec wszystkich, którzy zmagają się, aby w duszach dzieci i młodzieży ideały dobra, prawdy, piękna mogły wzrastać i znalazły swój osobisty kształt w wierze i związaniu się z Jezusem.
 
Na zakończenie spotkania, metropolita docenił piękny śpiew kolęd, który jest nie tylko przeżyciem estetycznym, ale również duchowym.
– Głoście z radością i pewnością współczesnemu światu prawdę o Bogu Emmanuelu, który jest z nami!
 
Nauczyciele życzyli metropolicie, aby Dzieciątko Jezus błogosławiło mu w pasterskiej posłudze, a kurator oświaty Barbara Nowak wspominała lekcje religii, odbywające się w salach katechetycznych, które w burzliwym czasie komunizmu porządkowały jej świat.
 
Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
www.diecezja.pl