logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Katechezy. Młodzi pytają, biskup odpowiada
 


Dziś rozpoczęły się katechezy ŚDM w grupach narodowych. Stadion Cracovii to największe miejsce głoszenia katechez w języku polskim. Tematem pierwszego spotkania dla Polaków był czas miłosierdzia, a katechezę głosił biskup Grzegorz Ryś.
 
Młodzi powitali pasterza radosnymi okrzykami. Biskup rozpoczął naukę od nawiązania do wczorajszej tragicznej śmierci francuskiego kapłana. Mówił również o tym, że każdy z nas potrzebuje miłosierdzia.
 
- Gniew nie jest żadnym rozwiązaniem. Czas miłosierdzia jest zawsze. Jeśli nie zareagujemy miłosierdziem, to będziemy karmić swój gniew, a gniew najpierw zabije nas – mówił. - Spotkanie Jezusa miłosiernego musi zmienić człowieka, ponieważ ci, którzy znają Boga i Jego naukę, wybierają miłosierdzie. Zwłaszcza teraz, w kontekście ostatnich zamachów terrorystycznych – nauczał, podkreślając, że przemoc nie jest rozwiązaniem problemów współczesnego świata; przeciwnie: na agresję należy reagować miłością.
 
- Nawet w trudnych i dla nas niepojętych sytuacjach On zawsze okaże nam serce. Człowiek wierzący powinien o tym wiedzieć - Chrystus go kocha – podsumowuje Aleksandra Sarzyńska z archidiecezji łódzkiej.
 
Pytania młodych
 
Po katechezie młodzi mieli możliwość zadania pytań biskupowi. Zapisywali je na kartkach, a wolontariusze przekazywali pytania biskupowi, który pogrupował je i odpowiedział szerzej na kilka zagadnień. Kilka pytań dotyczyło reakcji chrześcijan na zło czy na zabójstwa na tle religijnym. Biskup Ryś uspokajał, tłumacząc, że każdy człowiek ma prawo do obrony życia, w tym do obrony koniecznej.
 
– Człowiek ma prawo do samoobrony. Obrona jednak nie polega na oddaniu się swojemu gniewowi – mówił. - Większe jest staranie, gdy jesteś owcą, nie wilkiem. Kiedy jesteś owcą, nie daj się zrobić wilkiem, ponieważ wilki nie mają pasterza. Jeśli chcesz mieć w Chrystusie Pasterza – nie możesz być wilkiem – podkreśla bp. Ryś. Zwierzył się też, że zabójstwo francuskiego duchownego nie pozwoliło mu zasnąć. Młodzi pytali również o zranienia i momenty,  w których drugi człowiek nas zawodzi. Biskup odpowiadał, że wybaczenie wymaga czasu.
 
- Zadanie, które stawia przed nami Pan, jest trudne, ale sposób, w jaki biskup je nam przybliżył bardzo mi się podoba – mówi Anna Rejowska z diecezji tarnowskiej. Dominika Marciniak z diecezji poznańskiej dodaje: – Każde słowo dziś wypowiedziane niesie ze sobą przesłanie, które do nas trafia i które powinniśmy praktykować.
 
Biskup starał się odpowiedzieć na wszystkie pytania, a niektórych z pytających zaprosił na indywidualną rozmowę po mszy świętej.
 
Eucharystia
 
Ostatnim punktem spotkania była Eucharystia. W homilii biskup Ryś ponownie nawoływał do postawy miłosierdzia.
 
- Jezus jest przyjacielem grzeszników. On mówi do szatana: Zamknij się! Bierze każdy z naszych grzechów i staje się grzechem. Mój grzech umiera razem z Nim na krzyżu. Kiedy On wstaje z grobu, ja mogę stać się nowym człowiekiem - mówił.
 
- Miłosierdzie to rzecz niełatwa, jednak nigdy nie wolno rezygnować z prób bycia dobrym, nawet jeśli wciąż ulegamy pokusom szatana. Biskup Ryś użył dobitnego określenia, twierdząc, że Bóg każde szatanowi "zamknąć się", ponieważ sam jest przyjacielem grzeszników, czyli wszystkich ludzi – mówi Adam Biernacki, pielgrzym z diecezji sosnowieckiej.
 
Według Łukasza Charuby z archidiecezji łódzkiej najbardziej uderzającym w konferencji biskupa Rysia było stwierdzenie, że mamy wybór między gniewem a Miłosierdziem. Ci, którzy wybierają Boga, wybierają Miłosierdzie.
 
- Dziś spełniło się moje skryte marzenie. Zrodziło się we mnie zrodziło się pytanie, jak nauczyć się być miłosiernym – dodaje s. Olena Dremlyuga
 
- Najbardziej poruszyły mnie słowa, żeby nie oceniać drugiego człowieka – podsumował Waldemar Milewicz.
 
- Jezus umiera, a wraz z nim nasze grzechy, a gdy On zmartwychwstaje, my możemy stać się nowymi, lepszymi ludźmi – skończył rozważania bp Ryś, równocześnie zapraszając wszystkich pielgrzymów z Polski na kolejne katechezy, które odbędą się w czwartek i piątek od godziny 9.00 na Stadionie Cracovii. Spotkania te będą prowadzone przez różnych biskupów, jednak temat zawsze będzie dotyczył przewodniego hasła Światowych Dni Młodzieży 2016, czyli miłosierdzia.
 
Aleksandra Nożyńska, Justyna Kaleta, Agnieszka Piechota, Joanna Gruz, Sebastian Banasiewicz
Fot. Tytus Stachowiak
www.krakow2016.com