logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 30 niedziela zwykła

Skała wśród wichrów
Ks. Tomasz Chudy SDS 2005-10-23
Wj 22,20-26; 1 Tes 1,5-10; Mt 22,34-40

Zmiany, zmiany, zmiany... ostatnio tego dużo. Dzisiejsza niedziela też stoi pod znakiem zmian: inaczej niż kiedyÅ› celebrowana jest odzyskana wolność – trudna rzeczywistość do zagospodarowania. Warto by przy tej okazji pomyÅ›leć co na ten temat mówiÅ‚ nasz Rodak Jan PaweÅ‚ II. Jak bardzo Å›ciÅ›le wolność Å‚Ä…czy siÄ™ z odpowiedzialnoÅ›ciÄ… za powierzone dobro.

Wydane ostatnio nowe tÅ‚umaczenie Pisma Åšw. w Edycji Å›w. PawÅ‚a także proponuje zmiany. Znajdziemy tam nowe okreÅ›lenia: „szczęśliwi” zamiast „bÅ‚ogosÅ‚awionych”, dÅ‚ugi” zamiast „win”. WywoÅ‚aÅ‚o to dość sporÄ… dyskusjÄ™, jak pisze w swoim artykule w GoÅ›ciu Niedzielnym, ks. Artur Stopka. Media zauważajÄ… także, że w czasie synodu biskupów w Rzymie, prowadzone sÄ… ożywione dyskusje na temat Eucharystii, sposobu i osób JÄ… sprawujÄ…cych.

Zmiany to nieuchronna kolej rzeczy. Åšwiat siÄ™ zmienia, przybywa wiedzy, która nie pozostaje bez wpÅ‚ywu na życie czÅ‚owieka, nawet w dużym stopniu je uÅ‚atwia, choć czasem komplikuje. Filozof powiedziaÅ‚by zapewne w tym miejscu o „przygodnoÅ›ci bytów”, która w jakiÅ› sposób definiuje otaczajÄ…cÄ… nasz rzeczywistość i nas samych.

Jak wiÄ™c wÅ›ród tych rozmaitych zmian znaleźć jakieÅ› oparcie? Dla czÅ‚owieka wsÅ‚uchanego w Boży gÅ‚os przemawiajÄ…cy biblijnymi tekstami nie stanowi to wiÄ™kszego problemu. Dzisiejszy psalm responsoryjny przedstawia nam Boga jako „opokÄ™”, „skaÅ‚Ä™”, „twierdzÄ™”, „tarczÄ™” i „obronÄ™”. ZachÄ™ca nas do wzywania Jego opieki, by ustrzec to co najcenniejsze w życiu – zbawienie.

Zmienność Å›wiata dotyka losów czÅ‚owieka. Niekiedy, pomimo dochowania wiernoÅ›ci Bogu, wydajÄ… siÄ™ one krzywdzÄ…ce Å›cielÄ…c siÄ™ pasmem cierpieÅ„. Czy wtedy trzeba walczyć o swoje za wszelkÄ… cenÄ™? Czy zapomnieć na chwilÄ™ o Bogu, by krzywdzicielom odpÅ‚acić piÄ™knym za nadobne? Bóg nigdy nie zapomina o czÅ‚owieku, a szczególnie wtedy, gdy cierpienia zwiÄ…zane sÄ… z wiernoÅ›ciÄ… Jemu samemu. A żal, który czasem wypeÅ‚nia serce czÅ‚owieka? „JeÅ›liby siÄ™ żaliÅ‚ przede MnÄ…, usÅ‚yszÄ™ go, bo jestem litoÅ›ciwy” – przyrzeka to Ten, który solidarnie podzieliÅ‚ los ludzkoÅ›ci naznaczony grzechem pierworodnym w Swoim Synu, naszym Zbawicielu. Cierpienie dla Jezusa, poniżenie ze wzglÄ™du na przynależność do Niego, choć bolesne, daje coÅ› co jest staÅ‚e, silne i niezmienne: wolność. To w imiÄ™ tej wolnoÅ›ci Jezus poniósÅ‚ Å›mierć na krzyżu. Ku wolnoÅ›ci nas wyswobodziÅ‚ przecież!

Zechciejmy zauważyć, przypominając sobie dzisiejszy fragment Ewangelii, czym Jezus zamyka drwiące i podstępne usta swoich adwersarzy? Jest to logika miłości. Zaczyna się od umiłowania Boga, zakochaniu w Nim i zawierzeniu. Konsekwencją jest miłość bliźniego. Chyba największą trudnością jest, by uczynić z tego zasadę swojego życia. Pewne jest jedno: ta zasada może być busolą, ważnym narzędziem pośród wielu zmian, jakich doświadczamy. Zasada, która nie jest tylko sposobem, przepisem, instrukcją, ale Osobą, Tą jedyną, niezmienną, zawsze tak samo kochającą. Masz problem? Pogadaj o tym z Jezusem!

Ks. Tomasz Chudy SDS