logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 5 Niedziela Wielkanocna

Ja jestem krzewem winnym, wy latoroślami
Ks. Jacek Wawrzyniak SDS 2006-05-14
Dz 9,26-31; 1 J 3,18-24; J 15,1-8
Fragment dzisiejszej Ewangelii został wzięty z pożegnalnej mowy Jezusa po Ostatniej Wieczerzy. Było to przemówienie przed śmiercią, przed rozstaniem z życiem i z Apostołami. Jezus jednak podkreśla, że pozostanie ze swoimi w żywej łączności. Swoją łączność wyjaśnia na przykładzie żywotnej jedności krzewu winnego i rosnących na nim latorośli.
 
Obraz winnicy w Biblii byÅ‚ bardzo dobrze znany ludowi izraelskiemu w czasach Chrystusa. Stary Testament czÄ™sto podkreÅ›la, że naród wybrany jest „winnicÄ… Pana”. Bóg jako wÅ‚aÅ›ciciel winnicy, i naród izraelski jako winnica przynależą nawzajem do siebie. Bóg swojÄ… winnicÄ™ pielÄ™gnuje i uprawia z wielkÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… i troskliwoÅ›ciÄ…, troszczy siÄ™ o swój naród i czeka na dobre owoce: Å›wiÄ™te życie, dobre czyny, miÅ‚ość, ale czÄ™sto czeka na to wszystko daremnie.
 
Chrystus Pan wykorzystuje ten obraz, ale inaczej go zastosowuje. Mówi o sobie, że to On jest krzewem winnym, ci zaÅ› którzy Go sÅ‚uchajÄ… i przyjmujÄ… Jego sÅ‚owa, wierzÄ… w Niego i w swoim życiu idÄ… za Nim - sÄ… latoroÅ›lami na tym krzewie, czyli sÄ… nowym ludem Bożym i KoÅ›cioÅ‚em - Jego Mistycznym CiaÅ‚em.
Jezus jest drzewem, na którym roÅ›nie chrzeÅ›cijanin, zjednoczony z Nim przez wiarÄ™, miÅ‚ość i przebaczenie. ChrzeÅ›cijanin odÅ‚Ä…czony od Chrystusa - usycha. Dlatego mówi Chrystus: „trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać bÄ™dÄ™. Podobnie jak latoroÅ›l nie może przynosić owocu sama z siebie, o ile nie trwa w innym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie bÄ™dziecie” (J 15,4).
 
Obowiązkiem więc chrześcijanina jest trwać przy Chrystusie. Trzeba więc zatroszczyć się przede wszystkim o religijny tryb życia, o życie Boże w nas, o wierność Bożej woli wyrażonej w Dekalogu. Fundamentem naszego zjednoczenia z Chrystusem jest stan łaski uświęcającej, a więc sam Bóg w naszym sercu. Trzeba się o ten dar troszczyć, ponieważ chce go zniszczyć w nas grzech. A zniszczenie tego daru oznacza odcięcie od Chrystusa, który jest winnym krzewem. Należy więc żyć i postępować tak, aby być złączonym zawsze z Chrystusem.
ChrzeÅ›cijanin to ten, który żyje na co dzieÅ„ w bliskiej Å‚Ä…cznoÅ›ci z Chrystusem. Jest to wiÄ™c czÅ‚owiek, który pamiÄ™ta o codziennej modlitwie, o niedzielnej Eucharystii, o przyjmowaniu jak najczęściej Komunii ÅšwiÄ™tej.  Te praktyki religijne wznoszÄ… wokół nas mur, który broni nas przed tym co zÅ‚e, ciemne i obÅ‚Ä…kane. Zaniedbanie modlitwy i Eucharystii to osÅ‚abienie naszej ochrony przed zÅ‚em.
 
ChrzeÅ›cijanin to czÅ‚owiek, który swoim życiem daje Å›wiadectwo przynależnoÅ›ci do Chrystusa. „Być chrzeÅ›cijaninem to znaczy być jedno z Chrystusem, jak z kimÅ› kogo czÅ‚owiek dobrze zna, żarliwie kocha i heroicznie mu sÅ‚uży” (R.Claude).
Wsłuchując się w dzisiejszą Ewangelie, każdy z nas musi sobie zadać pytanie czy ja jestem żywą czy też uschniętą latoroślą? Czy jestem chrześcijaninem z życia, czy też tylko dlatego, że ktoś mnie kiedyś przypadkowo ochrzcił?
 
Ks. Jacek Wawrzyniak SDS