logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 21 niedziela zwykła

Miłość małżeńska
Ks. Jacek Wawrzyniak SDS 2006-08-27
Joz 24,1-2.15-18; Ef 5,21-32; J 6,54.60-69
„Tajemnica to jest wielka, a ja mówiÄ™ w odniesieniu do Chrystusa i do KoÅ›cioÅ‚a” (Ef 5,32). TÄ… wielkÄ… tajemnicÄ…, o której wspomina dzisiaj Å›w. PaweÅ‚ jest małżeÅ„ska miÅ‚ość.
Nasze czasy nie szczÄ™dzÄ… nam licznych zagrożeÅ„ skierowanych przeciwko czÅ‚owiekowi i skierowanych przeciwko temu co go czyni prawdziwym czÅ‚owiekiem. MiÅ‚ość ludzka jest dzisiaj wystawiona na wielkÄ… próbÄ™. Ojciec ÅšwiÄ™ty Jan PaweÅ‚ II w „LiÅ›cie do Rodzin” (1994) zwraciÅ‚ uwagÄ™ na ten najgÅ‚Ä™bszy kryzys naszych czasów. Nie jest to kryzys ekonomiczny, polityczny, ale wÅ‚aÅ›nie kryzys miÅ‚oÅ›ci i prawdy. A prawdÄ… jest to, że „czÅ‚owiek, nie może żyć bez miÅ‚oÅ›ci. CzÅ‚owiek pozostaje dla siebie istotÄ… niezrozumiaÅ‚Ä…, jego życie jest pozbawione sensu, jeÅ›li nie spotka siÄ™ z miÅ‚oÅ›ciÄ…, nie doÅ›wiadczy jej i nie uczyni swojÄ…" (Redemptor hominis, 10). Tam, gdzie jest miÅ‚ość jest wolność, wzajemne zrozumienie i poszanowanie.. MiÅ‚ość nie pozwala traktować drugiego czÅ‚owieka jak przedmiot; jako Å›rodek do osiÄ…gniÄ™cia wÅ‚asnych celów i korzyÅ›ci.
 
Wzorem miÅ‚oÅ›ci jest sam Chrystusa Pan. To On sam uczy nas miÅ‚ować „do koÅ„ca”, pokazujÄ…c, że „nikt nie ma wiÄ™kszej miÅ‚oÅ›ci od tej, gdy ktoÅ› życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13). Ta miÅ‚ość staje siÄ™ udziaÅ‚em małżonków poprzez sakrament małżeÅ„stwa. Chrystus poprzez ofiarÄ™ Krzyża staÅ‚ siÄ™ darem dla czÅ‚owieka. Małżonkowie poprzez sakrament małżeÅ„stwa stajÄ… siÄ™ darem dla siebie. Bo prawdziwa miÅ‚ość jest darem. Stawać siÄ™ darem dla siebie, dla swoich dzieci, dla innych rodzin, dla wszystkich, z którymi Å‚Ä…czy czÅ‚owieka los, to jest wymagajÄ…ce zadanie. Ale piÄ™kno miÅ‚oÅ›ci polega wÅ‚aÅ›nie na tym, że jest wymagajÄ…ca. Obdarzać kogoÅ› miÅ‚oÅ›ciÄ…, znaczy stawać siÄ™ dla niego darem. Dla nas, chrzeÅ›cijan, jest to ofiara bardzo konkretna, mierzona Krzyżem Chrystusa. W perspektywie tej ofiary, tego daru z siebie dla drugiego czÅ‚owieka, miÅ‚ość jest zdolna wszystko znieść i przetrzymać. O niej mówi Å›w. PaweÅ‚: „nigdy nie ustaje, nie zazdroÅ›ci, nie unosi siÄ™ pychÄ…, nie szuka swego, nie pamiÄ™ta zÅ‚ego” (por. 1 Kor 13,4-5). MówiÄ…c inaczej MiÅ‚ość – to pragnienie dobra osoby wybranej. To znaczy zapomnieć o sobie, tak, że swoje szczęście widzi siÄ™ w szczęściu osoby kochanej. Kocham – wiÄ™c – chcÄ™ twojego dobra, twojego szczęścia. SmucÄ™ siÄ™ dzielÄ…c twój niepokój i smutek. CieszÄ™ siÄ™ twoimi radoÅ›ciami. WiÄ™cej ciebie w moim życiu niż mnie!
 
Kierowali się szlachetnymi uczuciami i wielkimi nadziejami. Nie zdążyła nawet mu dać dziecka, gdy złożyła ją nieuleczalna choroba. Początkowo żyli nadzieją poprawy. On przynosił jej lekarstwa i otaczał troską, a przede wszystkim uśmiechem. Czuła jednak, ze staje się mu ciężarem. Kiedyś mówiła do sąsiadki, że chciałaby umrzeć, żeby mąż nie musiał się z nią tak męczyć. Ale on to wszystko obracał w żart. W słoneczne dni brał ja na ręce i wynosił do małego ogródka na słońce. Sąsiadki widząc takie poświęcenie młodego człowieka, podszeptywały między sobą: takiego mieć męża! Boże mój! Choroba czyniła postępy. Ona stała się niedołężna. Musiał spełniać przy niej wszystkie czynności. Mył ją, karmił, ubierał, aż wreszcie śmierć stała się końcem jej udręki, a dla niego najboleśniejszą stratą.
 
To jest miÅ‚ość Å›lubowana przed oÅ‚tarzem: w dobrej i zÅ‚ej doli. Czy twoja miÅ‚ość do żony, do męża jest też taka? Jeżeli taka jest to trzeba jÄ… wciąż rozwijać i pielÄ™gnować, aby czasem nic zÅ‚ego jej nie zniszczyÅ‚o. Ponieważ „miÅ‚ość – jak pisze Jan PaweÅ‚ II – nigdy nie jest czymÅ› gotowym, czymÅ› tylko danym mężczyźnie i kobiecie, ale jest ona czymÅ› zadanym”. MiÅ‚ość musi siÄ™ wciąż rozwijać, wciąż wzrastać. JeÅ›li tak nie bÄ™dzie, wszystko siÄ™ rozpadnie.
 
Małżonkowie dobrze wiedzÄ…, że miÅ‚ość małżeÅ„ska nie jest miÅ‚oÅ›ciÄ… Å‚atwÄ…. „Tajemnica to jest wielka, – dlatego trzeba na niÄ… patrzeć – w odniesieniu do Chrystusa i do KoÅ›cioÅ‚a” (Ef 5,32).
 
Ks. Jacek Wawrzyniak SDS