logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 32 niedziela zwykła

Grosz nie tylko wdowi
Ks. Tomasz Chudy SDS 2006-11-12
1 Krl 17, 10-16; Hbr 9,24-28; Mk 12,38-44
Sacrum i profanum.... Te dwie płaszczyzny w jakiś sposób się przenikają. Wydawałoby się, że to co duchowe, święte nie powinno dotknąć doczesności, bo wtedy się umniejszy, a może i nawet ubrudzi tym co ziemskie i przyziemne. A jednak Jezus stał się jednym z nas...
 
Przypominam sobie dyskusje dotyczÄ…ce choćby papieskich pielgrzymek UmiÅ‚owanego Poprzednika Benedykta XVI, papieża Jana PawÅ‚a II. Ile one muszÄ… kosztować? – zadawali pytanie dociekliwi ludzie. Czy nie lepiej przeznaczyć te pieniÄ…dze dla biednych ludzi? Finanse KoÅ›cioÅ‚a zawsze budziÅ‚y ciekawość. Bo też pieniÄ…dze sÄ… Å›rodkiem bardziej konkretnym, dotykalnym i policzalnym, niż sfera ducha. KonkretnÄ… sumÄ™ Å‚atwo jest przeliczyć na ilość samochodów, telewizorów czy też kwot zostawianych w aptece przez starszych schorowanych ludzi. Ta tematyka nigdy chyba nie obejdzie siÄ™ bez emocji.
 
Czasem ludzie pytajÄ… w zakrystii lub w kancelarii parafialnej: „Ile kosztuje Msza Åšw.” albo „Ile należy siÄ™ za chrzest, Å›lub czy pogrzeb?” Zawsze odpowiadam, że jest to dobrowolna ofiara, bez użycia „zapobiegawczego” stwierdzenia „ale nie mniej niż....”. DoÅ›wiadczony proboszcz, który musi zapÅ‚acić za prÄ…d, ogrzewanie w koÅ›ciele czy tez sfinansować jakieÅ› inwestycje powie, że to niedorzeczne, że tu sÄ… potrzebne konkrety.
 
KiedyÅ› mÅ‚odzi ludzie zadali mi pytanie: „Co to jest KoÅ›ciół?” Nie zdążyÅ‚em wziąć oddechu, jak usÅ‚yszaÅ‚em odpowiedź: „Sakramentalna stacja obsÅ‚ugi”, a księża to tzw. „personel naziemny”. To nie tylko dowcip. Za tymi okreÅ›leniami kryjÄ… siÄ™ konkretne doÅ›wiadczenia. CzÄ™sto bolesne, niestety... wynikajÄ…ce z pomieszania tego co Å›wiÄ™te i doczesne.
 
Trzeba tu zadać pytanie, również bardzo konkretne: Gdzie znaleźć rozwiązanie, wzorzec, jakiś sposób na współistnienie tego co w Kościele ma stanowić przestrzeń ducha i konieczne zabezpieczenie materialne? Najprościej byłoby zapytać Tego, który jest Autorem Kościoła, jego duchowej i organizacyjnej sfery, czyli samego Jezusa.
Dzisiejsza Liturgia SÅ‚owa jest bardzo konkretna.
 
Do ubogiej wdowy przychodzi prorok Eliasz. Rzecz dzieje siÄ™ w Sarepcie. To nie sÄ… zwykÅ‚e odwiedziny, wieczorna impreza dla odreagowania trudów prorockich Eliasza. PotwierdzajÄ… to sÅ‚owa Eliasza, który Å›wiadomy swojej misji, speÅ‚nia jÄ… w imieniu Boga: „Bo Pan Bóg Izraela rzekÅ‚ tak, mówi Eliasz: 'Dzban mÄ…ki nie wyczerpie siÄ™ i baryÅ‚ka oliwy nie opróżni siÄ™, aż do dnia, w którym Pan spuÅ›ci deszcz na ziemie'”. Można by rzec, że Eliasz, gÅ‚odny w swej wÄ™drówce, ale zapatrzony w Boga i speÅ‚niajÄ…cy Jego wolÄ™, wÅ‚aÅ›nie tej kobiecie, ubogiej wdowie przynosi samego Boga, potwierdza to znak: „Dzban mÄ…ki nie wyczerpaÅ‚ siÄ™ i baryÅ‚ka oliwy nie opróżniÅ‚a siÄ™ wedÅ‚ug obietnicy, którÄ… Pan wypowiedziaÅ‚ przez Eliasza”. Czy to tylko bajeczna opowieść czy fakt pokazujÄ…cy dziaÅ‚anie Boga, gdy naprawdÄ™, na serio, czasem wbrew ekonomicznym obliczeniom Jemu siÄ™ zaufa?
 
Nie od dziÅ› wiadomo, że to ludzie niezamożni sÄ… bardziej ofiarni w sprawach KoÅ›cioÅ‚a. Przyjrzyjmy siÄ™ im. MajÄ… renty, emerytury, które dzielÄ… miÄ™dzy dzieci, wnuki, sami potrzebujÄ… na lekarstwa i skromne życie. Ich pieniÄ…dze wÅ‚ożone do skarbony w koÅ›ciele czy wrzucone na tacÄ™ bardzo czÄ™sto sÄ… „wdowim groszem”, o którym mówiÅ‚ Jezus komentujÄ…c zÅ‚ożonÄ… ofiarÄ™ przez kobietÄ™, która wrzuciÅ‚a do skarbony dwa pieniążki. To byÅ‚a jej intencja, jej potrzeba ofiarowania, jej decyzja. Zobaczmy, jakie uznanie zyskuje w oczach Jezusa. Dla Niego stokroć ważniejszy jest ów wdowi grosz, niż fortuny, rzucane jak ochÅ‚ap z tego co zbywa ludziom bogatym, którzy w dodatku hojne datki chÄ™tnie odliczajÄ… sobie współczeÅ›nie od podatku: wedle powiedzenia, wilk syty i owca caÅ‚a... Pan Bóg jednak patrzy na serce, na intencje. Patrzy dalej niż my, uwikÅ‚ani w „profanum”. Jego pragnieniem dla każdego z nas jest sacrum. Co to oznacza? Ni mniej ni wiÄ™cej, tylko takie przeżycie doczesnoÅ›ci, by nie stracić wiecznoÅ›ci. A można jÄ… zdobyć przez ofiarowany „marny” w oczach Å›wiata grosz (i bynajmniej nie chodzi tu tylko o pieniÄ…dze, ale o caÅ‚Ä… swojÄ… znikomość w caÅ‚oÅ›ci powierzonÄ… Bogu), można też stracić przez ów grosz zdefraudowany. Na nic wtedy powłóczyste szaty, dÅ‚ugie modlitwy, wyrazy szacunku dla pozycji i wÅ‚adzy, i zaszczytne miejsca na ucztach... jak z perspektywy zniknie sacrum.
 
Ks. Tomasz Chudy SDS