logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 1 Niedziela Wielkiego Postu

Pojedynek z ojcem kłamstwa
Ks. Jerzy Cholewiński 2011-03-13
Rdz 2,7-9;3,1-7; Rz 5,12-19; Mt 4,1-11

OdnoszÄ™ wrażenie, że dziÅ› ludzie wstydzÄ… siÄ™ wierzyć w istnienie szatana. Wydaje siÄ™ im, że w obecnych czasach, kiedy czÅ‚owiek tak wiele osiÄ…gnÄ…Å‚ intelektualnie, wiara w istnienie osobowego zÅ‚a – diabÅ‚a, jest naiwnÄ… opowiastkÄ… dla dzieci. Tak myÅ›lÄ…c, czÅ‚owiek sam ulega iluzji bezpieczeÅ„stwa, stajÄ…c siÄ™ bezbronnym, wobec zasadzek ojca kÅ‚amstwa jakim jest upadÅ‚y anioÅ‚ czyli diabeÅ‚. Na pewno takie stawianie sprawy jest skutkiem braku wiedzy w tej kwestii. Pokutuje w nas dziecinny obraz szatana, jako diabeÅ‚ka z rogami, ogonem i kopytkami, czyli atrybutami "kozÅ‚a ofiarnego."

Co roku z okazji Dnia Przebłagania za grzechy arcykapłan otrzymywał od społeczności synów Izraela dwa kozły (właściwie dwa koziołki).

Przez rzucenie losów przeznaczano jednego kozła "dla Jahwe", a drugiego "dla Azazela". Obydwa kozły miały być zdrowe, bez skazy i JAK NAJBARDZIEJ PODOBNE DO SIEBIE.

Najpierw skÅ‚adano ofiarÄ™ z byka – za arcykapÅ‚ana i jego dom, co obejmowaÅ‚o również Lewitów – potem ofiarowywano pierwszego kozÅ‚a jako ofiarÄ™ za grzechy, dla Jahwe.

Natomiast drugi kozioł "dla Azazela" pozostawał przez jakiś czas żywy, aby dokonać na nim przebłagania za grzechy.

Arcykapłan kładł ręce na głowę drugiego kozła i wyznawał nad nim grzechy ludu.

Następnie wyznaczony człowiek wypędzał tego kozła na pustynię.

W ten sposób kozioł dla Azazela, symbolicznie unosił grzechy popełnione przez lud i znikał wraz z nimi na pustyni.

Wierzono w ten sposób, że kozioł ten zabiera ze sobą grzechy Izraela, do których popełnienia namawiał ich właśnie Azazel (diabeł).

Na poczÄ…tku Wielkiego Postu, KoÅ›ciół przypomina nam, ewangelicznÄ… scenÄ™ kuszenia Jezusa przez szatana. Te sÅ‚owa z Biblii, sÄ… dla nas zaproszeniem do walki z naszym pradawnym przeciwnikiem – diabÅ‚em, o którym Å›w. Piotr pisze tak: "Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeÅ‚, jak lew ryczÄ…cy krąży szukajÄ…c kogo pożreć." (1 List Å›w. Piotra 5,8). To sÅ‚owo, które usÅ‚yszymy w ewangelii jest też dla nas umocnieniem i nadziejÄ…, bo ten inteligentny upadÅ‚y anioÅ‚, zostaÅ‚ już pokonany, a w walce z nim, poprzedza nas i nam towarzyszy Jezus.

ks. Jerzy Cholewiński