logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 25 niedziela zwykła

Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza a nie do robotników
Ks. Mirosław Socała SDS 2005-09-18
Iz 55,6-9; Flp 1,20-24.27; Mt 20,1-16

Poszukiwany cieÅ›la ze znajomoÅ›ciÄ… angielskiego... pÅ‚aca od 7 do 16 EUR. Dla dobrego hydraulika ze znajomoÅ›ciÄ… podstaw jÄ™zyka francuskiego dam pracÄ™ za 14 EUR. Od zaraz potrzebna opiekunka lub pielÄ™gniarka za 1000 EUR miesiÄ™cznie ze znajomoÅ›ciÄ… jÄ™zyka wÅ‚oskiego.”  - To tylko niektóre z ogÅ‚oszeÅ„ spotykanych w prasie czy w urzÄ™dzie pracy. Pracodawcy poszukujÄ… dobrych fachowców i gwarantujÄ… dla nich wysokie zarobki.

Wielu naszych rodaków podejmuje wyzwanie, majÄ…c nadziejÄ™ na zmianÄ™ statusu ekonomicznego. Za czasów Jezusa wÅ‚aÅ›ciciele np. winnicy, do zbioru plonów potrzebowali sumiennych pomocników. Nie korzystali tak, jak dzisiaj z firm specjalizujÄ…cych siÄ™ w poÅ›rednictwie pracy. WÅ‚aÅ›ciciel, pracodawca wychodziÅ‚ rano na miejsce, gdzie zbierali siÄ™ poszukujÄ…cy pracy. Im wczeÅ›niej przyszedÅ‚ mógÅ‚ wybrać najlepszych. Natomiast dla każdego najÄ™tego do pracy, taki angaż dawaÅ‚ utrzymanie na caÅ‚y dzieÅ„ dla niego i jego rodziny.

Jezus, przytaczając słuchaczom przypowieść o gospodarzu winnicy, wykorzystuje sytuacje z ich życia do pokazania, czym jest Królestwo Boże. Cztery obrazy-symbole dominują w przypowieści: winnica, właściciel, robotnicy, oraz zapłata, wynagrodzenie.

Winnica
„... WyrwaÅ‚eÅ› winoroÅ›l z Egiptu, wygnaÅ‚eÅ› pogan a jÄ… zasadziÅ‚eÅ›” /Ps 80,9/
„WinnicÄ… Pana zastÄ™pów jest dom Izraela...” Iz 5,7

Kiedy Jezus opowiadał przypowieść o królestwie Bożym w kontekście winnicy, jego słuchacze znali bardzo dobrze ten symbol.

Gospodarz winnicy
WÅ‚aÅ›ciciel winnicy/ podobnie jak siewca/ „wyszedÅ‚” inspirowany dwojakÄ… troskÄ…. Pierwsza o winnicÄ™, aby nie zmarnować plonów i zebrać wszystko, a druga o pracowników, aby przez prace w winnicy mogli przetrwać kolejny dzieÅ„. Zatroskanie gospodarza uwidacznia siÄ™ również w tym, iż kilka razy wychodzi do oczekujÄ…cych. Jednakże w różny sposób zawiÄ…zuje relacje z robotnikami. Z tymi, których najÄ…Å‚ wczeÅ›nie rano „umówiÅ‚ siÄ™ o denara za dzieÅ„” i posÅ‚aÅ‚ ich do winnicy. Z robotnikami przywoÅ‚anymi o trzeciej godzinie, czyli o naszej 9-tej oraz o godz. 12 i 15 już siÄ™ nie umawiaÅ‚, lecz zapewniÅ‚ „co bÄ™dzie sÅ‚uszne dam wam”. PytajÄ…c Robotników z godz. 17-tej zarzuciÅ‚ im caÅ‚odziennÄ… bezczynność i posÅ‚aÅ‚ do winnicy nie wspominajÄ…c o zapÅ‚acie.
Chce zaÅ›piewać memu Przyjacielowi pieśń o Jego miÅ‚oÅ›ci ku swojej winnicy” Iz 5,1
Właścicielem winnicy jest Bóg, który wszystkich oczekujących zaprasza do współpracy.

Robotnicy
Niewykwalifikowani robotnicy mieli kłopoty z pracą. Ci którzy prezentowali pewien poziom fachowości i sumienności byli najmowani zaraz z rana, pozostali musieli czekać w niepewności. Najczęściej żyli z dnia na dzień na minimalnym poziomie egzystencji. Rywalizowali między sobą o pracę i zarobek.

Zapłata
Nie różna godzina przyjęcia do pracy, ale taka sama zapłata dla wszystkich stała się przyczyną szemrania przeciw gospodarzowi. Uznali zrównanie zapłaty za jawną niesprawiedliwość. Robotnicy, którzy pracowali w spiekocie cały dzień otrzymali takie samo wynagrodzenie, jak pracujący tylko jedną godzinę.

Zestawienie tych obrazów pokazuje dopiero intencje gospodarza i jego hojność. Wielkość gospodarza polega na tym, że każdemu robotnikowi chce zapewnić dziennÄ… pÅ‚acÄ™ gwarantujÄ…cÄ… utrzymanie dla rodziny. Wszystkim daje po denarze, lecz z innych motywów. Dla tych z rana... bo tak siÄ™ umówili – gospodarz dopeÅ‚niÅ‚ sprawiedliwoÅ›ci. Dla tych o trzeciej szóstej i dziewiÄ…tej - dotrzymaÅ‚ obietnicy. Dla tych o 11-tej... z dobroci serca... „uczyniÅ‚ ze swoim, co chciaÅ‚”.

ks. MirosÅ‚aw SocaÅ‚a  SDS