logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 13 niedziela zwykła

Twarz Pana Boga
Ks. Rafał Masarczyk SDS 2006-07-02
Mdr 1,13-15;2,23-24; 2 Kor 8,7.9.13-15; Mk 5,21-43
W jednej z książeczek B, Ferrero można znaleźć opowiadanie pt. „Dwaj ludzie, którzy widzieli Pana Boga.” Otóż w pewnej wiosce mieszkaÅ‚o dwóch ludzi, którzy bardzo siÄ™ ze sobÄ… kłócili, gdziekolwiek i kiedykolwiek siÄ™ spotkali to koÅ„czyÅ‚o siÄ™ to wielkÄ… awanturÄ…. NiekoÅ„czÄ…ce siÄ™ awantury zaczęły w koÅ„cu przeszkadzać pozostaÅ‚ym mieszkaÅ„com wioski. Wezwano jednego z nich przed radÄ™ starszych, która przymusiÅ‚a go do pójÅ›cia na wysokÄ… górÄ™ by tam spotkaÅ‚ siÄ™ z Panem Bogiem. Mimo wielkich oporów w koÅ„cu siÄ™ zgodziÅ‚ i z wielkim wysiÅ‚kiem wdrapaÅ‚ siÄ™ na górÄ™, gdzie rzeczywiÅ›cie czekaÅ‚ na niego Pan Bóg. Wielkie byÅ‚o jego zdziwienie, gdyż Pan Bóg miaÅ‚ twarz odwiecznego jego wroga, z którym siÄ™ ciÄ…gle kłóciÅ‚. Jak wyglÄ…daÅ‚a rozmowa z Bogiem tego nikt nie wie, ale kiedy wróciÅ‚ do wioski staÅ‚ siÄ™ innym czÅ‚owiekiem. Od tej pory już nie zaczynaÅ‚ kłótni i awantur, sÅ‚ychać byÅ‚o jedynie tego drugiego. Rada starszych wezwaÅ‚a, wiÄ™c tego drugiego i postÄ…piÅ‚a z nim tak samo. Historia siÄ™ powtórzyÅ‚a, po jego powrocie z góry w wiosce zapanowaÅ‚ wreszcie spokój.
 
Opowiadanie to jest niewÄ…tpliwie bardzo pouczajÄ…ce, ale czy naprawdÄ™ Bóg ma twarz drugiego czÅ‚owieka? W książce „Pan Bóg, halo tu Anna” można spotkać inne opowiadanie. DziewiÄ™cioletnia Ania, gdy któregoÅ› razu byÅ‚a w koÅ›ciele i usÅ‚yszaÅ‚a kaznie pastora, który grzmiaÅ‚ na wiernych, że Bóg siÄ™ odwróci do nich plecami, kiedy dalej bÄ™dÄ… grzeszyć, nie potrafiÅ‚a siÄ™ z tym stwierdzeniem zgodzić. Po powrocie do domu wyjaÅ›niÅ‚a swoim bliskim, dlaczego. Jej rozumowanie byÅ‚o proste, Bóg nie może odwrócić siÄ™ do czÅ‚owieka plecami, bo ich po prostu nie ma, a nie ma ich, dlatego, że nie ma twarzy. Nie może mieć twarzy, bo wtedy nie mógÅ‚by widzieć wszystkiego, bo gdyby byÅ‚ zwrócony w jednÄ… stronÄ™ nie widziaÅ‚ by w innÄ…. Ania uważaÅ‚a, że poza tym Bóg nie może mieć twarzy, bo jest Duchem.
 
Problem twarzy Pana Boga niewątpliwie jest trudny. Jezus kiedy pouczał o sądzie ostatecznym mówił, że cokolwiek zrobiliście jednemu z tych najmniejszych braci mieście uczynili. Z tego wezwania wynika, że należałoby widzieć Chrystusa w drugim człowieku, ale nie wynika z tego, że drugi człowiek jest Chrystusem. Każdy ma w sobie obraz Pana Boga, inaczej mówiąc Boże podobieństwo. To Boże podobieństwo wymaga od nas szacunku dla drugich ludzi. Afirmując osobę oddajemy tym samym cześć Panu Bogu.
 
W innym miejscu Ewangelii Chrystus stwierdził, że kto widzi Jego widzi i Ojca. Więc w twarzy Chrystusa może dostrzec twarz Boga Ojca. Jednakże jak mamy interpretować twarze Jezusa na krzyżu w naszych kościołach. Przecież nie mamy do czynienia z jedną twarzą, lecz z wieloma. Każdy artysta inaczej przedstawia Jezusa. Należy odpowiednia podejść do wszelkiego rodzaju podobizn religijnych one nie tyle mają w sposób wierny oddać rysy twarzy Jezusa, one mają nam jedynie pomóc skupić się na modlitwie, aby łatwiej nam było skierować nasze myśli do osoby Jezusa Chrystusa, który jest obecny w każdym kościele. Podobnie jest z obrazami Matki Bożej, czy innych świętych.
 
Ewangelia, która ukazuje Jaira proszącego Jezusa o uzdrowienie córki, przestawia naszego Mistrza jako tego, który nie odwraca się plecami do osoby, która prosi, odwraca się do niego twarzą i pokazuje swoją twarz. Pokazać twarz to pokazać innym jakim się jest naprawdę. Jezus nie tylko słucha Jaira ale idzie z nim do jego domu i uzdrawia córkę. Mamy tu obraz Pana Boga, który idzie z człowiekiem, czyli Pan Bóg pokazuje swoje oblicze, swoją twarz, ukazuje się jakim jest.
 
Potwierdza to fragment z listu Å›w. PawÅ‚a do Koryntian: „Znacie przecież Å‚askÄ™ Pana naszego Jezusa Chrystusa, który bÄ™dÄ…c bogaty, dla was staÅ‚ siÄ™ ubogim, aby was swoim ubóstwem ubogacić.” Chrystus, który wszystko posiada, zniża siÄ™ do czÅ‚owieka, aby być blisko niego, i aby przez to czÅ‚owieka wywyższyć. Dlatego możemy szukać w drugim czÅ‚owieku oblicza Jezusa. Ma to swoje konsekwencje, które przedstawia Å›w. PaweÅ‚ w dalszej części tego listu: „Nie o to bowiem idzie,, żeby innym sprawić ulgÄ™, a sobie utrapienie, lecz, żeby byÅ‚a równość. Teraz wiÄ™c niech wasz dostatek przyjdzie z pomocÄ… ich potrzebom, aby ich bogactwo byÅ‚o wam pomocÄ… w waszych niedostatkach i aby nastaÅ‚a równość wobec tego co jest napisane: „Nie miaÅ‚ za wiele ten, kto miaÅ‚ dużo. Nie miaÅ‚ za maÅ‚o ten, kto miaÅ‚ niewiele.” (2 Kor 9.13 – 15)
 
Bóg ukazał swoją twarz w objawieniu, czyli pokazał jakim jest, co ma praktyczne konsekwencje w naszym życiu codziennym. Mamy szukać Bożej cząstki w drugim człowieku, jednak nie znaczy to wcale, ze twarz drugiego jest twarzą Pana Boga, On przerasta wszystka czego doświadczamy w naszym życiu tu na ziemi.
 
Ks. Rafał Masarczyk SDS