logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 32 niedziela zwykła

Kim jesteśmy? (na Rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej_
O. Andrzej Prugar OFMConv 2008-11-09
Ez 47,1-2, 8-9, 12; 1 Kor 3,9-11, 16-17; J 2,13-22
JesteÅ›cie – powiada Å›w. PaweÅ‚ do chrzeÅ›cijan w Koryncie i do chrzeÅ›cijan w każdym miejscu, gdzie odczytywane sÄ… natchnione sÅ‚owa Pisma Åšw. –  uprawnÄ… rolÄ… Bożą i Bożą budowlÄ…” (1 Kor 3,9b).
 
Rola uprawna… obraz wskazuje na otwartość, sÅ‚uchanie Boga, czÅ‚owieka gotowego przyjmować ziarno – prawdÄ™ Jezusa – i wydawać plon, czynić prawdÄ™ w miÅ‚oÅ›ci.
 
Boża budowla… z mocnym i trwaÅ‚ym fundamentem. Na nim kamieÅ„ po kamieniu wznoszÄ… siÄ™ mury i dach… Å›wiÄ…tynia, w której chÄ™tnie przebywa i mieszka Pan. Fundamentu nie może być nic innego dla chrzeÅ›cijanina jak Osoba –  Jezus Chrystus, czyli Bóg-CzÅ‚owiek: „Fundamentu bowiem nikt nie może poÅ‚ożyć innego, jak ten, który jest poÅ‚ożony, a którym jest Jezus Chrystus” (1 Kor 3,11) . 
 
UÅ›wiadamiamy sobie że prawdziwÄ…, wzorcowÄ… Å›wiÄ…tyniÄ… jest CiaÅ‚o Jezusa, Jego życie. Bóg, prorokowi Ezechielowi, w wizji, pozwoliÅ‚ zobaczyć odbudowanÄ…  po niewoli Å›wiÄ…tyniÄ™ narodu wybranego. Z jej wnÄ™trza, z pod oÅ‚tarza wypÅ‚ywaÅ‚a woda, która rozlewajÄ…c siÄ™ na Å›wiat – uzdrawiaÅ‚a go (por. Ez 47,1-2.8-9.12).  Czyż nie jest to Ukrzyżowany, z którego przebitego Serca, wypÅ‚ywa woda i krew dla naszego uzdrowienia?
 
Najważniejsze jest to, co niewidzialne dla oczu. Fundamentu nie widać, ale bez niego nic trwaÅ‚ego siÄ™ nie zbuduje. „Nie widać” mojej przyjaźni z Jezusem. Wiele można o niej powiedzieć, ale trudno też o niej opowiadać w szczegółach. Na pewno jest potrzebny przewodnik, dobry pasterz, który pomoże w tych najważniejszych spotkaniach serca. ÅšwiÄ™ci jednak mieli również trudność opowiadać o spotkaniach z Jezusem nawet swoim spowiednikom i duchowym przewodnikom. Åšw. Augustyn powiedziaÅ‚ o Tym, którego szukaÅ‚ wszÄ™dzie tylko nie w sobie: „Interior intimo meo” (GÅ‚Ä™bszy od tego, co jest tylko mojego i najgÅ‚Ä™bszego). Moje myÅ›li, uczucia, moje uwielbienia, patrzenie na krzyż w chwili walki, moje modlitwy jednym sÅ‚owem czy zdaniem z Ewangelii w sytuacjach, kiedy trzeba toczyć prawdziwÄ… walkÄ™ o prawdÄ™ (por. Ef 6, 10-18) – najpierw w sobie, a potem w dialogach z bliźnimi. Jemu – Jezusowi należą siÄ™ najintymniejsze myÅ›li i sÅ‚owa i od Niego mamy przyjmować to, co najintymniejsze i potrzebne do dziaÅ‚ania. On jest „Alfa i Omega, Pierwszy i Ostatni, PoczÄ…tek i Koniec” (Ap 22,13). Tak ma być we wszystkim. To jest fundament. Zdajemy sobie sprawÄ™ z tego, że jaki jest ten niewidzialny dla oka ludzkiego fundament taka jakość i wysokość murów, taki trwaÅ‚y dach i troska o wyposażenie. Takie piÄ™kno caÅ‚ej Å›wiÄ…tyni: „Czyż nie wiecie, żeÅ›cie Å›wiÄ…tyniÄ… Boga i że Duch Boży mieszka w was?” (1 Kor 3,16) WÅ‚aÅ›nie: wiemy, czy nie wiemy?
 
Jezus w Ewangelii mówiÄ…c o najważniejszej trosce czÅ‚owieku, odwoÅ‚uje siÄ™ miÄ™dzy innymi do przypowieÅ›ci o kupcu, który z pasjÄ… poszukiwaÅ‚ najlepszych pereÅ‚. ZnalazÅ‚ jednÄ…. SprzedaÅ‚ wszystko, aby ja nabyć (por. Mt 13,45-46). Z kim, z czym porównać OsobÄ™ i to, co uczyniÅ‚ dla nas Jezus? Wszystko blednie przy tej perle. A jednak ciÄ…gle odkrywamy,  że coÅ› mocniej w nas i przez na Å›wieci. Zabiegaj o swoje zbawienie „z bojaźniÄ… i drżeniem” (por. Flp 2,12).  
 
Nie dziwmy siÄ™, ze Jezus siÄ™ rozgniewaÅ‚, wyrzuciÅ‚ sprzedajÄ…cych ze Å›wiÄ…tyni Jerozolimskiej -  mówiÄ…c, że jest to dom Ojca! Tak, powyrzucaÅ‚  bankierów, pieniÄ…dze, stoÅ‚y, zwierzÄ™ta i inne rzeczy ze Å›wiÄ…tyni. Mówi przy tym sÅ‚owa, w których dom Ojca utożsamia ze Å›wiÄ…tyniÄ… Jego CiaÅ‚a, z Nim, który zostanie zabity i zmartwychwstanie. „Zburzcie tÄ™ Å›wiÄ…tyniÄ™, a Ja w trzech dniach wzniosÄ™ jÄ… na nowo” (por. J 2,13-22).
 
W Å›wiÄ…tyni, którÄ… jesteÅ›my nie może być handlu. To miejsce spotkania w miÅ‚oÅ›ci. MiÅ‚oÅ›ci, która jest Bóg - z mojÄ… odpowiedziÄ… miÅ‚oÅ›ci. Nie ma „czegoÅ› za coÅ›”, nie ma już „muszÄ™”, ale „chcÄ™” (musi niewolnik, dziecko chce), miÅ‚ujÄ™, bo jestem miÅ‚owany. PoznajÄ™ Go, bo On mnie poznaÅ‚ i wydaÅ‚ za mnie samego siebie. Å»aÅ‚ujÄ™ i proszÄ™ o wybaczenie, bo mi wybaczyÅ‚ zanim o to poprosiÅ‚em i umarÅ‚ za mnie. Badam i przyjmujÄ™ każde Jego SÅ‚owo i jak kamieÅ„ na kamieniu kÅ‚adÄ™. Nauka Jezusa, wyjaÅ›niana w sÅ‚owach Tradycji, sÅ‚owach które podaje KoÅ›ciół w sprawach wiary i moralnoÅ›ci… kamieÅ„ po kamieniu, aż powstanie Boża budowla, w której mieszka Bóg i czÅ‚owiek.
 
o. Andrzej Prugar OFMConv