logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - I Niedziela Wielkiego Postu

Czterdzieści dni przebył na pustyni
O. Andrzej Prugar OFMConv 2009-03-01
Rdz 9,8-15; 1 P 3,18-22; Mk 1,12-15
BÅ‚ogosÅ‚awiona Miriam (+1878), która żyÅ‚a 32 lata, tak rozpoczynaÅ‚a jeden ze swoich czterdziestodniowych postów w życiu: „Moja modlitwa byÅ‚a modlitwÄ… z Jezusem na pustyni. Kiedy tam wchodziÅ‚am, ujrzaÅ‚am ogoÅ‚oconÄ… ziemiÄ™, uschniÄ™te drzewa. Kiedy tylko Jezus siÄ™ pojawiÅ‚, ziemia przybraÅ‚a siÄ™ w zieleÅ„, drzewa okryÅ‚y siÄ™ liśćmi, kwiatami i owocami. ZwierzÄ™ta rozpoznaÅ‚y swojego Boga, ptaki zaczęły Å›piewać, bo widziaÅ‚y smutek Jezusa. CaÅ‚e stworzenie staraÅ‚o siÄ™ Go rozweselić i pragnęło zatrzymać Jezusa… tylko kamienie pozostawaÅ‚y niewzruszone… patrzÄ…c na kamienie Jezus powiedziaÅ‚: 'Grzesznicy oto wasz obraz. PosyÅ‚am wam wodÄ™ mojej Å‚aski, a wy nie wykorzystujecie jej, tak jak te kamienie'. Dusze wierne powiedziaÅ‚y Jezusowi: 'Panie daj nam ducha modlitwy, abyÅ›my mogÅ‚y zdobyć dusze, które bÄ™dÄ… sÅ‚użyÅ‚y Ci tak jak sÅ‚uży Tobie ziemia na pustyni. Panie jesteÅ›my nagie, okryj nas swojÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ…… abyÅ›my mogÅ‚y rozweselać twoje serce, spraw byÅ›my dawaÅ‚y kwiaty i owoce dla KoÅ›cioÅ‚a'. Jezus pozostaÅ‚ przez czterdzieÅ›ci dni bez picia i jedzenia; poÅ›ciÅ‚ za nas. ByÅ‚ zÅ‚akniony i spragniony dusz, pÅ‚akaÅ‚, a kiedy Å‚zy pÅ‚ynęły po Jego twarzy, mówiÅ‚: 'Biedni grzesznicy nie ma dla was nieba, jeÅ›li siÄ™ nie nawrócicie… Grzesznicy nie pytam was, dlaczego zgrzeszyliÅ›cie, ale dlaczego nie nawracacie siÄ™ w ogóle. Nie patrzÄ™ na waszÄ… przeszÅ‚ość, obyÅ›cie tylko przyszli do Mnie. Mój Ojciec stworzyÅ‚ dla was niebo i ziemiÄ™; chodźcie Ja was wybawiÄ™' (…) Współczucie zwierzÄ…t potÄ™gowaÅ‚o smutek Jezusa, ponieważ wiedziaÅ‚, że zwierzÄ™ta sÄ… bardziej wrażliwe niż ludzie” (O. Pierre Estrate, Mariam. ÅšwiÄ™ta Palestynka. Å»ycie ukryte Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, Kraków 2008, s. 71-73).  
 
KoÅ›ciół, zaliczajÄ…c do grona bÅ‚ogosÅ‚awionych s. Miriam uznaÅ‚, że jej pisma nie sÄ… sprzeczne z Objawieniem. Ta mistyczna modlitwa poÅ‚Ä…czona z wizjÄ… (których jest wiele, w krótkim życiu bÅ‚. Miriam) może wiele nam powiedzieć o sensie, celu i sposobie przeżywaniu okresu Wielkiego Postu. Może nam pomóc odkryć, w którym miejscu jesteÅ›my: niewzruszeni i obojÄ™tni na Å‚askÄ™ jak kamienie czy pragnÄ…cy stać siÄ™ – poprzez nawrócenie –  pocieszeniem dla Jezusa i wypraszać Å‚aski dla Å›wiata i KoÅ›cioÅ‚a.
 
Åšw. Marek stwierdza, że pierwszymi sÅ‚owami Jezusa, które wypowiedziaÅ‚ po doÅ›wiadczeniu pustyni i postu byÅ‚y sÅ‚owa o wypeÅ‚nieniu  siÄ™ czasu, bliskoÅ›ci królestwa Bożego, potrzebie nawrócenia i wiary w Dobra NowinÄ™: „Jezus przyszedÅ‚ do Galilei i gÅ‚osiÅ‚ EwangeliÄ™ Bożą. MówiÅ‚: Czas siÄ™ wypeÅ‚niÅ‚ i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie siÄ™ i wierzcie w EwangeliÄ™” (Mk 1,14-15). Te pierwsze sÅ‚owa sÄ… ważne dla nas, bo rodziÅ‚y siÄ™ przez czterdzieÅ›ci dni na pustyni – w modlitwie i poÅ›cie samego Pana.
 
PeÅ‚nia czasu – ponieważ przyszÅ‚a w nasz czas PeÅ‚nia – Jezus Chrystus: „Z jego peÅ‚noÅ›ci wszyscyÅ›my otrzymali, Å‚askÄ™ po Å‚asce” (J 1,16). To jak strumieÅ„ Å›wiatÅ‚a w ciemny loch. StrumieÅ„, który jest drabinÄ… ku życiu. StrumieÅ„, który ma kolor tÄ™czy przymierza (por. Rdz 8,12-13). Jest Pokojem (Ef 2,14). Czy siÄ™ chwycimy tego strumienia-drabiny-przymierza-pokoju? Dziwiwsz siÄ™, że przeżywasz niespeÅ‚nienie, poÅ‚owiczność, pustkÄ™… Nie ma peÅ‚ni poza Jezusem Chrystusem. Bliskość Boga – Å›wiatÅ‚o życia i słów Jezusa boli i onieÅ›miela. Im bardziej przyzwyczailiÅ›my siÄ™ do życia w ciemnoÅ›ci tym trudniej popatrzeć w Å›wiatÅ‚o. Może już zapomnieliÅ›my, a może nigdy nie doÅ›wiadczyliÅ›my życia w Å›wietle dobroci i miÅ‚oÅ›ci. I tak siÄ™ zdarza. StaÅ‚eÅ› siÄ™ jak kamieÅ„ – bez uczuć i chÄ™ci zmiany. Nie wiesz już, co to wdziÄ™czność i bezinteresowność. A pytasz co zrobić z tym ciężarem ciemnoÅ›ci? „Chrystus raz umarÅ‚ za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić” (1 P 3,18). On za Ciebie i dla Ciebie umarÅ‚. Czy to maÅ‚o? KtoÅ›, kto jest PeÅ‚niÄ… i ÅšwiatÅ‚em oddaÅ‚ życie za mnie. Staje siÄ™ drogÄ… do Å›wiatÅ‚a. Czy nie powinien jednak zaufać temu gÅ‚osowi, który woÅ‚a: „zmieÅ„ myÅ›lenie – nawróć siÄ™”, zaufaj Å›wiatÅ‚u, które może oÅ›lepia i czujesz siÄ™ niegodny, aby za Nim pójść, zbliżyć siÄ™. Podejdź jednak mimo wszytko do Chrystusa, On może nauczyć nas żyć. Stanie siÄ™ to, kiedy przez z wiarÄ… przyjmiesz sÅ‚owo Dobrej Nowiny: zdanie po zdaniu, jak kromka chleba za kromkÄ…, jak szczebel za szczeblem drabiny… „Å‚aska po Å‚asce”.
 
Tak, mogÄ™ pozostać jak kamieÅ„ na pustyni. PeÅ‚nia czasu jednak trwa. StrumieÅ„ Å›wiatÅ‚a w kolorze tÄ™czy dociera do moich ciemnoÅ›ci. GÅ‚os już siÄ™ rozlega. Decyzja należy do mnie: wyjdÄ™ lub nie wyjdÄ™ na pustynie z Jezusem. 
 
o. Andrzej Prugar OFMConv