logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Uroczystości i Święta - Uroczystość św. Stanisława (8 maja)

Homilia w uroczystość św. Stanisława
Kardynał Dominik Duka OP 2012-05-08
Dz 20,17-18a.28-32.36; Ps 100,1-5; Rz 8,31b-39; J 10,11-16

Eminencjo Księże Kardynale, Czcigodni Księża Biskupi, Drodzy Księża, Kochani Bracia i Siostry!

 

Czytaliśmy w Dziejach Apostolskich: "Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, nabytym własną Jego krwią." (Dz 20, 28).

 

SÅ‚owa te wskazujÄ… nie tylko na postać Å›w. StanisÅ‚awa, ale na wielu biskupów, pasterzy, którzy tworzÄ… historiÄ™ w naszej Å›rodkowo – europejskiej rzeczywistoÅ›ci. ChciaÅ‚bym wyrazić swojÄ… wielkÄ… wdziÄ™czność ksiÄ™dzu kardynaÅ‚owi StanisÅ‚awowi nie tylko za zaproszenie na tÄ™ uroczystość, która szczególnie w czasach braku wolnoÅ›ci odgrywaÅ‚a doniosÅ‚Ä… rolÄ™ w dziejach polskiego narodu i polskiego KoÅ›cioÅ‚a. Gdy wypowiada siÄ™ sÅ‚owo „Polska” wtedy w moim duchowym spojrzeniu pojawia siÄ™ widok Krakowa zwiÄ…zany z postaciÄ… Å›wiÄ™tego Wojciecha, jego biskupa, z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… do tego widoku należy też Å›w. WacÅ‚aw, którego imiÄ™ nosi krakowska katedra. To katedra, która byÅ‚a Å›wiÄ…tyniÄ… niezapomnianego wielkiego papieża bÅ‚ogosÅ‚awionego Jana PawÅ‚a II. Z nim w sposób nierozerwalny jest zwiÄ…zana opieka Matki Bożej Fatimskiej, która wÅ‚aÅ›nie dzisiaj, 13 maja, trzydzieÅ›ci jeden lat temu, ocaliÅ‚a go w cudowny sposób. W latach mojej mÅ‚odoÅ›ci uroczystoÅ›ci ku czci Å›wiÄ™tego StanisÅ‚awa byÅ‚y nie do pomyÅ›lenia bez postaci prymasa TysiÄ…clecia, kardynaÅ‚a Stefana WyszyÅ„skiego. Kiedy mówiÄ™ o Krakowie i Å›w. StanisÅ‚awie nie mogÄ™ wymazać z pamiÄ™ci kardynaÅ‚a Adama Stefana Sapiehy, obroÅ„cy Krakowa i konsekratora Jana PawÅ‚a II, tutaj z caÅ‚Ä… serdecznoÅ›ciÄ… chciaÅ‚bym też wspomnieć nastÄ™pcÄ™ Karola WojtyÅ‚y, kardynaÅ‚a Franciszka Macharskiego. Kraków dla mnie to także bazylika ojców dominikanów przy ulicy Stolarskiej 12. PozwolÄ™ sobie stwierdzić, że to miejsce zapisaÅ‚o siÄ™ gÅ‚Ä™boko nie tylko w moim sercu, ale także w dziejach wolnoÅ›ci czeskiego KoÅ›cioÅ‚a. DziÄ™kujÄ™ ojcom MichaÅ‚owi Mroczkowskiemu i Walentemu Potworowskiemu, którzy umożliwili mi kontakt ze wspomnianymi wielkimi pasterzami Narodu Polskiego. Zarazem chciaÅ‚bym wyrazić wdziÄ™czność ksiÄ™dzu kardynaÅ‚owi StanisÅ‚awowi za wielokrotnie otwarte drzwi PaÅ‚acu Apostolskiego Jana PawÅ‚a II.


Umiłowani, Przynoszę Wam serdeczne pozdrowienia od grobu św. Wacława w Pradze, a także z Libic, miejsca urodzenia św. Wojciecha. To miejsce w diecezji, z której pochodzę, gdzie przez dwanaście lat pełnieniem posługę biskupa.


ÅšwiÄ™ty StanisÅ‚aw staÅ‚ siÄ™ patronem Polski wraz ze Å›wiÄ™tym Wojciechem, podobnie jak u nas, gdzie wraz ze Å›w. Witem współpatronem staÅ‚ siÄ™ Å›w. WacÅ‚aw. Z pewnym bólem muszÄ™ przyznać, że Å›wiÄ™ty Wojciech wÅ›ród swoich stale jest jakby wygnaÅ„cem. W czasie dzisiejszej uroczystoÅ›ci czytamy fragment z dziesiÄ…tego rozdziaÅ‚u  Ewangelii wedÅ‚ug Å›w. Jana, alegoriÄ™ Dobrego Pasterza. W greckim tekÅ›cie Ewangelii użyto sÅ‚owa „kalos”, co znaczy nie tylko dobry, ale również piÄ™kny. Bardzo możliwe, że przypomina jÄ™zyk ojczysty narodu Jezusa, owe hebrajskie tov, które możemy rozumieć jako dobry, wyjÄ…tkowy, piÄ™kny, doskonaÅ‚y. DziÄ™ki temu możemy stwierdzić, że Jezus Pasterz jest pasterzem swojego narodu, jak czytamy o nim w ksiÄ™dze proroka Ezechiela (Ez 34,1), albo jak Å›piewa Dawid w Psalmie 23: „Pan jest moim pasterzem”. Gdy zamkniemy oczy z pewnoÅ›ciÄ… w gÅ‚Ä™bi naszej duszy zabrzmi nam muzyka, którÄ… do tego psalmu skomponowaÅ‚ Antonín Dvořák. Ten obraz Dobrego Pasterza miaÅ‚ przed oczyma Å›w. StanisÅ‚aw, kiedy miÅ‚ość do czÅ‚owieka oraz pragnienie szczeroÅ›ci i sprawiedliwoÅ›ci doprowadziÅ‚y go do konfliktu z wÅ‚adzÄ… paÅ„stwowÄ…, która byÅ‚a przekonana o prawomocnoÅ›ci swego totalitarnego roszczenia bez wzglÄ™du na godność czÅ‚owieka i szacunek dla życia.


Alegoria Dobrego Pasterza zawiera w sobie wszystko to co w zachodniej cywilizacji stanowi fundament zarówno życia duchowego, jak i społecznego. Przy okazji zwiedzania owego słynnego amfiteatru z Cezarei Nadmorskiej, która jest położona w niedużej odległości od Nazaretu, możemy zobaczyć antyczne wyobrażenie Dobrego Pasterza, młodego mężczyzny bez brody z owcą na ramionach. Wiemy, że ta rzeźba inspirowała chrześcijańskich artystów od antyku do czasów współczesnych. Spoglądając na to wyobrażenie Dobrego Pasterza, od czasu mojej pierwszej pielgrzymki do Ziemi Świętej, zadaję sobie pytanie czy współczesny świat znajduje tutaj inspirację, myślę przede wszystkim o naszym kontynencie i o Europie Środkowej, w której nasze narody odegrały tak znaczącą rolę. Tutaj możemy, ale i jesteśmy zobowiązani do dawania świadectwa o wolności zarówno pojedynczej osoby, jak i narodu. O jego integralnym wymiarze, a to dlatego, że człowiek jest istotą religijną, zakorzenioną w kulturze i tworzącą sferę polityczną.


Możemy wspólnie Å›wiadczyć o tym, że ten kto pozbawia czÅ‚owieka jakiegokolwiek aspektu tej wolnoÅ›ci, to znaczy we wspomnianym wymiarze kulturowym, politycznym i religijnym, pozbawia czÅ‚owieka caÅ‚ej wolnoÅ›ci, nie tylko poszczególne osoby, ale caÅ‚e spoÅ‚eczeÅ„stwo, caÅ‚y naród. WzmagajÄ…ce siÄ™ współczeÅ›nie ataki na wolność religijnÄ… oraz jej negowanie sÄ… poważnym  zagrożeniem nie tylko dla KoÅ›cioÅ‚a, ale dla caÅ‚ego rodzaju ludzkiego! Postać Dobrego Pasterza, którÄ… promieniuje Å›w. StanisÅ‚aw jest także wyzwaniem przeciwko tym, którzy chcieliby wykorzystać religiÄ™ do negowania wolnoÅ›ci, tolerancji i humanizmu. DoÅ›wiadczenie polskiego papieża nie byÅ‚o tylko sprawÄ… polskiego narodu, ale byÅ‚o Bożą odpowiedziÄ… na drogÄ™, którÄ… polski KoÅ›ciół i naród polski przeszedÅ‚ w historii najnowszej. ChciaÅ‚bym podziÄ™kować nastÄ™pcom Å›w. StanisÅ‚awa na krakowskim biskupstwie za wyjÄ…tkowy i godny staÅ‚ej pamiÄ™ci przykÅ‚ad prawdziwych zmagaÅ„ o wiarÄ™ w Boga i w czÅ‚owieka. ChrzeÅ›cijaÅ„stwo jest religiÄ… wcielenia. JeÅ›li mówimy o Bogu, mówimy też o czÅ‚owieku, a to dlatego, że Ten, do którego siÄ™ przyznajemy i który przyniósÅ‚ nam wolność, Jezus Chrystus, jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym czÅ‚owiekiem. Zanim wypowiem koÅ„cowe „Amen” chciaÅ‚bym KsiÄ™dzu KardynaÅ‚owi, krakowskiemu arcybiskupowi KsiÄ™dzu StanisÅ‚awowi Dziwiszowi, zÅ‚ożyć serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego, to znaczy Bożego bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa oraz siÅ‚y i ognia Ducha ÅšwiÄ™tego przez wstawiennictwo jego patrona. Również wszystkim StanisÅ‚awom, którzy obchodzÄ… swoje imieniny życzÄ™ wszelkiego Dobra. WierzÄ™, że także bÅ‚ogosÅ‚awiony Jan PaweÅ‚ II nie przestanie wspierać swego wiernego pomocnika...

 

ks. Kardynał Dominik Duka OP - Prymas CzechKraków, 13.5.2012, homilia w uroczystość św. Stanisława


 

nadesłał: ks. Robert Pietrzyk
Dyrektor Radia Plus Kraków